Jitka Sedlakova

15. listopadu 2019 16:38

10 důvodů, proč právě teď musíš do Nikaraguy

Nikaragua, nádherná země sopek a jezer, se aktuálně bohužel nachází v poměrně smutné situaci. Minulé politické incidenty přinesly spoustu problémů, mezi které patří i úpadek turistického ruchu. V současné době je však už v Nikaragui velmi bezpečno, a navíc také neuvěřitelně levno. Ideální čas udělat si výlet.. :)

Galerie

Současná situace v Nikaragui

Silné politické problémy v zemi začaly kolem dubna 2018 a byly doprovázené spoustou násilných demonstrací. Velká města se tou dobou stala nebezpečnými nejen pro místní, ale také pro turisty. V reakci na nestabilní politickou situaci mnoho místních ze země uteklo, a to nejčastěji do sousední Kostariky. I když politické problémy v zemi pokračují, násilnost a nebezpečnost dříve s nimi spojená je už z většiny pryč. Současný turismus je však bohužel stále poznamenaný. Turisté totiž ze strachu z nebezpečné země přestali do Nikaraguy jezdit. Restaurace a hotely začaly být prázdné, spousta z nich dokonce musela zavřít a jejich majitelé začít pracovat v oblasti mimo turismus, aby uživili svoje rodiny. Pro místní obyvatele je to situace opravdu smutná.

Je však třeba také přiznat, že turisté, kteří v této době Nikaraguu navštěvují, mají z nešťastné situace spoustu výhod. Proč? Aby byly hotely a hostely konkurence schopné, zlevnily. Některé až o 50%. Zmizely také davy turistů a s nimi spojené fronty na některé památky (dříve se prý na slavnou sopku Masaya čekalo zhruba dvě hodiny a člověk si nebyl jistý, jestli ho k ní vůbec pustí. Nyní si na sopku můžete zajet kdykoliv chcete naprosto bez čekání). 

Nádherný západ slunce nad sopkou Masaya.

Následujícími řádky bych vás ráda nalákala, a hlavně vám doporučila zavítat do této nádherné a rozmanité země. Máte na to ideální podmínky, je tu krásně, levno a hlavně bezpečno. A svou troškou také přispějete do lepších turistických časů a štěstí místních. :)

A teď už ke konkrétním důvodům, proč se do Nikaraguy vydat právě teď (nebo třeba i někdy příště):

1) Zase ta turistická krize

Pokud jste četli minulé řádky, chápete současnou situaci v Nikaragui. Já upřímně doufám, že se turismus zase brzo vrátí do svých původních výšin. Do té doby ale situace můžete „využít“, a to extra levným cestováním bez davů turistů.

Hostely v Nikaragui mají skvělou atmosféru, a navíc stojí jen pár kaček.

2) Nejlevnější země Střední Ameriky

I nehledě na turistickou krizi je Nikaragua nejlevnější zemí Střední Ameriky. To zvlášť zakusíte, pokud do země cestujete z Kostariky. Vy i vaše peněženka si může konečně pořádně oddechnout. :) I v turistických oblastech si dokážete najít místa, kde se skvěle a dosyta naobědvat v přepočtu za 50kč. Za jednu noc v hostelu ve sdíleném pokoji zaplatíte mezi 80 – 150kč, což je třeba oproti Kostarice polovina ceny.

Toto bylo jedno z dražších jídel z tržiště - řízek na mexický způsob, který stál zhruba 60kč. Jinak rýže a fazole jsou naprostým základem (ne příliš pestré) nicaragujské kuchyně.

3) Volcano boarding

Co takhle sáňkovat se na aktivní sopce rychlostí klidně až 100 km/h? Volcano boarding je jednou z nejvyhledávanějších aktivit v Nikaragui. Dle žebříčku CNN je tato adrenalinová aktivita dokonce na druhém místě v seznamu šíleností, které byste měli během života stihnout (více info).

Pokud zavítáte do města Leon, budete zavalení agenturami pořádajícími půldenní výlety na sopku Cerro Negro, kterou si nejdřív zhruba hodinu vyšlápnete (výhledy jsou nádherný!), a pak během minuty sjedete dolů.

A proč nečekat a raději sáňkovat už hned teď? Sopka, na které se volcano boarding provozuje, je sice aktivní, ale momentálně spí. Dle vědců by u ní mělo docházet k explozím jednou za pět let, což se tak stávalo. Až do roku 1999. Nikdo neví, kdy přijde další exploze, ale je zaručené, že bude obrovská. A po ní už nejspíš žádné sáňkování nebude… tak šup šup, ať vám pak sopka nebouchne pod sáňkama. :)

Volcano boarding byl fakt zážitek!

4) Karibský ráj

Nikaragua nabízí i odpočinek na nádherných karibských ostrovech, jejichž pláže vypadají jako vytržené z katalogu cestovních kanceláří - Big a Little Corn Islands. Zážitek je poznat nejen nádherné pláže a ostrovní pohodu, ale především milé místní obyvatele, kteří mluví docela zajímavým anglickým dialektem.

TIP: Ostrovy se nacházejí zhruba dvě hodiny letu z hlavního města, nebo sedm hodin plavby trajektem z pobřeží. Alespoň cestu tam rozhodně doporučuju sice dražším, ale mnohem pohodlnějším letem. Ušetříte si nejen zhruba den cestování, ale navíc také ne zrovna příjemný zážitek. Trajekt na ostrovy jede proti vlnám a dost houpe, což se rovná sedmi hodinám cestování v namačkané lodi plné zvracejících lidí.

Nádherný Little Corn Island, na kterém není těžké si najít pláže, které máte jen sami pro sebe.

5) Sledování kráteru aktivní sopky

Dechberoucí výhledy do jádra kráteru s bublající lávou a taky nádherný západ slunce nad sopkou. Z Granady si udělejte večerní výlet na sopku Masaya, na který rozhodně nezapomenete.

Nahlížení do nitra aktivní sopky byl opravdu silný zážitek.

6) Procházka po střeše katedrály

Už jste někdy měli možnost procházet se po střeše katedrály, vitrážemi nahlížet dovnitř, a chodit jen v ponožkách, abyste bílou střechu nezašpinili? To vše můžete ve městě Leon. Výhled na náměstí je docela obyčejný, ale při dobrém počasí můžete vidět obrysy až tří nedalekých sopek, a to je docela zážitek.

Vstup na střechu stál zhruba 30kč.

7) Návštěva nejstaršího města Střední Ameriky

Granada sice není historicky nejstarší město Střední Ameriky, ale nejdéle obydlené. Rozhodně stojí za návštěvu, a to kvůli koloniální architektuře, milým lidem a spoustě dobrého jídla. Je to taky ráj baťůžkářů, protože je plná krásných a levných hostelů, které nabízí spoustu večerních programů, jako jsou lekce salsy, karaoke, nebo třeba beer pong.

TIP: Pokud Granadu navštívíte, ubytujte se v nejlepším hostelu De Boca en Boca a na hlavním tržišti si zajděte na skvělý banánový burger v Tostometro.

Nádherná Granada.

8) Sopečný ostrov uprostřed jezera

Pokud byste neměli sopek málo, zajeďte si na kouzelný ostrov Ometepe uprostřed největšího jezera Nikaraguy. Ometepe má dokonce sopky dvě a obě si můžete vylézt. Nebo si levně půjčit skútr, celý ostrov si objet, vylézt k vodopádům, a nakonec si odpočinout v přírodních vulkanických lázních.

Z některých míst můžete vidět obě sopky ostrova najednou.

9) Plavání ve vulkanickém jezeře

Už chápete, proč se Nikaragui říká země sopek a jezer? Z Granady se můžete lehce přesunout k Laguna de Apoyo, nádhernému jezeru, které kdysi vzniklo v kráteru sopky. Voda je průzračná a neuvěřitelně čistá a místní atmosféra velmi magická.

Už několik let platí zákaz stavění budov kolem jezera. Díky tomu tam panuje neuvěřitelný klid.

10) Zajímavé místní svátky

Pokud budete mít štěstí a do Nikaraguy se vydáte během některého z místních svátků, budete mít o zábavu postaráno. Štěstí možná vlastně ani nebude potřeba, protože svátků je tu spoustu, tak ani nebude těžké se do některého z nich trefit. Během mého pobytu v Nikaragui jsem se v červnu ve městě San Juan del Sur zúčastnila náboženského průvodu, během kterého místní nosili oltář po pláži mezi opalujícími se turisty. V červenci jsem si v ulicích Granady zaběhala s býky a večer se dívala, jak se skupina místních mužů snaží vylézt desetimetrový kůl pokrytý sádlem, na jehož vrcholu je čekala finanční odměna.

Běhání s býky v ulicích Granady. Pokud se býk přiblíží, místní nejčastěji rychle lezou na stromy neb střechy aut. Existuje však i spousta dalších taktik - na fotce si všimněte pána schovávajícího se za odpadkový koš. :D


Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš