jakub švajda

15. listopadu 2018 14:04

Arizona – Víc než jen poušť a kaktusy

Když Vás pošlou na služebku do země, kam běžně lidi na dovolenou nejezdí a o které si většina kolegů myslí, že se tam jen nakupuje a relaxuje na hotelu u bazénu. Vy se ale rozhodnete, že chcete něco víc a začnete poznávat, že Arizona má rozhodně co nabídnout.

Galerie

„A vy jako chodíte pěšky?!“

Pruh s kosočtvercem pro Vás může být výhodou

Pojďme se nejprve podívat na odlišnosti, které jsou mezi ČR a Arizonou. Začneme dopravou. Jezdí se stejně, jako u nás, na pravé straně silnice. Rychlosti jsou v mílích a tankuje se v galonech. Tady může nastat první problém, ale na všech silnicích máte značku, kolik máte jet, takže není problém. Horší je to se spotřebou, protože se udává v mílích na galon. V tom je takový bordel, že se v tom nevyzná snad žádný Evropan. Obecně platí, že čím vyšší číslo u spotřeby, tím líp! Kdekoliv mimo město můžete předjíždět i z pravé strany. Semafory jsou až za křižovatkou, takže na ně vidíte, i když stojíte jako 1 auto. Na červenou máte, pokud není dáno značkou jinak, právo odbočit doprava, když nikoho neohrozíte. A poslední pravidlo je, že když na silnici uvidíte logo kosočtverce (máme pro to i interní označení, ale tady bych ho asi napsal jako ****), tak to znamená, že ten pruh můžete použít pouze, pokud je Vás v autě 2 a více. A teď vtipná příhoda o dalším rozdílu: kolega se šel jen tak projít kousek do města. Jak se tak procházel a pozoroval okolí, tak u něj zastavil policista v autě. „Co děláte?“ zněla otázka od policisty. „Co bych dělal? Šel jsem se projít“ odvětil kolega. „Tak se příště procházejte autem“ zakončil konverzaci policista a odjel. V Arizoně není úplně běžné, že chodíte ve dne, jen tak po ulici pěšky.

10kg rýže a karton 24 plechovek piva

Obchody zde nabízejí různé zboží, takže i filmový fanoušci si přijdou na své

Dalším tématem je jídlo. Na libry a unce se zvyká ještě hůř. Libra je cca 0,5kg, tak to celkem jde, ale unce je asi 30g a s tím se blbě počítá. Mnohem zajímavější, než převody jednotek je celkově styl nabídky a poptávky. Na karton piv jsem si zvykl celkem rychle. Prostě si na týden koupíte jeden karton 24 piv a ten u bazénu večer s kolegy vypijete. Když ale chcete jen tak vařit, je to těžší. 10kg rýže asi jen tak nespotřebujete. Stejně tak asi nedokážete spotřebovat 5l balení kečupu. V podstatě cokoliv si představíte, se v Americe prodává v balení 100x větším. Plus je vše balené v plastu a ještě Vám to prodavači dávají do tašek. To může znít pěkně, ale když jsou schopni Vám dát tři položky do třech různých tašek, tak se pak nedivím, že Amerika zamořuje planetu skoro nejvíc. Obecně doporučuji kupovat věci, které Vám vydrží déle i otevřené a pozor na pečivo, většina je sladká.

Chcete něco vidět? Zeptejte se místních

Po zdolání treku je Vám odměnou tento výhled

Doporučení nechme stranou a vrhněme se na zemi jako takovou. Bydlel jsem v hotelu v hlavním městě Phoenixu. Když se podíváte na fotky, tak je to město, které je na úplné rovině, a za ním jsou nějaké hory. Má skoro 5 milionů obyvatel a je asi 4x větší, než Praha. Zajímavostí je, že tam skoro nenajdete paneláky. Všichni bydlí v domech. Kdokoliv jede do Phoenixu služebně, tak jezdí pouze nakupovat. Mě už tento styl nebavil, a tak jsem se rozhodl se po městě podívat. Kde ale začít, když je město tak velké a vy máte jen omezený čas po práci? Rada je jednoduchá: Zeptejte se místních. Jednoho dne, když jsme seděli s kolegy u bazénu, já jsem se dal do řeči s ženou, která byla místní. Zeptal jsem se jí, kam se dá jít na trek a ona mi rovnou doporučila „Camelback mountain“. Jedná se o horu vzdálenou asi 15min autem od centra, odkud máte úžasný výhled na celé město. Překonáte 400 výškových metrů a zabere Vám to asi 1,5h. Doporučuju jít tak hodinku před západem slunce a užít si ten pohled nahoře. Cesta není úplně jednoduchá, protože je z velkých kamenů, takže si vezměte dobré boty a dostatek vody. Rozhodně je to místo, které bych ve Phoenixu nevynechal.

Když jste líný, jako místní, jeďte na vysílač anebo „díru v hoře“

I líní si mohou užít výhled. Stačí jet na vysílače

Pokud Vám nevyhovuje trek na 1,5h a radši si pohodlně jezdíte autem, je možnost přímo proti Camelback mountain vyjet na vysílače. Na mapách to najdete jako „Dobbins Lookout at South Mountain“ a až nahoru vyjedete autem. Výhled je sice hezký, ale nemáte ten pocit ze zdolání kopce. Tohle místo, je oblíbené místo mých kolegů, protože jim se nic moc nechce dělat. Podobné místo jsem objevil díky místním. Přes couchsurfing jsem napsal, že bych chtěl poznat Phoenix a ozvala se mi jedna slečna, že mi město ukáže. Jedna z věcí, kterou mi ukázala, byla „Hole in the Rock“ – v překladu „Díra ve skále“. Název dobře napovídá, že se jedná o díru ve skále. Autem dojedete přímo pod místo, překonáte asi 10 výškových metrů a ocitnete se v díře ve skále, ze které vidíte na město. Je to hezké a klidné, takže ideální na pohodový večer.

Ocitnete se na divokém západě

Kolty máte proklatě nízko u pasu a pak už jen TAS!

V dojezdové vzdálenosti od centra Phoenixu se nachází i „Goldfield Ghost Town“. Jedná se o westernové městečko, které stojí za to navštívit. O víkendu jsou tu každou hodinu zdarma přestřelky pistolníků, můžete si zkusit rýžovat zlato, anebo se jít podívat do bordelu na kankán. Přímo naproti městečku je skvělý trek, který je cca na 8h, když ho vezmete celý. Trek je do území Monument canyon a je možnost udělat jen část (já šel asi hodinu a půl, protože jsem ho našel až poslední den před odletem). Z této oblasti dojedete během 15 minut k jezeru „Canyon Lake“, kde můžete také podniknout nějakou túru, nebo si jen tak užívat vodních radovánek. Rozhodně bych si ale na tuto oblast dal alespoň jeden celý den.

Když insta fotku, tak na „Horseshoe bend!“

I když Vám počasí nepřeje, tak se fotka dá vyvěsit na instáč

Na celodenní výlet autem jsem se tentokrát rozhodl jet do oblasti kolem Grand Canyon. Bylo jasné, že se chci podívat na „Horseshoe bend“. Vyrazili jsme kolem 7 ráno, protože cesta je dlouhá a chtěli jsme toho vidět více. Když jsme dorazili na parkoviště, tak všude byli cedule, ať si s sebou vezmeme dostatek vody. Čekali jsme tedy pořádný trek k „podkově“. Asi po 5 minutách chůze jsme dorazili na místo s úžasným výhledem, kde si člověk připadá jako mravenec. Rozhodně je to místo, kde si pořídíte dokonalou fotku na Váš instagram, nebo facebook. Pokud budete mít hezké počasí a čas, tak se jeďte ještě podívat na Antilope Canyon. Pozor, na tento kaňon je třeba se rezervovat (výjimečně se dostanete bez rezervace). A určitě si zajeďte ještě na Glen Canyon přehradu. Je to kousek a stojí to za to. Pokud máte čas, tak využijte i treků v Grand Canyonu, ale to nebyl můj případ.

Vidět na živo, jak vznikala příroda kolem nás

Na vrstvách v Red Rocks je vidět, jak vznikala krajina kolem nás

Měl jsem pouze omezený čas, a tak jsem z Horseshoe zamířil zpět do Phoenixu. Po cestě míjíte Humphreys Peak u města Flagstaff, tam bych se rozhodně šel podívat, pokud bude čas. Já ale zamířil jinam. V hlavě mi prostě neustále zněl název „Red Rocks“ a na mapě jsem si našel, že je to jen krátká zajížďka na cestě zpět do Phoenixu. Red Rocks se nachází kousek od města Sedona, kde se dělí cesta na Las Vegas, Horseshoe a Grand Canyon. To znamená, že ať pojedete kamkoliv, pojedete tudy. Název napovídá, že jde o červené skály. Ty jsou součástí národního parku, na kterém vidíte, jak postupně vznikal. Jednotlivé vrstvy jsou jasně rozpoznatelné a je opravdu úžasné se tu jen tak procházet. Pokud pojedete podle navigace a zadáte do ní nějaký bod v Red Rocks, tak jakmile po cestě uvidíte možnost treku, ihned zastavte a jděte. My totiž dojeli k místu, kde jsme chtěli jít dle google trekovat a z důvodu vody jsme nemohli. Přitom jsme po cestě k tomu místu viděli hodně možností na trekování. V podstatě ať půjdete v této oblasti kamkoliv, tak budete ohromeni.

Objevujeme noční život a místní pivka

S přáteli si užijete jakýkoliv bar

Jedna z věcí, kterou chce většina z nás poznat je, jak se místní baví. Ve Phoenixu je nejlepší navštívit „Downtown“. To je čtvrť, kde se soustředí snad veškeré bary a chodí sem většina studentů. Když se čtvrtí večer procházíte, tak míjíte různé bary a věřte mi, je to klasická Amerika. Žádné malé klubíky, jako u nás, ale velké kluby s frontou u vstupu. Můžete si vybrat, co vás zajímá a co máte rádi. Mě kolegové navedli na dokonalý bar, který se přesně trefil do mého vkusu. Jmenoval se „Low Key Piano Bar“. Koncept byl jednoduchý – byla zde dvě piana, bicí, basa a 4 muzikanti. Vtip byl v tom, že se muzikanti u nástrojů střídali a každý z nich uměl na všechny nástroje. Na lísteček jste napsali píseň na přání, pro koho to je a případně přidali nějaký drobný peníz pro muzikanty. Oni pak jakoukoliv (anglickou) píseň zahráli a zábava jela stále dál. Abyste nemuseli jezdit autem a mohli pít, tak použijte místní „tramvaj“. Stojí 1$ a ještě je super, že když Vám vrací, tak Vám vrátí 1$ v kovové minci, což je celkem rarita. Připravte se na to, že České pivo si tu rozhodně jen tak nedáte. Ničemu to nevadí, jste v Americe, tak zapomeňte, jak má podle Vás chutnat pivo, a dejte si místní piva. Chuť je sice jiná, ale chcete přeci objevovat ne?

Užívat si prostě můžete kdekoliv

I tady dokážou lidé jen tak odpočívat

Po vyčerpání většiny možností, které jsem našel na trip advisoru jsem prostě zkoumal mapu Phoenixu a hledal, kam se dál ještě podívat. Na mapě mě zaujal „Tempe Beach Park“. Zajel jsem tedy tam. Co si budeme, čekal jsem trochu víc, než asi 100m plácek a všude cedule, že psi nesmí ani vkročit na trávu. Místním to ale očividně nevadilo. Našli si místo pod stromem, otevřeli knihu a relaxovali. Bylo to něco, co jsem ve Phoenixu viděl poprvé – klid. Jasně to poukazovalo na to, že je jen na Vás, zda si to místo uděláte hezké, nebo ne.

Jet, nebo ne?

Je to na Vás, ale za mě určitě ano!

Když si to v hlavě shrnu, tak jsem opravdu rád, že jsem mohl Phoenix a okolí navštívit. Je to prostě něco jiného, než na co jsme zvyklí. A když otevřete oči, poznáte co tím myslím. Všudypřítomné treky, veselí lidé, kteří Vám chtějí ukázat to nejlepší z jejich měst, ulice rovné jako pravítko a velkoměsta bez paneláků. Rozhled do pouště natolik, že vidíte i bouři vzdálenou stovky mil Vám zase přiblíží, že tu není nic na sebe nahňácané. Když tedy budete mít možnost, určitě se těmto místům nevyhýbejte, ani ze čtvrtiny jsem nenavštívil vše, co je možné v těchto končinách podniknout. A pokud Vás zaujalo, jak věci popisuji, můžete sledovat všechna dobrodružství, která většinou podnikám s mou ženou Eliškou na Facebooku nebo Instagramu Happy Team Travel Blog.

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš