Michaela Koschova

9. ledna 2018 20:07

Do Sapy za tradičním národy Vietnamu

Procházím se po dlážděném náměstí turistické Mekky severního Vietnamu. Ulicemi se ještě líně táhne ranní mlha, která jen pomalu poodhaluje tvary nedalekých kopců. Zahraničí návštěvníci se už rozprchly na procházky mezi rýžovišti a jinak rušné uličky centra Sapy, architektonicky připomínající Rakouská střediska, jsou poloprázdná.

Galerie Mapa

Dvě vietnamské ženy vybírají z prošívaných brašen zdobené peněženky a náramky, které o pár hodin nabídnou kolemjdoucím turistům za pár dolarů. Výdělky hmongských žen ale obvykle vysoké nejsou.

Šedá dlažba náměstí už mezitím spočívá pod pestrobarevnými plachtami, na kterých ne méně pestré ženy vykládávají svůj tovar. Dívky a ženy oděné do tradičních krojů doslova zaplavily střed města.

Snadno lze rozeznat příslušnice jednotlivých skupin. Kroje květinových Hmongů jsou prošívané barevnými nitěmi a zdobené korálky. Ženy černých Hmongů se pyšní barevnými šátky na hlavách a tmavým sametovým oděvem barveným indigem. Barvivo často ulpívá i na jejich rukách. Krky a uši mají obtěžkané robustními stříbrnými šperky. Rudý turban červených Hmongů je snad ten nejbizarnější k vidění. Zdobí ho střapce a korálky, které ženám často splývají až na ramena.

Ve Vietnamu žijí desítky etnických skupin a právě v Sapě a okolních vesničkách se s nimi můžete setkat velmi snadno. Navzdory rostoucímu cestovnímu ruchu a tlaku okolního světa si zachovávají svou vlastní kulturu. Ženy na tržištích mluví často i dobrou angličtinou, a pokud se s nimi dáte do řeči, jsou velmi přátelské.

Zaujali Vás fotografie z Vietnamu? Přijďte se podívat na výstavu, která se koná od 15. - 29.1 v knihovně Antonína Švehly na Praze 2 (pozvánka na výstavu)

Více fotografií a cestopisů najdete na stránce closer2wild.com.

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš