Jan Macháček

26. ledna 2018 14:43

Bagan – nezapomenutelné východy slunce nad třemi tisícovkami pagod

Vstávat v 5:00 ráno je nic moc, ale v Baganu to je jiné. Kvůli těm nádherným východům slunce máte větší motivaci. A když pak víte, na kterou z těch tisíci pagod se v Baganu máte vydrápat, tak máte zážitek na celý život. A těch horkovzdušných balónů...

Galerie Mapa

V Barmě jsem byl 16 dnů a zážitků je tolik, že se nevejdou do jednoho cestopisu. Proto je rozdělím do několika. Postupně se budu věnovat tísícům pagod v Baganu (3 dny), městu Mandalay (3 dny), městečku uprostřed území rebelů – Hsipaw (2 dny), nejdivnějšímu hlavnímu městu světa Nay Pyi Taw (dopoledne), pláži bez turistů Ngwe Saung (4 dny) a největšímu městu země Rangúnu (2,5 dne). Zbývající dny jsem trávil v autobuse.

Sem tam přidám nějaký tip na ubytování nebo co je lepší přeskočit. Začínáme Baganem, místu, které by žádný cestovatel v Barmě neměl vynechat.

Bagan – bush s několika tisíci pagod

Zaručeně tím nejturističtějším místem celé Barmy je Bagan. Místo, kam úplně všichni vyráží. Každopádně se nenechte zlákat trochu nehezkým úvodem. Bagan za to určitě stojí. Je mimo jiné tak obrovský, že často žádného turistu nepotkáte. A co Bagan vlastně je?

To nejlepší co se dá v Baganu udělat, je vylézt na střechu jedné z pagod a pozorovat východ slunce. Ten je vyšperkovaný startujícími horkuvzdušnými balóny. Nic podobného na světě jen tak neuvidíte.
Místním je východ slunce srdečně jedno. Prodávají suvenýry turistům a když se zrovna turisté věnují pouze focení té  nádhery na obloze , tak místní  vytáhnou mobily a začnou na nich smažit.

Představte si bush, která je pokryta zhruba třemi tisícovkami pagod a stup (což je vlastně to samé jako pagoda, jen to není duté) o různých velikostech a významu. Mezi nimi se jezdí na kolech nebo elektroskůtrech – půjčení je za 5000 až 6000 kyat za den (76-91 Kč). Pěšky rozhodně nechoďte, nikam byste nedošli.

Asi tím nejlepším, co v Baganu můžete dělat, je sledování východů a západů slunce z vrcholků pagod. Na některé z nich se v prosinci 2017 dalo vylézt, ale proslýchalo se, že se to má v blízké budoucnosti změnit. Právě v průběhu východů a západů si užijete ty nejhezčí výhledy. Sice se moc nevyspíte (vstávání v 5:00), ale rozhodně to stojí za to.

Nejlepší východ slunce je na pagodě s číslem 446

Sám jsem prolezl pagod několik a ta pro mě úplně nejlepší byla pagoda s číslem 446. Je trochu zastrčená, blbě se hledá, ale výhled, a to především ráno na startující balóny, je naprosto dechberoucí. A úplně nejlepší na tom vše je, že na ní není moc turistů (5-10). Ostatní pagody bývají natřískané daleko víc. Stovka fotících turistů tam není problém.

Nejlepším způsobem, jak se mezi pagody dopravovat je elektro skůtr. Normální benzínové jsou v Baganu pro turisty zakázané. Cesty jsou převážně písčité. Takže si užijete spoustu srandy při krocení „motorky”. Abyste se moc neztráceli, stáhněte si aplikaci Maps.me. Jsou tam zaznamenány jednotlivé pagody. Prý se podle aplikace dobře orientuje. Já ji neměl a byl jsem v jednom kuse ztracený.

Pro mě nejlepší pagoda byla ta s číslem 446. Cesta k ní je dobře schovaná, takže se špatně hledá. Jinak po Baganu se může jezdit pouze na elektrických skůtrech. Turistům jsou benzinové zapovězeny.
Jedním z highlightů byly horkovzdušné balóny startující každé ráno. Bizarně vypadaly především po ránu, když se chystaly ke startu. Vypadaly jako obrovské houby.

Dobrodružství mezi pagody začíná, když všichni odjedou domů

A co bylo pro mě v Baganu nejlepší? Jednoznačně to byla právě ta jízda na elektrických skůtrech. Hlavně, když zapadlo slunce a všichni turisté mazali domů. Já jsem se se svým polským kámošem za šera projížděl v písku mezi pagodami. Bylo to celkem dobrodrůžo. Dejte si jen bacha, ať se tam nezaseknete, tma padá velmi rychle a je doslova černo-černá. V noci by vás tam asi nikdo nenašel.

Tip na ubytování: Dvě noci jsem strávil v hostelu Lux Pillow hostel. Vede ho sympatický týpek. Je dobré si udělat rezervaci dopředu. V celém Baganu jsou zatím pouze tři hostely a jsou často plně zabookované.

Tip, co vynechat: Výlet na Mt. Popo (jejich verze řeckého Olympu) byl fajn, ale jak říká Cimrman, nebylo to něco, co bych musel vidět dvakrát. Lepší zůstat v Baganu a zkoumat jeho okolí.

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš