Venda Rošťák

12. července 2019 19:59

Gruzie- stopařův ráj

V téhle východní zemi si snad každý na světě musí najít to svoje, kvůli čemu se vydává na cesty. Je to asi jediná země na světě, kde se lidé rozzáří ihned po té, co jim řeknete, že jste z České republiky.

Mapa

Gruzii jsme projeli převážně stopem a záměrně jsme na první návštěvě vynechali hory, které jsou v plánu na druhou návštěvu. Zážitků bylo za 10 dní spousta a je těžké vymýšlet čím začít, tak zkusím popsat od každého něco. 


První co vás na této zemi zaujme je doprava. Na silnicích budete nejčastěji potkávat Mercedesy, BMW a Toyoty. Většina aut má najeto hodně přes 300 tisíc a nebylo nijak vzácné vidět na tachometru půl milionu. Auta jezdí i bez nárazníků a jejich stav je občas hodný vrakoviště, ale dokud jim svítí světla, policie se o ně nezajímá. Spousta aut má volant na pravé straně a díky tomu se můžete dostat do zajímavé situace, kdy řidič vystrčí půlku auta do protisměru a vy jako spolujezdec mu budete hlásit, zda může předjíždět. Chování na silnici bych přirovnal k chaosu v Asii, akorát se to všechno odehrává asi 3x rychleji. Jízda 100km/h ve vesnici a 140km/h mimo město je celkem normální a po pár dnech si zvyknete. Na druhou stranu pokud si nevšimnete, že je tachometr v mílích, bude vám cesta připadat velmi poklidná :) Mimo auta na silnici potkáte značné množství krav, prasat, psů, koní a hus. Při kombinaci toho všeho výše zmíněného nezřídka vznikají docela vtipné situace.


Stopování v Gruzii je samostatnou kapitolou a zaslouží si trochu rozepsat. Místní mají stopující cizince u silnice rádi a berou všechny se vším a do všeho. Stopovali jsme ve dvou i ve třech lidech a ani na nejzapadlejších kančích stezkách s minimálním provozem nebyl problém. Je úplně jedno co jede, prostě jen zvednete ruku a čekáte. No většinou nečekáte, protože okamžitě zastaví první auto a už se vezete. Každý se hned ptá odkud jste a chce si povídat. Řidiči klidně zastaví u obchodu, nechají vás v nastartovaném autě se všemi věcmi a běží vám koupit  zmrzku, bonbony, redbull, ... dokonce jsme byli pozvání na Arménské kafe do zubařské ordinace. Počítejte také s tím, že ve spoustě aut by se dala sázet řepa, takže vaše oblečení může být cestou patřičně poznamenáno. Nejhorší je ovšem teplotní komfort! Venku krásných 25°C, slunce svítí a vy se vezete v autě se zavřenými okénky, topení na plné kule a řidič se ještě ptá, zda vám není zima a přidá pár stupňů.

Obyvatelé jsou hlavně Gruzínci a Arméni, ale prakticky je nedokážete rozlišit. Jsou to neuvěřitelně milí a pohostinní lidé, kteří by se pro vás rozdali. Všichni si rádi povídají a mluví na vás rusky. Pokud rusky neumíte, prostě mluvte po našem + rukama nohama. S Angličtinou se setkáte leda tak ve městě u mladší generace, ale i to nebylo moc časté. Jídlo je v Gruzii něco nezapomenutelného a pokud se nebudete bát zkusit nové věci, zažijete gastro porno :) Od slaných koláčů přes houby a maso až po sýry. Můžete si dávat stejná jídla pořád dokola, ale pokaždé budou chutnat jinak, jelikož každý má svůj originální recept. K jídlu si neopomeňte dát víno, kterým je tato země vyhlášená. Porce jídel jsou obrovské a ceny více než příznivé, takže si nezapomeňte povolit opasky.


Pár tipů:

-letenky do Kutaisi s Wizzair se dají sehnat už okolo 1000Kč. Z letiště stačí vyjít na hlavní silnici, zvednout ruku a už se vezete.

-peníze vyberete z jakéhokoliv bankomatu nebo vyměníte na letišti.

-kartou už se dá platit ve většině obchodů a cca v polovině restaurací. 

-o cenách se dá smlouvat, ale nikdo se nás nesnažil natáhnout

-sim kartu jsme koupili na letišti od operátora Magti. 5Gb a 30 minut volání na 15dní za cca 200kč. Pokrytí bylo všude dostatečné.

-ubytování je lepší v rodinných penzionech nebo u babušek. Nejlépe i s večeří a snídaní. Hotely jsou hodně neosobní.

-pitná voda je na každém rohu. Stánky, prameny, studánky...

-ruštinou místní potěšíte, stačí i pár základních frází, které zmáknete v letadle.

-mašrůtky jezdí všude a za pár korun. Buďto si je stopnete nebo vyhledáte autobusové nádraží. Místní vám s časy odjezdů vždy rádi poradí.

-vlakům se radši vyhněte, jsou strašně pomalé. Vyjímkou jsou případné noční přejezdy na hlavních tratích.

-Lanovky v Chiatura jsou zastavené na neurčito. Svezli jsme se v jiných městech.


Kutaisi je celkem rušné město, které zvládnete proběhnout za jeden den. Za vidění určitě stojí katedrála Bagrati (na fotce) a Park of Culture and rest do kterého se svezete parádní lanovkou. U katedrály je dobrá restaurace Our Garden s výhledem na celé město. Další kvalitní restaurace Café Argo je u dolní stanice lanovky. Ubytování Hostel "Paradise Road" máme vyzkoušené a doporučuji. Na severozápad od Kutaisi určitě navštivte Martvili Monastery na které se dostanete lanovkou. Dále Martvili canyon, ve kterém si přeplaťte jízdu na lodi. O pár kilometrů dále se nachází Okatse Canyon a Kinchkha Big Waterfall. Na východ od Kutaisi je Unesco památka Klášter Gelati


Katskhi pillar je 40m vysoký vápencový sloup, na jehož vrcholku je kostelík z 18. století. Ubytování Butichi Guest House je v rodinném domku cca 1km daleko.


Chiatura je hornické město ve kterém se nachází mnoho starých lanovek. Bohužel jsou cca od června zavřené a nikdo nám nebyl schopen říct, kdy zase pojedou.


Mtskheta je město vedle Tbilisi. Jsou zde tři památky zapsané v Unesco. Ke klášteru Džvari a zpět se dostanete pohodlně taxíkem za 15 lari přímo od Katedrály Scveti-Cchoveli. Ubytování máme vyzkoušené v rodinném hotelu Hotel Prime s krásným výhledem. 


Hrad Khertvisi je udržovaná zřícenina na odbočce k Vardzii. Určitě si zde udělejte zastávku.


Skalní město ze 12. století, které obsahovalo přes 3000 bytů vytesaných hluboko do skalního masivu. Bohužel po velkém zemětřesení byla zachována pouze 1/3. 


Akhaltsikhe -pevnost Rabat. Dobré ubytování s kvalitní restaurací je Old Rabati.


Pláže v Ureki jsou známé díky černému písku, který je silně magnetický. Písek má analgetický účinek, umožňuje zrychlit regeneraci pokožky a posílit imunitní systém. Ubytování doporučuji v rodinném hotelu Green House Ureki hned u pláže.Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš