Adriana Plotzerová

5. dubna 2020 13:29

Co je house sitting a jak díky němu ušetřit?

House sitting – možná už jste o něm někdy slyšeli, ale kdyby náhodou ne, pojďme se na něj podívat pěkně od začátku:

Co je to house sitting?

House sitting, jak už název napovídá, je hlídání domů. Mnoho majitelů, kteří odjíždějí na dovolené, totiž upřednostňuje, aby bylo o jejich dům po dobu nepřítomnosti postaráno. Jsou to zejména majitelé mazlíčků i větších hospodářských zvířat, které potřebují každodenní péči. House sitting je tak ideální službou, díky které nemusí být vázáni a mohou vycestovat.

House sitting je výhodný pro obě strany – majitelům je postaráno o dům a mazlíčky a house sitteři mají k dispozici často přepychové bydlení zdarma.

Motivace majitelů

Možná jste si položili otázku – proč by to někdo dělal? V dnešní době totiž existují i zvířecí hotely nebo jiné placené služby na hlídání mazlíčků. Ty ale nejsou dostupné vždy a všude. Často je potřeba se postarat i o hospodářská zvířata, sekání trávníku nebo zalévání květin. Někteří se možná zarazí nad tím, jak někdo může půjčit svůj dům úplně cizím lidem? Od toho jsou na platformách k dispozici profily s referencemi, fotkami a následně osobní schůzky či videohovory.

House sitting napříč světem

Každá země má svá specifika, zde najdete velký seznam serverů pro house sitting na celém světě. Oblíbený je zejména ve Francii, USA, Austrálii, Kanadě a hodně i na Novém Zélandu. Pokud by vás zajímal právě Nový Zéland, přečtěte si naše zkušenosti a specifika house sittingu na Novém Zélandu

Co se od house sitterů očekává?

Povinností většinou není tolik, ale to málo je klíčové. Je to především:

• láska ke zvířatům a péče o ně,

• úcta k domu a zodpovědnost,

• spolehlivost,

• bezproblémová komunikace.

Většina lidí bude pro své mazlíčky hledat náhradního páníčka, který jim bude věnovat tolik lásky jako oni sami. Všechno je to o lidech. Možná narazíte na náročné majitele, kteří budou pro své pejsky vyžadovat hodinovou procházku 2x denně, ale také se můžete starat o jednu polo-venkovní kočku, které akorát občas dosypete misku granulí.


Pro koho je house sitting vhodný?

House sitting je vhodný pro každého, ať už jste pár, jednotlivec nebo rodina. Domy hlídají studenti, důchodci i rodiny s dětmi. V jednotlivých nabídkách zjistíte, koho majitelé požadují. Někteří preferují jednotlivce, jiní naopak páry a někomu je to jedno. Do některých domů si můžete přivést dokonce svoje vlastní mazlíčky. House sitting je přímo jako stvořen pro digitální nomády, spisovatele nebo kohokoliv, kdo může pracovat na dálku. Hlídáním mazlíčků, ale můžete strávit i vaši pohodovou dovolenou. V některých oblastech a za určitých okolností se dá house sitting dělat i při práci v nedalekém okolí.

Co je důležité?

Váš profil - Na vašem profilu záleží, jestli vás majitelé osloví nebo ne. Proto je velmi důležité dát si s vyplněním profilu práci. V profilu byste měli zdůraznit:

• Váš pozitivní vztah ke zvířatům + relevantní zkušenosti: Můžete se rozepsat o tom, jaká jste doma měli zvířata, že jste jezdili pomáhat k babičce na venkov nebo jste pomáhali v útulku. I hlídání psa sousedům se počítá. Zkuste jednoduše najít jakoukoliv relevantní zkušenost.

• Jaká je vaše motivace – proč chcete house sitting dělat?

Nezapomeňte na fotografie - Fotky jsou velmi důležitou součástí profilu. Na profilové fotografii by vám mělo být dobře vidět do obličeje. Vyberte takovou, na které se usmíváte a je z ní jasné, že jste sympatický člověk (chystáte-li se domy hlídat v páru nebo s rodinou, zvolte společnou fotku).

Kromě profilové fotky se do většiny účtů dají nahrát i další fotografie. Sem patří takové, na kterých bude vidět vaše láska ke zvířatům. Ať už na procházce se psem, s kočkou v náručí nebo fotky s koňmi.

Reference a doporučení jsou základem úspěchu. Jakmile získáte první referenci, už nebudete mít problém získat další a další house sitting. Každý ale nějak musí začít, proto je dobré poprosit třeba přátele, aby vám nějakou tu referenci napsali. Dělali jste v minulosti třeba Couchsurfing? Zkuste takovou referenci připojit např. v podobě fotky k profilu a upozornit na ně. Rovněž se můžete domluvit třeba se šéfem v práci a uvést kontakt na něj nebo jinou důvěryhodnou osobu.

Oslovujeme majitele

Ještě než na nabídku odpovíte, pořádně se podívejte, co máte s majiteli společného. Mají stejný druh kočky nebo psa, který zbožňujete? Napište jim to! Jednoduše zkuste najít něco, co máte vy a majitelé společného a rozepište se o tom. Může to být i společné povolání nebo koníček. Zkuste také prodat to, proč jste zrovna vy ideální house sitteři pro konkrétního majitele. Rádi se staráte o zahrádku? Máte rádi dlouhé procházky se psem? Cokoliv může být velkou výhodou.

Další tipy

Dalším klíčovým faktorem, jak zvýšit vaši úspěšnost, jsou rychlé reakce na nově otevřené nabídky. Máte-li vyhlídnuté místo a termín, kam byste rádi, nastavte si upozornění na nové nabídky pro daný termín. Jakmile se objeví nová nabídka, neváhejte a pište. Většinu příležitostí si majitelé domluví právě v rozmezí 1-3 dnů od zveřejnění inzerátu. To ale neznamená, že nemůžete zkusit odpovídat i na starší nabídky. Někteří majitelé někdy raději vyzpovídají více zájemců nebo jsou s odpověďmi pomalejší.

Tak šťastné cestování!

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš