Týna Vašíčková

22. března 2018 15:04

Francouzský deník: 1) Paříž

Jak jsme celou noc nespali, přes den si prošli pěšky celé centrum a večer se zúčastnili párty na bytě místních.

Galerie Mapa

18.6.2014 STŘEDA: PRAHA - PAŘÍŽ

• Z Prahy frčíme autem, spolujízdou přes Jízdomat, s Martinem, Verčou a Járou. Jedeme přes Stuttgart, kde vysazujeme Járu.

• Do Paříže přijíždíme v 6 ráno - cestou milion zastávek, které ovšem vítáme :) Všichni se shodujeme na tom, že příště snad raději letecky. Jsme unavení a nevyspalí, ale cesta nás vyšla na tisícovku, tak si nestěžujeme.

• Moc milá sestřenice od Martina (za kterou jedou na návštěvu) nám na předměstí dává mapku MHD a směruje nás do centra.

19.6.2014 ČTVRTEK: PAŘÍŽ

• První dojmy: krásná roztomilá architektura, malé pitoreskní domečky, všude kovové balkůnky. Lidi na nás přes všechna naše ne-očekávání mluví anglicky a jsou moc příjemní (všichni nám doma vyhrožovali, že Francouzi mluví jen francouzsky a jinak se ani bavit neumí/nechtějí - zjišťujeme, že obzvlášť v Paříži toto neplatí).

• Motáme se kolem Vincennes. Máme problémy s koupí lístku na RER = MHD vlaky, nějaký kluk se nám sám od sebe snaží pomoct, ale nemáme drobné do automatu. Dáváme si první kafe v krásné kavárně PAUL (nyní známe i z ČR). V metru znovu potkáváme sestřenici od Martina, aneb jak je ta Paříž malá! Upozorňuje nás, že dnes probíhá nějaká stávka a kvůli tomu nejezdí nějaké trasy MHD.

• Na Gare del'Est si dáváme krosny do úschovny. Probíhá to asi takhle: zabouchneme dvířka, automat spolkne peníze. Lístek, který je třeba k znovuotevření, nevydá. Naštěstí se nám daří vysvětlit naše potíže místnímu pracovníkovi a ten nám pomáhá.

• Procházíme všechna důležitá místa, vše základní se dá projít v klidu pěšky. Všude smrdí chcanky, Týna je trochu zklamaná - romantickou Paříž si představovala jinak. Jsme v šoku z toho, že od Sacré Coeur není vidět Eiffelovka. U Eiffelovky je policie a zátarasy, nesmí se k ní - zjevně zase nějaká demonstrace. U Notre Dame je neskutečná fronta, vzdáváme to a prohlížíme si ho pouze zvenku. Jíme křupavé (a škrábavé) místní bagety.

• Sebastian, u kterého spíme zadarmo přes Couchsurfing, bydlí v centru a k naší úlevě pro nás hned přichází ke zvonkům. V jeho neuvěřitelně (ale fakt!) miniaturním bytě jsou jeho kamarádi a začíná párty. Jsme mrtví a unavení, minulou noc v autě jsme nespali a celý den jsme prochodili, ale zdárně komunikujeme (mluví na nás úplně v klidu anglicky), družíme se a pijeme místní víno. Lidi jsou moc fajn a vypráví nám o "Paříži pod Paříží" - Sebastian má nad postelí mapu pařížského podzemí. Nabízí nám, že nás tam vezmou na prohlídku a že tam klidně můžeme zůstat déle. Domlouváme se s nimi na někdy příště - druhý den musíme frčet dál, tlačí nás čas kvůli Hell festivalu, kvůli kterému vlastně celou cestu absolvujeme. Později se párty solidárně přesouvá jinam, my zabíráme koupelnu a s úlevou usínáme. V noci děsný chrapot. Sebastian v 6 vstává do práce (je to pošťák), ačkoli přichází z pařby zhruba ve dvě ráno.

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš