Andrea Rubínová

10. ledna 2019 23:26

3, 2, 1 v hlavní roli Budapešť

Neznám nic lepšího než hodit batoh na záda a vydat se objevovat krásy Evropy. Naší cílovou destinací se pro tentokrát na 3 dny stala maďarská Budapešť. Na začátku léta jsme si s kamarádkou zabookovaly ubytování, koupily jízdenky a výlet byl naplánovaný. Dalo by se říct, že neexistuje nic jednoduššího.

Den D, den příjezdu

Po hodinové cestě vlakem do Brna, snídani v Mekáči (samozřejmě, že jsme snídaly jogurt a pomerančový džus) a 5 hodinové cestě autobusem jsme konečně přijely na autobusové nádraží v Budapešti. Jediné, co jsme v tu chvíli znaly byla adresa našeho ubytování. Jinak jsme byly zcela ztracené. Pořádně jsme nevěděly, kde vlastně jsme. Po půl hodině chození sem a tam, se nám podařilo získat mapu. Bingo! Už jsme alespoň orientačně věděly, u které zastávky metra se náš „nový domov“ nachází.

Ovšem, myslíte si, že to k něčemu bylo? Vždyť to znáte, jak to dopadá, když ženská dostane do rukou mapu. A co teprve, když ty ženské jsou dvě a jedna z nich je blondýna.

 
Škoda, že metro nemá pouze 3 linky, tak jak v Praze.

To znamená, že zhruba po další půl hodině jsme nasedly na metro a jely směr ulice Rákóczi. Konečně se ubytovaly a celé natěšené vyrazily do ulic. A jak jinak než pěšky. Pro jistotu jsme si ale zapnuly GPS, abychom ještě ten den něco stihly.

Po cestě k našemu prvnímu plánovanému místu, 3D Gallery, nás svou velikostí okouzlila Bazilika svatého Štěpána. Jedná se o třetí nejvyšší stavbu v Maďarsku, která je pojmenovaná na počest prvního uherského krále a jeho mumifikovaná ruka je prý uložena v relikviáři (zdroj).

Vraťme se ale zpět k 3D Gallery, kterou doporučuji všema deseti! Jedná se o interaktivní výstavu obrazů. I když galerie není moc velká, fotily jsme se tam zhruba 2 hodiny, a galerii prošly celou minimálně třikrát. Před každým obrazem je značka foťáku, odkud by se měl daný obraz fotit, aby dosahoval správného 3D efektu. Galerie je obměňována. A jako bonus, byl velice příjemný personál, který pak s vámi projde celou galerii znova, poradí vám jak se správně postavit, a vyfotí vám skupinové fotografie a vámi vybranou následně vytiskne. Ostatní fotografie jsou vám poslány na email. No není to senzační? Pokud se rádi fotíte, stejně tak jako my, je toto místo pro vás jako dělané. Dalším bonusem je vstupné, které za to opravdu stojí, vychází na 3,500 Ft což je nějakých 500 Kč. Otevřeno mají každý den od 10:00 do 20:00 a o víkendu dokonce až do 21:00. Zde je odkaz.

3D Gallery

Dalším cílem pro tento den, bylo pobřeží řeky Dunaje v části města Buda, kde se nachází tzv. „Shoes on the Danube Bank“. Jedná se o šedesát párů bot mužů, žen a dětí, kteří zde byli zastřeleni fašistickou armádou. Je to památník, který připomíná hrůzy 2. světové války. Oběti byly donuceny sundat si oblečení, včetně bot. Musely se postavit na břeh řeky a pouze čekaly na výstřely. Poté těla spadla do vody (zdroj).

Památník se nachází v centru města kousek od Řetězového mostu (Széchenyi Lánchíd), který taktéž stojí za navštívení. A podél řeky během tří minut dojdete k ikoně města, k budově parlamentu (Országház), který prostě musíte vidět jak ve dne, tak i v noci.

 
Řetězový most

A mám tady pro vás ještě jeden tip. Tip na levnou a přesto skvěle chutnající pizzu s dvojkou růžového vína, neboli tip na večeři v centru města, nedaleko Baziliky svatého Štěpána. A tím tipem je SOUP CULTURE, odkaz na facebookovou stránku: soupcult. Přeji dobrou chuť.

Shrnutí

Co musíte vidět: 
- Bazilika svatého Štěpána,
- Shoes on the Danube Bank,
- Řetězový most (Széchenyi Lánchíd),
- Parlament (Országház).

Co musíte navštívit: 
- 3D Gallery.

Kde se najíst:
- SOUP CULTURE.

Tak co, chcete se dozvědět, kde jsme se procházely i další dny? 

Více fotek na mém instagramu.

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš