Týna Vašíčková

2. srpna 2018 19:07

Cesta kolem Sicílie za 14 dní: 5) Syrakusy a Enna

Jak jsme si užili město filosofů, výhled ze záchodku a odjeli do vnitrozemí do hor, abychom strávili jeden den v městu schodů.

Galerie Mapa

DEN OSMÝ: ÚTERÝ 6.6.2017 ETNA - SYRAKUSY

• Ráno v 11 buší na dveře paní Sára.

• V Saint-Giovanni nám staví starší hippísačka, mluví dobře anglicky, jemně jako dáma, vůbec ne jako typická uřvaná Italka (např. paní Sára). Vysazuje nás před mýtným na autostrada, kde je cedule "no autostop".

• Prakticky okamžitě nám staví pán. Ukazuje nám cestou vězení - strašidelné, nechtěli bychom tam být - a taky místo, kde silnice protíná obří, toho času již zkamenělý, proud lávy z Etny, který se prý táhne až do moře. Jede na letiště do Catanie, odkud jede do Syrakus tak levný autobus, že další stopování zavrhujeme. Navíc začíná pršet. Teplo však zůstává.

• Syrakusy jsou příjemné místo. Dýchá to tu atmosférou, jak historickou a řeckou, tak jakousi... africkou. U Davida jsme se mimochodem dozvěděli, že velká část Sicílie geograficky k Africe patří. Hlavní třída se opět jmenuje Corso Umberto a Via Rome. Neztratíme se. Dáváme cafe a zmrzku a navštěvujeme archeologické muzeum. Místní ulice se hemží filosofy, aspoň co se názvů týče. Ubytováváme se u moře téměř na špičce nejvíc hype ostrůvku Ortigia. Vypadáme jako dva vandráci, ale ze záchodu koukáme na obří kupoli kostela, heč.

Syracusy, Apolonův chrám

• Náš ubytovatel Sebastian má pěkný byt a taky nestvůrně obří oči za brýlemi. Dává nám klíčky a byt je celý náš! Okolo naší mini uličky Vicolo je krásná stará zástavba. Nedaleko máme také Apolonův chrám, na který plynule navazují obytné domy.

• Nikde nemůžeme najít obchod s vodou. Jdeme pěkně daleko - všude cetky, suvenýry, hadry a pizzerie.

• První a poslední žebráci naší dovolené. Vypadají jako cizinci a taky trochu jako hippies. Potkáváme děti hrající na harmoniku. Dáváme si předraženou veganskou večeři - chutné pasta siciliana. Obsluha je snaživá, mají otevřeno dlouho do noci a pouští tklivé písně.

DEN DEVÁTÝ: STŘEDA 7.6.2017 SYRAKUSY - ENNA

• Hledáme pekárnu s vegan Arancini (rýžové šišky, sicilská specialita), ale je daleko od centra a my nemáme čas, protože chvátáme na autobus.

• Míjíme budovu finanční policie. Ve zdejších obchodech si musíte vzít účtenku, protože vás venku můžou zastavit a pokutovat vás i jako zákazníka.

• Vracíme se do Veggie na veganskou bábovku za 3 eura, již poučeni si to bereme "take away", abychom se vyhnuli couvertu 2 eura, který si počítají za eko nádobí. Paní se na nás pak mračí.

výhled z Enny

• Jedeme opět na letiště v Catanii a odtud autobusem pokračujeme až do Enny. Autobus má jedinou mezi zastávku a tou je Outlet village. Říkáme si, to je zvláštní název. A ano, je to přesně to, jako co to zní. Uprostřed ničeho jsou obří výprodeje hadrů, kam lidi jezdí strávit den nákupní horečkou až z Palerma. Proooč?

• Enna leží vysoko v horách na velikém kopci. Výhled odsud ale stojí za to. Dáváme si kafe a hledáme Via Napoleone. Po páté hodině se ubytováváme a protože jsme za celý den kromě bábovky nic nejedli, tento den vchází do dějin našeho deníku jako "DEN HLADU". Byteček je hezký, mezonetový. Nahoře je malé patro s velikou postelí přímo pod střechou. Koupelna ve francouzském stylu a v kuchyňce obdivujeme důmyslnou skříňku nad dřezem se zabudovaným odkapávačem. Vyrážíme pro jídlo (všude v Enně jsou SCHODY) do Bio obchodu. Pan prodavač, vypadajíc jako "starý Míra", nás seznamuje se slušnou veganskou nabídkou - kupujeme párečky a piniové pesto.

• Za setmění se jdeme projít na vyhlídku k hradu. Je tam skála, odkud máme celou Ennu jako na dlani. Děláme legrační "hořící" fotky s reflektorem.

• Máme opět společnou pokrývku (Týna to nesnáší) a v noci je hrozná KOSA. Střecha nad postelí je tvořena starými dřevěnými trámy, přes které kromě zimy dovnitř proniká i hluk z překvapivě velkého množství okolo projíždějících aut.

DEN DESÁTÝ: ČTVRTEK 8.6.2017 ENNA - AGRIGENTO

• Ráno se pomalu odubytováváme, Štěpán vaří typické italské kafíčko. Jdeme s bágly ještě jednou na skálu, abychom si město užili i za světla. Naposledy v dálce vidíme a fotíme Etnu.

• Následuje zmrzlinka a stop u funebráků (na krátký moment si naivně myslíme, že nám staví, ale jedou někoho ehm, nabrat).


Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš