Lucie Zdráhalová

9. ledna 2018 21:37

6 důvodů proč příští dovolenou strávit v Ománu

Jestli nejste nadšenci masové turistiky a hledáte trochu autenticity rozhodně vyrazte objevit tenhle poklad ve stínu Dubaje.

Galerie

1. Země neobjevená

Proč právě sem a ne třeba do Dubaje? Jestli nejste nadšenci masové turistiky a hledáte trochu autenticity rozhodně vyrazte objevit tenhle poklad ve stínu Dubaje. Kosmopolitní a megalomanská Dubaj je klasické velkoměsto, které se nezastaví a nejspíš ani nespí, veškerý život Emirátů se odehrává právě tady a jako turista tu budete jeden z milionu. Veškeré kouzlo dobrodružství právě vyprchalo a proto je čas navštívit Omán, kde se zdá, že čas běží ještě o trochu pomaleji. Takže proč právě Omán - protože AUTENTICITA.

2. Země, kde si ženich musí nevěstu koupit

Omán je zemí, jejíž hlavní náboženství je islám a od toho se odvíjí celá jejich kultura. A bohužel/bohudík režimu, který trval až do roku 1970, sem globalizace neudeřila plnou silou a všechno tady zůstalo "zakonzervováno" až dodnes. A tak když vyrazíte v noci na trhy (souq) zažijete neopakovatelnou orientální atmosféru - vůně kadidla, exotické koření, ručně vyráběné koberce a potkáte Ománce v tradičním oblečení. Samotný Omán ovládá odnož islámu, která je na arabský svět až neobvykle tolerantní. A tak tady spolu žijí lidé vyznávající islám, hinduisté a místy i křesťané.

3. Od tyranie k modernímu Sultanátu

Ománská historie sahá už do doby kamenné a málokdo ví, že Ománci kdysi ovládali třeba Keňu nebo Zanzibar. A jako skvělí mořeplavci radili třeba i Portugalcům jak přežít počasí v Indickém oceánu. Nejzásadnější milník celé země se psal roku 1970, kdy současný sultán Kábus svrhl svého otce a začal v Ománu vládnout. Do té doby byste v téhle zemi hledali školy marně. Datum narození se zde zpětně stanovilo odhadem k určitému datu, protože matriku byste tu nenašli. Otec současného sultána Kábuse zde nastolil a zakonzervoval, pro nás Evropany, nepředstavitelnou tyranii. To všechno se ale 1970 změnilo a začala rozsáhlá modernizace a Omán se začal otevírat světu. Nenechte se ale zmást, i přes to všechno nadále zůstává absolutistickou monarchií s islámskou tradicí. Tohle všechno nejlépe uvidíte když z Muscatu budete cestovat na jih do menších měst a vesnic. Takže proč právě Omán - KONTRAST.

4. Noc v poušti

Pokud Vás civilizace omrzela, zhruba 3-4 hodiny od Muscatu se rozkládá poušť Wahiba Sands. Zdánlivě nehostinná poušť pro mě byla jedním z nejkrásnějších míst, které jsem navštívila. Rozhodně se vyplatí naplánovat sem výlet, třeba do Al Reem Desert Camp (místo v tomhle hotýlku si můžete rezervovat přes Booking :) kde s Vámi podniknou výlet k písečným dunám, svezou vás na velbloudovi nebo Vám v noci uprostřed pouště zazpívají u ohně a povypráví o životě v poušti.

5. Vádí

Plavat mezi skalami v průzračné vodě? To je jako z Modré Laguny, ne? V Ománu si můžete splnit i tenhle sen. Vádí jsou vyschlá koryta řek, která se zaplní ve vlhkých obdobích roku nebo po deštích. Ale pozor, na většinu těchto míst budete potřebovat čtyřkolku. Za mě rozhodně Wadi Bani Khalid se svými hlubokými jezírky, vysokými skalami a jeskyní s netopýry.

6. Políčka uprostřed skal

Chcete vidět Ománský Grand Canyon? Rozhodně se vypravte do Jebel Akhdar. A když už tam budete projděte trasu tří vesnic s kaskádovitými políčky na skalách. Jak někdo zvládne žít uprostřed skal 2 000 m.n.m.? Právě zde je ideální prostředí pro zemědělství - granátová jablka, broskve a pěstování růží.

Všechny fotografie ZDE

Další cestopisy najdeš ZDE


Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš