Andrea Schejbalová

31. srpna 2017 13:43

Budapešť: Lov za archi-poklady​

Nezáleží jak moc zvláštní, syrová nebo strašidelná se vám Budapešť zdá na první pohled, jsou tam opravdové archi poklady, které stojí za to zmínit. Co nevynechat? Koukni na moje top 3 tipy...

Budapešť: Lov za archi-poklady​

Mapa


1. FUGA - Budapest Center of Architecture

Jestli spěcháte, tohle je pro vás jednoduše proveditelná varianta, která určitě přijde vhod. Sedí si tam pár pánů Maďarů, kteří -určitě- diskutují o architektuře, a jsou ochotni vám poradit, ať už s výběrem knihy nebo vás provedou výstavou. Tu můžu doporučit vlastně kdykoliv bez ohledu na zaměření výstavy, už jen kvůli těm prostorám - vytvořený absolutně bez námahy, krásně podtrhující vystavený díla.

Petőfi Sándor utca 5, Budapest

Otevřeno: každý den 11-19
en.fuga.org.hu


2. Erzsébet tér a Akvárium

Označováno jako "zelené srdce Budapešti", přičemž tohle náměstí má rozhodně mnohem víc co nabídnout než samotnej park. Jedná se o úžasně řešený veřejný prostranství.

Z bývalýho autobusovýho terminálu vzniklo populární místo setkávání, kde se zabaví úplně každej. Najdete tu dětský hřiště, skatepark, trhy s výrobky i se zeleninou, restauraci, bar, kavárnu, klub, malej bazén a nekonečně různejch možností, na co si sednout.

Přísahám, že jsme tam vždycky nějak skončili úplně každej den našeho pobytu! Nejlepší je jednoznačně vodní nádrž, okolo který posedává postupně víc a víc lidí a chladí si nohy ve vodě. Někdo si přinese pizzu, někdo pivo. Existuje lepší odměna po dni chození po městě ve 30 stupních?

Co ještě přebije tenhle bazén - přímo pod ním najdete klub Akvárium, kterej využívá dno bazénu jako část stropu a přídavnej zdroj světla. Navíc pohybující se vlnky dělají v interiéru úžasný efekty.

Erzsébet tér 12, Budapest

Otevřeno: neděle-úterý 12-01, středa-sobota 12-4:30
en.akvariumklub.hu


3. Velryba v Dunaji (The Whale)

Tahle víceúčelová budova byla otevřena v roce 2013 na břehu Dunaje. Svým nekonvenčním tvarem by měla připomínat velrybu, nebo tak to aspoň architekt Kas Oosterhuis zamýšlel :) Výborně posazená, spojuje totiž centrum se vzdálenějšími částmi města. Perfektní na kávu v klidným prostředí, aniž byste úplně opustili centrum Budapešti, nebo malej shopping, když zaprší.
Po schodech nahoru se dostanete do galerie a na výhledový místa. Interiér velryby zanechává příjemnej dojem, podlaha je dřevená (i ve výtahu!) a je tu spousta stylovejch sedátek.

Fővám tér 11-12, Budapest

Otevřeno: každý den 10-20
www.balnabudapest.hu


Co dál? Samozřejmě, že půjdete do lázní, na parlament, mosty a na budapešťskej hrad,  do toho Vás ale nikdo nemusí tlačit, ani o tom dokola psát, ne? :)

Ale až najdete další archi-poklady, dejte mi vědět, stejně se všichni ještě aspoň jednou v ty Budapešti zastavíme...

Dík, 
Andy

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš