Iveta Doudová

17. února 2019 14:04

"Dvě blondýny, tam samy nejezděte!" - říkali nám

„Heleď, jsou levný letenky do ..., kupujeme?“ Jsem si zcela jistá, že nebudu jediná, kdo slyšel tuhle větu aspoň od jednoho ze svých parťáků a s lehkostí odpověděl: „Kupuj!“ Pak začíná něco, o čem stojí napsat na Cestolet.

Galerie Mapa

„... Ammánu, multicity zpět z Eilatu.“ 

A po Novém roce jsme letěli. Jsem typ člověka, který rád aspoň tuší, co by se mohlo stát a pak si jen užívá, co ho potká. Jordánsko na přípravy dopředu není zrovna nejlepší destinací. Nepotřebujete zvláštní očkování, nepotřebujete být přehnaně opatrní, dodržovat zvláštní normy, na které byste nebyli zvyklí, vést si s sebou šampony ani jídlo, nejedete do džungle. Ale najít dopředu informace o tom, kdy, kam a za kolik se budete přepravovat je prakticky nemožné. Ačkoliv věřím, že v návaznosti na The Best Destination pro rok 2019 se to brzy změní i bez mého cestopisu. Nejprve trocha chronologicky laděných klasických ód na úvod a pak rychlý sled základních informací. Takže bez studu přeskakujte na konec.

Letěli jsme přímým letem z Prahy do Ammánu a projeli jsme Jordánsko od severu k jihu během 7 dní, včetně těch příletových/odletových. Tím se dostávám k tomu, co se nám zarylo pod kůži během toho týdne nejvíc a asi by tím stačilo skončit. Nebojte se! Jako dvě mladé blondýnky jsme strávily v této ryze arabské zemi týden a nesetkaly jsme se s jediným projevem jakékoli nevraživosti. Pokud si neberte osobně taxikářský povykující styl výdělku. Mimoto v hlavním městě vidíte mešitu a kostel vedle sebe. Do Jordánska ještě nestihl prosáknout turismus plnou mírou, nenaleznete zde až otravně neodbytné pokřikující trhovce, stačí odmítnout jednou. Každý si hledí svého života, nejste exotická atrakce ani zdroj obživy. Na druhou stranu nečekejte skvěle promyšlený informační systém či služby na každém rohu, ptejte se den dopředu a nakupte si na výlety svačinku.

Ochota, která Vám vyrazí dech..

V hlavním městě na nás dýchala určitá míra otevřenosti, vzdělání i chuť posouvat se blíž k budoucnosti - univerzity, nemocnice, zdravá emancipace žen ruku v ruce s dodržováním náboženských zásad. Prošli jsme město, The Citadel, The Roman Theatre, King Abdullah Mosque, King Hussein Mosque, trhy. V hotelu jsme strávili 3 noci a jeho majitel (provozní) se stal naším nejbližším přítelem v Jordánsku. Každý den nám pomáhal s informacemi, jak a za kolik cestovat den následující, vyšel nám vstříc s brzkou snídaní, staral se o nás i mimo hotel, kdy nás jen s manželkou potkal ve městě, pomáhal nám, i když už jsme byli „ztracené“ v jiné části země. Samozřejmě nebyl jediný. Řidič autobusu nás vysadil, kde jsme potřebovali, mimo svou běžnou trasu, zajel a námi na kávu během čekání na odjezd autobusu, matka v autobusu, ačkoliv nemluvila anglicky, nás zachránila před jízdou „kamsi“.

Jerash

Následující 2 dny jsme vyjeli do města Jerash a k Mrtvému moři. V Jerash naleznete velkolepé pozůstatky římského města. Opět se nezapomeňte ptát, ptát a ptát na cestu. Cestovali jsme pomocí autobusové přepravy. Do Jerash se dostanete autobusem ze severního nádraží Tabarbour. Na cestu se vydejte ráno, odjedete, až bude autobus plný. Pro cestu zpět jsme se ptali asi 5 lidí, kde nalezneme zastávku, takže.. O komunikaci s místními není nouze. 

Na výlet k Mrtvému moři jsme využili nabídku autobusové společnosti JETT (odjezd od hotelu Intercontinental na 3rd Circle), kdy na vás autobus čeká u Mrtvého moře a odveze vás zase zpět. U Mrtvého moře vidíte krásně, že turisti v Jordánsku ještě neurčují koloběh dne. Kromě pár resortů tam není nic. Pláže jsou zaplněny vyplavenými odpadky, ale moře překrásně čisté a teplé. Když si zanotujete s vaším řidičem, strávíte skvělý den plný koupání, příběhy a zaveze vás i k obchodu a pro kávu. Příjemně jsme si tu prohřáli těla. V lednu v Ammánu ostře fouká vítr, u Mrtvého moře bylo naopak ostré zase slunce a voda příjemně teplá. Vraceli jsme se každý večer do Ammánu, kde jsme si v postranních uličkách mezi King Abbdullah Mosque a King Hussein Mosque pochutnávali na místní kuchyni – hummus, kebab, kofta, nakládaná zelenina, jehněčí kam se podíváš.

Lahodná kuchyně, po které se mi tolik stýská


Jordánský maraton

Naše poznávání Jordánska byl tak trochu maraton. Uplynulé 3 dny jsme byli vždy v 6h na nohou, na pokoj jsme se vraceli kolem deváté a do jedenácti jsme řešili, jak se dostaneme, kam potřebujeme. V úterý jsme v 6:30 odjížděli od kanceláře společnosti Jett v části Ammanu Abdali autobusem JETT (jízdenky jsme měli koupené den dopředu) do Wadi Musa, kde jsme navštívili Petru, která je opravdu nádherná. Vytesané chrámy jsou monumentální. Je to asi nejznámější památka, takže už buďte ostražití, ceny taxi nejsou takové, jaké vám říkají a opravdu si nemusíte koupit jízdu na koni, oslu či pohled od každého mladého hocha. Narazili jsme zde znovu na milé lidi i průvodce, který nás zaskočil svou radostí, že si s námi mohl procvičit češtinu. Další den jsme se potřebovali dostat do pouště Wadi Rum. Pokud nejste ranní ptáčata, zaplatíte si taxi asi za 35JD. Přivstaňte si a řekněte ve svém hotelu, že chcete využít share bus v 6:30 (zavolají řidiči autobusu), který objíždí všechny hotely a jede do Wadi Rum.

V tourist centru ve Wadi Rum si nás vyzvedli z beduinského kempu, kde jsme byli ubytovaní a přepravili nás do pouště, kde jsme měli zajištěné přespání a projížďku pouští. Projížďka nekonečnou pouští s rudým i bílým pískem, přespání v bytelnějších stanech a večerní posezení u ohně spolu s ostatními cestovateli i místními pro mě byl silnější zážitek než Petra. Abychom další den ráno nemuseli využít drahé taxi (opět asi 35JD) do Aqaby, domluvil nám provozovatel kempu spolujízdu s Italy, kteří druhý den jeli stejným směrem. Jen tak, jednou větou, naprosto perfektní. Čím se dostáváte jižněji a blíž Izraeli, čekají vás vyšší teploty, ostřejší slunce a lidé více žijící z turistů. Do Aqaby jsme se vydali kvůli hraničnímu přechodu, který jsme potřebovali využít. V Aqabě je průsvitné moře, ale kromě okouzlujících lidí se spoustou zážitků a milých dětí, které se s vámi chtějí koupat a hrát, skvělého jídla, tam toho v lednu víc nenaleznete. Navštívili jsme tourist centrum kvůli informacím, nečekaně opět jak a za kolik se dostat na hranice, směnárnu a liquor shop. U západu slunce jsme oslavili naši cestu a ráno jsme se vydali na cestu domů.

Kdybych pokaždé, když jsem slyšela "Indiana Jones", dostala jeden kebab...

Milé úsměvy už jenom v zádech

Taxi nás dovezlo na Jordánsko Izraelské hranice. Na rovinu řeknu, že na Jordánských hranicích je váš pohyb takřka nahodilý a nekontrolovaný. S letmým pokynutím a širokým úsměvem se s vámi rozloučí celní pracovník a už si to míříte k zcela jinému světu vysokých ostnatých plotů, ozbrojení, přísných výrazů se spoustou dotazů izraelských celních pracovníků. O Izraeli si toho jistě přečtete mnoho v jiných cestopisech, proto stručně. Pro nás po týdnu milých Jordánců to byl tak trochu šok. Klasické otázky na hranicích i letišti, strnulé výrazy bez úsměvu a ochoty. Odlétali jsme v pátek, proto jsme na letiště jeli brzy, abychom se vyhnuli šabatu. Z hranic je jedinou možností jízdy do Eilatu taxi, které jsme sdíleli s párem z Jihoafrické republiky. Z Cetral Bus Station jsme jeli přímým autobusem č. 282 na letiště OVDA a odletěli jsme přímým letem zpět do Prahy.

Teď něco neautorsky prásknu na svou kamarádku, která už byla v tolika zemích, kam bych se ráda podívala sama. Jak teď sama tvrdí, ze všech zemí se jí Jordánsko zarylo nejvíc pod kůži, je okouzlená a velkou měrou za to mohli místní ochotní a milí lidé i jejich příběhy.


Teď, co se Vám opravdu může hodit.

Info: klasické dvoukolíkové zásuvky, roaming funguje všude, wifi prakticky všude.

Víza/památky: vstupy do památek, taxy pro vstup do pouště a víza jsme neřešili, jelikož jsme měli dopředu koupený Jordan Pass za 70JD, který vše obsahoval – ušetříte HODNĚ. Mějte ho i na papíru, ne všude přijímají el. verzi. S Jordan Pass neplatíte ŽÁDNÝ výjezdní poplatek na hranicích.

Počasí: leden 3 – 15 °C, ostrý vítr i slunce, blíž k jihu větší teplo, obě moře na koupání.

Ubytování: ceny včetně kempu v poušti mezi 350 – 400 Kč, vše přes booking. Ammán - Nobel Hotel (neuvěřitelná pomoc a ochota), Wadi Musa – Anbat Midown Hotel, Wadi Rum - Jamal Rum Camp + projížďka pouští na jeepu (naúčtují vám navíc i jídlo automaticky, ale nemáte na výběr, tam není kde jinde jíst + zaplatíte za jeep), Aqaba - Amir Hotel Palace.

Ceny: čaj/káva 0,25 – 0,5 JD, kebab 2,5 JD, večeře velké porce 5 – 8 JD (jedli jsme v restauracích v bočních uličkách – děsná lahoda), hummus 1 JD, falafel 2 JD, pivo 4 – 7 JD, vodu jsme filtrovali z kohoutku Sawyerem, takže 0 JD, jídlo ve velkých marketech (pečivo, tuňák, banán, rajčata) cena stejná jako v ČR nebo levnější.

Cena celého týdne včetně letenek, jídla v letadle, pojištění, dopravy v ČR na letiště i nákupu, víza, ubytování a veškerá útrata Jordánsko /Izrael 11 000 Kč za hlavu.

Doprava:

1. den

-Queen Alia Iternational Airport - Tabarbour bus station Amman (autobus jezdí každou ½ až 1h, cesta cca 1h, 3,30 JD, jízdenku kupujete v budce před letištěm);

- taxi z Tabarbour do centra Ammánu dle taxametru 15 JD – domluvte se dopředu na ceně, běžná je 2 JD

2. den

- Tabarbour bus station Amman – Jerash (autobus jede, až se naplní, cesta cca 1h, 1 JD platíte až v autobuse), cesta zpět stejně;

- do centra jsme šli z nádraží pěšky a v kanceláři JETT jsme si koupili jízdenky na další výlety (Mrtvé moře a do Petry)

3. den

- Intercontinental Hotel na 3rd circle Amman – Mrtvé moře a zpět (tourist tour autobusem společnosti JETT 8:30h, cesta asi 1h, 10JD)

4. den

- kancelář společnosti JETT Abdali – Wadi Musa (autobus 6:30, 10JD, cesta asi 4h);

- od vstupu do Petry k hotelu taxi 1 JD

5. den

- share bus od hotelu – tourist centrum Wadi Rum (autobus 6:30h, 8 JD, cesta asi 1,5h);

- z tourist centra nás vyzvedli pracovníci kempu, ve kterém jsme byli ubytovaní a kde jsme měli zajištěnou projížďku pouští v jeepu, která stála cca 45 JD pro 2 osoby

6. den

- Wadi Rum – Aqaba (odvezli nás Italové ve vypůjčeném autě – zdarma)

7. den

- Aqaba – hraniční přechod Aqaba/Eilat (taxi 5 JD, maximum běžná cena 8 JD, cesta 10 min);

- hraniční přechod Eilat – Central Bus station Eilat (taxi share s dalšími cestovateli 40 ILS/4 osoby, cesta cca 10 min);

- Central Bus Station Eilat – letiště OVDA (bus č. 282, cca 11 ILS, cesta 1h)

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš