Kateřina Adamová

4. listopadu 2018 18:42

2 plus 2 - praktické tipy, jak na Kubu

Cestování na Kubě je jedinečný životní zážitek nejen díky užasné energii místních, rumu, který stojí míň než voda, tanci a hudbě, která vás doprovází všude, krásným autům, mužům, houpacím křeslům, tabákovým plantážím nebo plážím. Kubu už procestovaly desítky kamarádů a většina se na ni vrací. Určitě není ale bez nástrah a úskalí. Proto moje tipy, jak se nenechat nemile překvapit.

Jak vyzrát na Kubu

Přestože je tahle praktická část skoro nejdůležitější, nechám si ji nakonec, protože je taky lehce nudná. Leč ZÁSADNÍ, abyste se mohli mít na Kubě tak pohádkově, jak to jde. Takže koho zajímají praktické rady o balení (zavazadla), cenách, měnách, ubytování a dopravě, tak hups rovnou dolu (Pokud už máte letenku, rozhodně tuhle část nevynechejte). 

Jinak se nenechte se odradit zdánlivě méně pozitivním začátkem. It gets (even) better. :)

Havana a tři slečny

Havana je podle mě jedno z měst, které si buď zamilujete nebo naopak. Možná je to taky jedno z měst, kde musíte strávit víc času, abyste se opravdu zamilovali, a mohli proniknout víc do hloubky. 

My dorazily do Havany plné očekávání, že nastane varianta číslo jedna, nějak všechno ale nejdřív směřovalo spíš ke zklamání.

Co jsme udělaly špatně:

1) Na letišti nás odradila fronta u směnárny, náš řidič nás přesvědčil, že si klidně peníze můžeme vyměnit ve městě po cestě. Což jsme teda opravdu mohly, zastavil nám v hotelu, kde jsme si, neznalé kurzu, směnily ne úplně výhodně. (čti: hodně nevýhodně). 

Naše první fáro bylo ale boží (taxi z letiště)

2) Ubytovaly jsme se daleko od Havana Vieja - historického centra Havany, které je pod záštitou UNESCO krásné a čisté. 

Nejsem žádný snob, co nemůže bydlet mimo centrum nebo se nemůže do centra hodinku projít hezkou procházkou (což jsme taky první den udělaly). Bydlely jsme v klidné, čisté, hezké čtvrti na Calle 25. Nešťastné ale bylo, že člověk musel jít do centra dost dlouho tou odvrácenější stranou Havany. Kde bych čekala vysmáté, energické Kubánce, byla víc vidět chudoba a zasmušilost. Celkově z toho na nás padala lehce negativní energie. Další možnost je vzít si do centra taxi, ale finančně pak vyjde líp ubytování přímo v centru. (Což je moje doporučení).

Ubytování bylo ale za 1

3) Nechaly jsme se napálit při prvním jídle. Umírající hlady jsme zašly hned na první místo poblíž china townu. Do teď nevím, jestli tam vůbec nabízeli cokoliv z toho, co jsme si objednaly, trošku to působilo, že pro to někam za roh zaskočili. Jídelní lístek jsme neviděly (Vždycky chtějte vidět lístek a cenu!) Ale jednoznačně to bylo nejhorší kuře s rýží a čipsama (to že jsme chtěly brambory bylo asi lost in translation :) s jediným nepovedeným mojitem (recept: mrtě rumu s trochou vody), co jsme na Kubě a možná i v životě měly. 

Zároveń asi jeden z našich nejdražších obědů na Kubě. Cena byla nesmyslně vysoká a na naše CUC nám týpek vracel v CUPech. Což je asi jako, když vám někdo vrátí místo 70 dollarů, 70 korun. A nechtěl si nechat vysvětlit, že to není v pořádku. 

Celou dobu si s náma mile povídal, ukázal nám všechny členy rodiny na fotkách, udělal si s náma několik selfíček :) a při placení jakoby zapomněl anglicky, i to že jsme už v podstatě nejlepší kámoši. (Co by bývalo pomohlo: Příprava před dovčou v solárku, dostatek informací, perfektní znalost španělštiny - ta asi zásadně)

A my pořád happy...

4) Ucpaly jsme záchod (2x), opravdu ale OPRAVDU neházejte na Kubě papíry do záchodu. Platí to sice v hodně zemích, ale tady skutečně stačí málo, aby se stalo hodně :) (do detailů nepůjdu)

5) Dům se moc nezamykal, tak jsme požádaly o klíče (k pokojům). Dostaly jsme 3 klíče, ale jaksi to nebyly klíče k naším pokojům :) Měly jsme asi jasně specifikovat, o jaké klíče se nám jedná. Pokoje jsme zamkly (na americký způsob jdou zamknout bez klíče), ale po návratu už nešly odemknout. Navíc se jeden špatný klíč v zámku zlomil, tak bylo 1. noc v case docela veselo.

Co jsme udělaly správně:

1) Prošly jsme všechna krásná náměstí v centru Havany.

2) Užily jsme si večerní procházku po Bulváru Malecón za zvuku hudby skupinek místních Kubánců.

3) Osvěžily jsme se boží Piňa Coladou v ananasu.

4) Navštívily jsme aftro-kubánský festival rumby v Callejón de Hamel. Pokud nejste milovníky rumby a afro-kubánské kultury, vzhledem k obrovskému množství turistů, si dneska už Callejón užijete možná víc spíš v čase mimo festival.

5) Utekly jsme z fronty společnosti Etesca, kde jsme čekaly hned první den na kartičku na wifi. V centru Havany jsme stály frontu spolu s místníma, najednou nás všichni začali z fronty posílat pryč, nejen security, ale tak nějak všichni okounějící. Do dneška nevím proč, jestli všichni místní věděli, že kartičky došly a nechtěli, abysme čekaly frontu zbytečně... Nicméně, svět na Kubě bez internetu je mnohem krásnější a čas utíhá o dost pomaleji. Takže nám wifi nechyběla. 

Doporučená doba pobytu (pokud chcete stihnout víc lokací):

1 - 2 dny

Cienfuegos a jedna rodinka

Na cestu z Havany do Trinidadu náš už bylo 6. Taxi (normální taxi, myšleno ne colectivo), které jsme využili, jsme měli objednané už z ČR. Bylo dražší než taxi colectivo, ale člověk měl jistotu, že přijede v čas a že po cestě nenabere žádné další cestující. (Teda měl by mít… Řidič po cestě nabral slečnu, kterou označil jako svou snoubenku, tak jsme se trošku víc zmáčkli :)

Každopádně nás mimo plán vzal přes krásné město Cienfuegos, kde jsme si zašli na oběd a na pláž. Byli jsme docela rádi, že jsme to pojali jako výlet na 2 hodiny, ale za zastávku to určitě stálo! Řidič se snoubenkou nás vzali na super oběd (ukázalo se teda, že počítají s tím, že bereme na oběd my je :) 

Doporučená doba pobytu:

půl dne - 1 den

Trinidad

Ubytování v Trinidadu jsme měli předdomluvené, protože část naší skupiny dostala na cestě doporučení od dalších turistů.

Nejdřív trošku zděšení, protože už jsme opravdu chtěli bydlet v centru a mít všude blízko, ukázalo se ale, že v centru jsme, i když to tak nevypadá :)

Ubytování bylo parádní. Paní domácí se o nás starala jako o vlastní, všude čisto a navíc to bylo levné. 20 cuců na den za pokoj pro dva v centru.

Ani v Trinidadu jsme nedostali klíče, což nám nijak zvlášť nevadilo, spíš chudák paní domácí, když jsme se tak porůznu vraceli z Kubánských “kavárenských” večerů nad ránem domů :)

Doporučená doba pobytu:

3 - 5 dní

Co určitě ANO v Trinidadu

1) Kostel na náměstí Iglesia y Convento de San Francisco - je z něj nádherná vyhlídka na město.

2) Casa De La Musica. Vedle Plaza Mayor, je každý večer “na schodech” živá kapela a party. Po skončení živé kapely se party přemístí na diskotéku v zajímavém interiéru za schody.

3) Zajímavý je i zážitek z jeskyně. Party v obrovské jeskyni (Disco Ayala) má něco do sebe hlavně pro klasické partygirls a partyboys. Ne uplně pro salseros. Trošku jako když půjdete v Praze do Duplexu, ale v jeskyni (což je pořád o dost víc cool:).

4) Playa Ancón, nádherná pláž s bílým pískem, kde budete s velkou pravděpodobností sami. Z Trinidadu na ni dojedete snadno na kole, které vám objedná domácí, případně vám doma zařídí taxi colectivo. Za kola tam vybírají parkovné, což je hrozná sranda, na kterou jsme přistoupili na začátku dne, ale když jsme parkovali u restaurace večer při odjezdu, tak už jsme trošku zaprotestovali, a zaparkovali radši kolo o metr dál. Kola jsou na Kubě cenná záležitost, tak radši než si je nechat na pláži ukrást (i když je samozřejmě zamykáte) obětovat nějaký ten cuc.

5) Koně. V Trinidadu budete nejmíň 20krát za den odpovídat na otázku, jestli chcete na koně do hor k vodopádu. Určitě chcete, ale pokud to jde, zkuste si někde zjistit, kdo vám půjčí koně, o které se dobře starají. Zážitek je to krásný, ceny jsou různé a ve větší skupině se dá vyjednat sleva. Každopádně bych si radši připlatila za koníka, který se pode mnou nebude unavou a zanedbáním trápit.

6) Canopy Tour. Nedaleko města je lanová dráha, která se skládá ze 4 přejezdů nad místní krajinou. Canopy tours najdete na Kubě víc, tahle byla příjemný zpestření při cestě na pláž. Stálo to 10 cuců, takže pokud se vám nedělá z výšek špatně, doporučuju. 

7) Restaurace: Jednoznažný top - restaurace/bar Giroud. Bylo to naše 1. fakt dobrý jídlo na Kubě. Byla to taková trošku nekubánská záležitost, spíš lehce pražský hipster bistro za super ceny :). Chutnalo nám i v restauraci La Ceiba, tam už počítat s trošku vyšší cenou.

8) Rum. V Trinidadu jsme byli 6 dní a z nabídky džusů našli v místních obchodech pouze mangový (s tak 1005 kostakama cukru, který nás první dva dny hodně bavil…. Další 4 dny už méně. Ovšem, když voda, džus a rum stojí stejně? :)… Tak radši pijte rum.

9) Trhy. V Trinidadu je několik tržišť, kde bohužel nenajdete žádnou zeleninu nebo ovoce, ale zato docela hodně roztomilostí a dárkových věcí. Narozdíl od místních obchodů, kde to nemá smysl, se na trhu smlouvá a když máte trošku větší pokerface než já, tak i usmlouvá. Já jsem podporovala místní :)

PS: Hlavně nezapomenout na selfíčka u největší koncentrace krásných dveří na světě. 

Trošku unavené po cestě ale štastné

Viňales

Údolí Viňales je nejkrásnější část Kuby, co se krajiny a scenérie týče, kterou jsme viděli (Druhá část naší výpravy jela do Santiaga - byli na Kubě delší dobu, a tam je to prý ještě větší a autentičtější nádhera). Nicméně Viňales, už proto, že je blízko k Havaně, určitě nevynechejte! Zvlášť pokud chcete vidět, kde se bere kubánský doutník. 

Doporučená doba pobytu:

3 - 5 dní

Co určtiě ANO ve Viňales

1) Doutníky. “Bez Mojita a bez doutníku není den na Kubě”, říkají místní. To platí dvojnásob v údolí Viňales, kde najdete menší a větší tabákové plantáže. Místní musí 90 % svojí tabákové produkce odevzdat státu. Co jim zbyde, prodávají místním turistům na svých plantážích. Kubánský doutník tam stojí 3 cucy (a z přátelství dostanete i množstevní slevu :) Náš domácí nás naučil kouřit doutníky s medem (do medu namočíte tu část, co se dává do pusy, ne obráceně) a hnedka je to záležitost i pro holky. Na ubytování jsme přijely (už jsme byly z naší skupiny jen 2) úplně unavený, špinavý a hladový, domácí nám přinesl doutník na přivítanou a hned bylo po únavě i hladu :)

2) Nightlife: Ve Viňales jsme otestovaly 4 party lokace. Zatancujete si přímo pod širým nebem na náměstí naproti Casa de la Cultura. Víc večerů jsme ale trávili v Centro Cultural Polo Montañez, bar s pódiem, které ožívá každý den po 9. hodině. 

Ani bouřka je nezastaví... Salsa Cubana a Reggaeton na náměstí. 

Jeden večer nás místní propašovali i na diskotéku “za fastfoodem”, kde nebyl snad jediný turista, pro skutečně local zažitek. Jméno vám neprozdradím, ale fastfoodů tam moc není :) Další možnost je party přímo přes ulici od Polo Montañez, tam nám stačilo pár minut, abysme věděly, že na Kubě není dost rumu, aby se nám tam líbilo. 

Ve Viňales extra berte na vědomí to, že po veřejných místech chodí policie hlídající interakce mezi Kubánci a turisty. Nebylo nám úplně jasné, jak fungují pravidla, ale asi je rozdíl mezi tancem s ofiko učitelem salsy a klučinou, který se může dostat za mříže jenom proto, že s vámi sedí u stolu nebo prohodí pár slov.

3) Koně. Ve Viňales na koně určitě ke Carlosovi - červený barák na kraji vesnice, kolem dost koní :). Lepší popisek bohužel nemám. O koně se dobře stará a jsou super vychovaný, i když veselý. Dejte si nádhernou procházku na koni (cca 4,5 hodiny) po údolí. Navštívíte tabákovou plantáž, kávovou farmičku, kde si můžete dát bezva oběd, jeskyni (tentokrát bez párty a bez světel), v naprosté tmě se v ní můžete vykoupat. Údolí si můžete projít i pěšky, je to ale v horku docela náročná procházka.

4) Pláže. Zajeďte určitě na Cayo Jutías, jede se tam 2 hodiny (protože cesta je spíš překážková dráha) s taxi colectivo, ale stojí to za to. Jely jsme tam 2x. Taxi jede v 9 ráno tam a cca ve 4 odpoledne zpátky. Když se k vám nenasouká do auta místní policie jen proto, že v autě vidí 2 blondýny, tak to není ani tak moc nepohodlná cesta (pokud jste nebyli do rána na party :) 

Na pláži si najděte chlápka, co vám za 10 CUCů udělá lobstra. Případně tam mají v baru docela fajn zapečený sandwiche se šunkou a sýrem. Na záchodě se nenechte ošulit. Slečna má stejnou reakci, když jí hodíte do talířku 1 CUC jako 10 centů. (Asi ví, že vás tam nic dobrýho nečeká) A podle turistů štamgastů, který jsme tam potkaly, záchody se na pláži zdražují, ale zhoršují.

5) Restaurace. TripAdviser nejvíc doporučuje El Olivo. Moc nám tam chutnalo, ale člověk si vystojí velkou frontu, obsluha byla nepříjemná a zavírají už v 10. takže když frontu jako my dostojíte v 9.30, tak už se s váma moc nekamarádí. 

Ve Viňales je lepších restaurací víc, ale naše top místo bylo jednoznačně Bar 3 Jotas. Je to asi spíš tapas bar. Ale jídlo bylo úžasný, drinky, obsluha a celková atmosféra taky. Ještě jsme se moc dobře najedly přímo přes ulici.

6) Místní. Kamaraďte se s místníma, je to větší sranda a víc autentico :)

Las Terazzas

Na závěr pobytu na Kubě už se nám moc nechtělo zpátky do Havany. Našly jsme si proto vesnici Las Terazzas, která je zároveň unikátní ekologický projekt. 


Bylo to fajn zakončení i proto, že tam nebyl jediný turista a vůbec nikde nikdo nebyl. Na víc dní jak jeden a půl by to asi nebylo, ale neskutečný klid a na letiště kousek nám vyhovoval. Prošly jsme se po vesnici, která nám přípomínala víc evropskou než kubásnkou krajinu. 

Daly jsme si s průvodcem prohlídku místní přírodní rezervace s vyhlídkou na oceán, dozvěděly se hodně o místní fauně a flóře a vykoupaly se v řece a ve vodopádech. 

V Las Terazzas jsme večeřely 2 x a pokaždé ve vegetariánské restauraci El Romero, protože jednou to bylo málo! 

Doporučená doba pobytu:

1 - 2 dny

Příprava na cestu:

Vízum

Na Kubu potřebujete vízum, můžete si pro něj zajít na ambassádu, ta má ale poměrně omezené otevírací hodiny. Nedá se pořídit tradiční online cestou, zařídí vám ho ale různé cestovní kanceláře nebo cestovní portály, do 3 dnů jsme ho měli doma a nemuseli jsme nikam.

(Letěli jsme přes Venezuelu - pro vízum pro tranzit se vyplňuje jen papír přímo v letadle).

Peníze

Nejjistější a nejvýhodnější je vyrazit na Kubu s Eury v hotovosti, s výběrem v bankomatu na Kubě riskujete, že vám nebude fungovat. Nejlepší je vyměnit si Eura přímo na letišti, je tam krutopřísná fronta, ale vyplatí se to. Lepší je, si peníze kontrolovat i tam, aby vám v balíčku bankovek nepřistál nějaký ten CUP místo CUC.

Nevyměňovali jsme všechny Eura hned na začátku, ve městech je pak můžete vyměnit standardně ve směnárně.

Bankovky jsme si nechávali na pokojích, přestože se skoro nikde nezamyká, v casách (ubytování) se nekrade.

Na 16 dní stačí na Kubě 1 člověku od 800 do 900 Euro (to už i s dárkama :). Pokud tedy cestujete alespoň ve dvou, většinou se platí za pokoj.

Výrazně ušetřit se bohužel nedá, pokud chcete něco vidět a občas se i dobře najíst.

Doklady

Vytiskněte si na cestu kopie pasu, pojištění, víza a letenky a uložte na různá místa. Na Kubě jsme u sebe nosili doklady pořád, ale jen v kopii. Originály jsme nechávali uložené na pokoji.

Ubytování

Dopředu jsme měli zabookované pouze 1. ubytování v Havaně (přes Airbnb), kde jsme zůstávali první dva dny. Další ubytování vám bez problémů domluví domácí, kde aktuálně bydlíte. Vždycky ale určitě domácímu řekněte vaši představu o ceně, vzdálenosti do centra atd.

Jazyk

Zkuste se naučit alespoň základní fráze ve Španělštině. S Angličtinou často vůbec nepochodíte. Znalost Španělštiny je taky jeden ze způsobů, jak “ušetřit”. Bez znalosti místního jazyka hůř uhrajete, že se vyznáte v místních poměrech a cenách. :)

Co sbalit

Na Kubě docela platí: Co si nevezmete nebude.

Já si raději brala a využila:

kus provázku a kolíčky na sušení prádla

trochu pracího prostředku

Sáčky na mokré věci, kvůli vlhkosti prádlo schne pomalu, ať vám nenamoknou suché věci

S sebou nosit vlastní toaletní papír/vlhčené ubrousky

Konverter elektřiny (někde se bez něj neobejdete)

Měna

CUP je měna pro Kubánce, CUC je měna pro turisty. V bance nám bez problémů vyměnili i CUCy za CUPy, ale výhodnější to pro nás nebylo, protože vám stejně v obchodě a restauraci naúčtují cenu v CUCech (s převodem, jakej se jim hodí) a pak je to nevýhodné. Jen asi 2 x na trhu se nám stalo, že si nevšimli, že jim dáváme CUPy místo CUCů. 1 CUC = 24 - 25 CUP

Ceny

Bydlení: 20 CUC za pokoj.

Taxi z letiště: standardní cena je 30 CUCů - chytnete ho i přímo na letišti. My jsme nevěděli, tak jsme měli objednané taxi za 35 dopředu a vyzvedával nás Kubánec s cedulí, s tím, že věděl, kam nás dopravit.

Taxi Colectivo stojí podle vzdálenosti. Trinidad na pláž nebo na Canopy tour, která je kousek od města je od 10 - 15 CUC za taxi.

Jídlo se pohybuje spíš kolem 10 CUC, nicméně třeba v naší oblíbené restauraci v Trinidadu byl super velkej burger za 6 CUCů.

Snídaně: 5 CUCů - všude

Taxi Colectivo Trinidad - Vinales: 35 - 40 CUC za osobu.

Taxi Colectivo Viňales na pláž - 2 hodiny: 20 CUC na osobu.

Koně ve Viňales - 4 hodiny: 20 CUC na osobu (ve 2).

Koně v Trinidadu - 4 hodiny: 15 CUC na osobu (dostali jsme množstevní slevu, protože nás bylo 6).

Kolo v Trinidadu: 10 CUC na den.

Taxi z Viňales do Las Terazzas: 20 CUC za osobu.

Mojito: 1 CUC - 3 CUC.

Záchody: Smlouvejte :) , někde chtějí 1 CUC - ale ale někde stačí 10 centů.

Wifi

Pro internet na Kubě potřebujete kartičku na wifi. Prodává ji společnost Etecsa, s username a heslem proti pasu. Stojí asi 1 CUC. Nám se to oficiální cestou získat nepovedlo :) (vyprodáno), ale nabízejí je různě na černo na ulici. Stojí pak asi 2 CUCy, nebála bych se toho, jen si třeba zkontrolovat platnost. 1 karta platí na 1 hodinu. Můžete přerušovat.

Doprava

Stáhněte si offline mapy měst/vesnic, kde budete.

Cestujte s Taxi Colectivo. Každý vám ho velmi rád zavolá. Colectiva se domlouvaji na ulici nebo ho zařídí ti, u koho bydlíte.

Jsou i klasická auta pro 5 osob anebo i 9 až 12 lidí. Vždycky nám ho volali domácí. I v restauraci není problém si nechat taxi zavolat. V Trinidadu nebo Viňales to potřebovat určitě nebudete, ale třeba v Las Terazzas, kde bylo (kromě hotelu) ubytování v casách možné jen mimo rezervaci, vám zavolají domácího, že si vás má vyzvednout.

U taxi coletiva je největší risk, pokud spěcháte. Může se stát, že budete čekat, až postupně nabere všechny cestující.

K porování cestování busem:

Cesta busem (Havana - Trinidad) vyjde na cca 25 dolarů.

Taxi k autobusu bude dalších 10 cuc na auto. (S Colectivem se ale taky vejdete do 35 CUCů.)

V Trinidadu je bus v centru. (Tak tam není potřeba taxi).

Autobus tam jede 2x denně a musíte tam byt tak cca 1,5 hodiny předem. V autobuse je zima a je to dlouhá cesta, a hlavně trasa Trinidad -Vinales Viazul nenavazuje, musíte strávit noc v Havaně.

Další možnost

Normální taxi

My jsme jeli trasu Havana - Trinidad v 6 lidech (naše skupina) vlastním “klimatizovaným” minivanem za 270 euro. Dražší, ale lehce pohodlnější možnost na dlouhou cestu. Zpátky už jsme to valili taky s taxi colectivo.

Klasické taxi jsme si museli vzít i z Las Terrazas na letiště, protože jsme jeli v 5 ráno a colectivo jezdí jen v pracovní době. Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Dobrý den, chtěla bych se zeptat na Vaše zkušenosti s rezervací ubytování na Kubě přes Airbnb. Jedná se mi o to, že od listopadu 2017 platí pro USA speciální podmínky pro cestování na Kubu. Vzhledem k tomu, že Airbnb je americká společnost, musí od cestujících mimu USA shromažďovat údaje o adrese trvalého bydliště a důvodu cestování na Kubu. Při rezervaci konkrétního ubytování jsem musela vybrat jednu z nabízených možností důvodu cestování na Kubu (politické záležitosti, náboženství, výstavy a semináře, podpora kubánského lidu, atd.) V nabídce není možnost typu "Dovolená". Nevíte, zda je možné vybrat jakoukoliv z nabízených možností? Při kontaktování společnosti Airbnb jsem byla odkázána na https://cs.airbnb.com/help/article/1251/can-i-book-an-airbnb-listing-in-cuba?af=14383374&c=tw_gbl_ahlp_cxs&fbclid=IwAR1r02JHmQxKWes0Spwu9VAzSEQ9GXcYAaIyScPzMU5ma2NhcbMZTZfs8KA&utm_campaign=Social&utm_content=Help&utm_medium=CX&utm_source=Twitter&utm_term=1251
Děkuji Vám za odpověď

Pro přidání komentáře se přihlaš