Jana Jaňula
Bali - aneb jak se nenechat místními oškubat jako kuře!
Příroda, památky, místní lidé, ceremoniály a tradice, pálivé jídlo, potápění a šnorchlování

Vše co se dočtete, je čistě moje zkušenost. Co jsem zažila a popřípadě i zjistila. Jak jsme s kamarádkami prožily několik krásných dní na Bali.
V tuto chvíli jsme měly s Anet za sebou dvě velkoměsta Dubaj a Singapur. Let trval pouhé 3 hod a my začaly nové zážitky na naší dvouměsíční tours. Na Bali jsme se těšily na více klidu a přírodu, kterou jsme ve velkoměstech moc nezaznamenaly.
Pár informativních řečí:
Měnit peníze na letišti?
Kurz tady není úplně výhodný. My směnily jen malý obnos, abychom měly na taxík, který šel platit jen hotově. Potom až se víc zorientujete, vyměňte peníze ve městě, však pozor na pofiderní malé stánky, kde rádi šidí v množství směněných peněz.
Měnu mají indonéskou rupii, která má až stotisícové nominální hodnoty. Takže sebou nejlépe větší peněženku, nebo tzv. dolarovku.
Platit kartou se dá, ale nespoléhejte na ní všude. Často musíte počítat s nějakými procenty z celkové částky navíc (poplatek za umožnění platby kartou). Já mám raději hotovost, je to jednodušší.
Ubytování?
Na první tři dny, jsme si ubytovaní zamluvily pouhý den předem přes booking. Zbytek dovolené jsme opět vždy jen pár dní předem rezervovaly dané noci přes booking. Cen jsme se držely do 200,- noc/1os. Někdy jsme měly i za 130,- a opravdu hezké a čisté, mnohdy i se snídaní. Stačí si dobře vybrat a koukat hlavně na hodnocení.
Mít řidiče s autem?
Nějaké dny jsme měly už předem zamluveného řidiče. Bylo to, hlavně na místech, kde byly větší přesuny. V autě se zavazadly to bylo rozhodně pohodlnější. (Měly jsme sebou příruční bahot a pak menší výletový. Moc věcí tady nepotřebujete, je tu stále teplo a popřípadě, vše na místě koupíte.)
Na našeho řidiče jsem dostala doporučení z jedné cestovatelské seznamky. Je to místní mladík, který umí krásně česky a dobře se o nás postaral. Ze 20 dní na Bali, jsme s ním byli 7 dní. Jak jsem zmínila, byly to hlavně velké přesuny a výlety v jednom. Průvodce nám vysvětlil jak tady žijí a mnoho dalšího.
Když jsme byly několik dní na jednom místě, všude jsme došly pěšky, nebo využily taxi skůtrů. Půjčení skůtru se vyplatí, když ho využijete na celý den. Auto s řidičem na jeden den nás vyšel na cca 1100,-.
Pokud chcete výlet někde sami a jste dobří řidiči, zvolte půjčení skůtru. Na něj je zapotřebí mezinárodní řidičský průkaz, nezapomeňte si ho vyřídit.
Orientační ceník co my měly (přibližně v kč):
Cena řidič na celý den s výtety a jako průvodce- 1100,-
Cena taxi skůtru na určité místo- záleží na vzdálenosti, čím větší, tím je cena za km menší. Přibližně se pohybuje okolo 5,- a víc/km.
Cena taxi auta na určité místo- záleží na vzdálenosti, čím větší, tím je cena za km menší. Přibližně se pohybuje okolo 11,- a víc/km.
Cena půjčení skůtru na den- 100,- (+ benzin)
Cesty?
Záleží kde jste. Ať velké město, vesnice nebo například ostrov (my navštívily ostrov Nusa penida). Všude je to jiné. Od malých úzkých nezpevněných cest s šutry a pískem, které vedou šílenými zatáčkami a kopci, až po 3 proudové silnice, kde se nestačíte koukat kolem sebe. Někde je menší hustota řidičů a někde opravdu velká. Většinou však potkáváte skůtry.
Jídlo?
Je pálivé. Podle místa, které navštívíte, se liší i nabídka místních pokrmů. Máte na výběr z několika restaurací i s evropskými jídly. Místní krámky, ve kterých starší ženy nabízí již hotové jídlo s rýži nebo nudlemi za pouhých 15,-. Nebo klasické streetfood, kde máte jídlo už hotové. Podle toho se samozřejmě odvíjí i cena. Vesměs to vyšlo na 15,- až 20,-. Jídel mimo hezkou nablýskanou restauraci se bát nemusíte. My takto často jedly, za opravdu dobré ceny, mnohdy v přepočtu na naše mezi 20,- až 30,-. Naopak v restauracích se cena za jídlo pohybuje okolo 100,-. Na snídaních se dá také krásně ušetřit, pokud ji máte zahrnunout v ceně ubytovaní. Ale na pár snídaní si někam určitě vyražte. Mají je opravdu skvělé. Vřele doporučuji.
Pití?
Určitě doporučuji kupovat velké 1,5l vody za cca 8,-. Místní vodu nepijte. Někdy v ubytování nabízí vodu z barelu zdarma, určitě se poptejte. Celkově alkohol a pivo je tady drahé. Za 0,7l pivo dáte přibližně 80,- a za 0,3l pivo dáte tak 50,-.
Ovoce a zelenina?
My jsme jely mimo sezónu a tak jsme toho moc neochutnaly. Takže k tomu bohužel moc nepovím. Vyzkoušely jsme kokosy, které byly slaďoučké a navíc za krásných 32,-.
Upozorním, nemusí mít každý s tím problém. Kdo máte žaludeční potíže, vyvarujte se zeleninových salátu a celkově NEtepelně upravených jídel.
Místní lidé a smlouvání?
Jsou usměvaví, neustále vás zdraví a snaží se na vás samozřejmě vydělat. Vždy chtějte znát cenu předem, než si něco koupíte nebo objednáte. Od taxíku až po jídlo nebo suvenýry. Když není pevná cena, smlouvejte. Dejte klidně až 70% dolů z ceny. Minimálně na polovinu to vždy usmlouváte. Když už znáte určité ceny, nenechte se pak jinde napálit mnohem vyšší cenou a trvejte si na svém.
Někdy můžete narazit při večerní procházce městem na jejich ceremoniály a další tradice, kterých je díky jejich náboženství, opravdu hodně.
Památky?
Na Bali je jich až neskutečné množství. Od různých známých chrámů, rýžových plantáží až po nádherné pláže. Všechna námi navštívená místa najdete v itineráři v dalším článku.
Potápění a šnorchlování?
Top šnorchlování dle mých zkušeností je v Amedu a na Jelením ostrově.
Potápění pak v Amedu. Jsou zde nádherné korálové útesy a mnoho druhů ryb. Český resort Relax Bali v Kubu nabízí krásné ponory v okolí Amedu a také k vraku lodi. Já se s nimi potápěla a byla to velmi dobrá zkušenost a určitě je doporučuji.
Počasí?
My jely v období deštů. Byly jsme na Bali v lednu a moc nám nepršelo. Na Nusa Penida jsme byly chvíli i bez elektřiny. Ale nic, co by se nedalo zvládnout. Opálit a několikrát se i spálit jsme také stihly.
Příroda a zvířata?
Je to velice zelená země. Příroda je v některých místech bohužel hodně znečištená jejich odpadky, což je smutné.
Jako všude ve světě, tak i tady se setkáte s komáry. Mějte sebou repelenty.
Opičky a opice, co k nim říci? Jsou velice zlomyslné a některé ty větší až agresivní. Malé opičky jsou většinou ješte hodné a nevybouřené. Rozhodně nejsou tak drzé.
Docela často tady uvidíte malé gekony lezoucí po stěnách. Nám připadaly jako bílé ješterky, které jsou rychlé a vůbec nic nedělají.
Mají tady hodně toulavých psů a výjimečně jsme potkaly kočku. Mluvím ale jen o těch zvířatech, které jsme cestou potkaly.
Se šváby a další touto malou havětí, jsme velké zkušenosti neměly. Na tyto případy jsme tu vybavené. Máme koupený silný predátor repelent. Je na všechny tyhle potvůrky od švábů až po komáry. Večer vystříkáš pokoj a vše upaluje tryskovou rychostí pryč.
Dovolenou na Bali jsme začínaly ve dvou, já a Anet. 17.1. za námi přiletěla kamarádka Jana a zbytek dovolené jsme strávily ve třech. Naplánovaly jsme si velký okruh po celém Bali. Navštívily jsme památky, poznaly kulturu, jídlo a místní lidi.
Jak to vše probíhalo? To se dočtete v itineřáři v dalším vydání cestopisu.
Krátké video z Bali zde: