David P.

19. dubna 2023 16:14

Horský přechod ostrova Madeira

V roce 2022 jsme využili s kamarádem slevovou akci portugalských aerolinek TAP a koupili si letenky na 'ostrov věčného jara' Madeiru v ideálním červnovém termínu. Původně jsme plánovali si na místě půjčit auto a cestovat nalehko, ale nakonec jsme se rozhodli, že celý ostrov přejdeme pěšky.

Mapa

Pondělí 13. 6. 2022 - Caniçal > Ponta de São Lourenço

Po nočním příletu nikam ráno nespěcháme, v klidu dospíme alespoň do osmi a dáme si na dlouhou dobu poslední sprchu. V ospalém rybářském městečku Canical mám trochu problém najít normální supermarket, ale narazím alespoň na kavárnu, kde si koupím sladké pečivo a kávu. U snídaně na verandě s výhledem na oceán rozmýšlíme, co bychom dneska kromě návštěvy poloostrova São Lourenço mohli ještě stihnout, ale vyřešíme prozatím to, že ve 12:30 pojedeme autobusem společnosti SAM do konečné zastávky u zátoky Baía da Abra, kde začíná turistická stezka po poloostrově. Na neoznačené zastávce čekáme skoro půl hodiny a když se už pomalu rozhodneme vyrazit pěšky, objevuje se náš autobus, který nás odveze do 5 km vzdálené destinace. Ponta de São Lourenço je nejvýchodnější výběžek pevniny na Madeiře s drsnou stepní krajinou, téměř k nepoznání od zbytku zeleného ostrova. Stezka PR8 po skalnatém hřebeni nabízí několik úchvatných výhledů na obě strany a nad hlavami nám přelétávají letadla, která o chvíli později vidíme v dáli přistávat na železobetonový most sahající až do moře. Cestou obdivujeme i několik působivých vysokých skalních monolitů, které jsou vodou odděleny od zbytku pevniny. Po téměř dvou hodinách přicházíme do Casa do Sardinha, malé restaurace obklopené palmami, která z dálky vypadá jako oáza v africké poušti. Zde se občerstvím sendvičem s colou, odložíme si tu batohy a ještě vyběhneme na skalnatý pahorek Pico do Furado, odkud je úžasný výhled na dva ostrovy těsně přiléhající k útesu a maják, kam se však již nelze dostat. Vracíme se zpátky k batohům a v půl páté přemýšlíme, jestli má smysl pospíchat na autobus a ještě dneska urazit nějaké kilometry pěšky směrem do kopců nad Caniçalem, nebo zůstat přes noc tady. Nakonec se rozhodneme zůstat, neboť místní kempoviště hned u oceánu se nám líbí. Máme tak čas se osvěžit v oceánu, v klidu postavit stan na soukromé terase přímo u vody, naplánovat zítřejší trasu a popovídat si u večeře s rodinkou Čechů, která stanovala kousek od nás.

Pico do Furado, Ponta de Sao Lourenco

Úterý 14. 6. 2022 - Caniçal > Lamaceiros přes Portelu

Probouzím se v 7 ráno, a tak hned vyskakuji ze stanu a spěchám k druhému břehu, abych si vychutnal východ Slunce nad oceánem. Stejný nápad měl ještě jeden manželský pár Čechů, kteří však kvůli tomu ráno prošli celý poloostrov od parkoviště až sem. Nakonec je potkávám ještě jednou, když je předbíháme při zpáteční cestě na autobus. Vystupujeme zase v Caniçalu, kde opět marně hledám něco k snídani. Místní snack bary jsou sice otevřené, ale zatím nevaří. Nakonec si kupuji na benzínce pizzu a k tomu nějaké sendviče a 2 litry vody na cestu. Ještě před zahájením treku sedneme do kavárny na kafé a zákusek a kousek od ní konečně nacházím i normální krámek, kde si ještě dokupuji nezbytný opalovací krém. Kolem jedenácté konečně vyrážíme, nejdříve po stezce Vereda Boca do Risco - Caniçal, poté se plynule napojujeme na Vereda do Larano. Cesta vede po severním útesu ostrova s nádhernými výhledy na oceán a skalnatá pobřeží pod námi, ale v dálce vidíme i São Lourenço, město Porto da Cruz či ostrov Porto Santo. Na konci této stezky již musíme odbočit do zalesněných kopců směrem do Portely po PR5. Po páté hodině přicházíme již za mírného deště do průsmyku Portela a jdeme se schovat do místní hospůdky, kde alespoň dobijeme telefony a občerstvíme se hranolky a místním pivem Coral. Jakmile déšť přejde, dopřejeme si krásný výhled na Porto da Cruz, kterému dominuje obrovitý skalní špalek Penha de Águia (orlí skála). Po zbytek dne hodláme jít, dokud nenajdeme vhodný plácek na spaní. Po zhruba dvou kilometrech procházíme v oblasti Lamaceiros kolem zavřené budovy lesní správy, vedle níž se nachází dva piknikové stolky obklopené nádhernou květenou a rovný plácek akorát pro stan. Tomu prostě nejde odolat, byť máme trochu strach, že budeme příliš na očích. Stanování ve volné přírodě je zde však tolerováno, byť oficiálně je možné stanovat jen na vyhrazených místech s online povolenkou.

Boca do Risco

Středa 15. 6. 2022 - Lamaceiros > Pico Ruivo přes Ribeiro Frio

Ještě před sbalením stanu přijíždí jeden ze zaměstnanců budovy lesní správy, ale nevěnuje nám žádnou pozornost, tudíž ohledně dnešního stanování "na divoko" nemusíme mít žádné výčitky. Dopoledne procházíme pohodovou stezku PR10 - Levada do Furado, která kombinuje výhledy na severní pobřeží s vavřínovým pralesem laurisilva. Kolem půl dvanácté přicházíme do osady Ribeiro Frio, která je již plná především jednodenních turistů a jejich aut, a sedáme do místní restaurace. Kromě dobití mobilů si zde objednávám na zkoušku místní tradiční chlebovou polévku açorda, která mě dostatečně zasytí, a portugalský radler mango lingo. Opět tu necháme naše batohy a vydáváme se na krátkou procházku na vyhlídku Balcões po PR11. Vyhlídková plošina Balkóny se tyčí na skalním ostrohu nad hlubokým zalesněným údolím s výhledem až k oceánu i na nejvyšší vrcholy ostrova, které jsou však tou dobou zahaleny v mlze.

Vracíme se zpátky pro batohy s vědomím, že nás čeká hrozivý úsek s kilometrovým převýšením k Pico do Arieiro, který bychom však rádi překonali nějakým motorovým dopravním prostředkem. Jak jsme si již předtím zjistili, všichni taxikáři na místě čekají na své zákazníky a jediný autobus, který by nám trasu o polovinu zkrátil, již měl odjet. Na místě však zjišťujeme, že autobus má, jak je tady v horách zvykem, zpoždění, a tak se popovezeme do osady Poiso. Dále pokračujeme pěšky do kopce a zkoušíme stopovat, až nám po dvou kilometrech zastaví postarší pár Francouzů, který nás doveze až k Pico do Arieiro, třetímu nejvyššímu vrcholu Madeiry s výškou 1818 m n.m., kterému dominuje kulovitá radarová stanice. Původní oblačnost se jak mávnutím kouzelného proutku rozplývá a my se tak můžeme kochat nádhernými výhledy po okolní hornaté krajině plné vegetace. Odtud již kráčíme zase pěšky po úžasné a oblíbené hřebenovce PR1 - Vereda do Areeiro, která vede až k nejvyššímu vrcholu ostrova Pico Ruivo. Cesta má charakter zajištěného kamenného chodníku a vede po úbočích nad skalními roklemi, po strmých schodech i skrz tunely a překonává jedno hluboké údolí. Cestou tak musíme vystoupat a zase nastoupat asi 700 výškových metrů, ale v podstatě na každém kroku se můžeme kochat neuvěřitelnými výhledy po okolí. Máme přitom štěstí, že byť je odpoledne, tyto výhledy nám nekazí téměř žádná oblačnost. Kolem půl sedmé přicházíme pod Pico Ruivo, kde nacházíme již zavřenou chatu a skoro obsazené kempoviště, v němž se seznamujeme s družným párem z Česka Liborem a Lenkou. Postavíme stan na posledním vhodném místě v závětří a se západem Slunce si jdeme ještě vyšlápnout posledních pár desítek metrů na samotný vrchol Pico de Ruivo (1862 m n.m.). V noci nás budí velice silný vítr, ale naštěstí je náš stan ze dvou stran chráněn křovím.

vrchol Pico Ruivo

Čtvrtek 16. 6. 2022 - Pico Ruivo > Chão dos Louros přes Boca da Encumeada

Před devátou hodinou vyrážíme dále po další nádherné a náročné hřebenovce PR1.3 - Vereda da Encumeada, která propojuje nejvyšší horu s nejvýše položeným silničním sedlem Madeiry zvaném Boca da Encumeada (1009 m n.m.). Zároveň nabízí velmi pestrý turistický zážitek v podobě krajiny nádherných hor, roklí a soutěsek, úžasných rostlin a stromů a spoustu výhledů na obě strany údolí. Po levé straně se nejdříve otevírá pohled do tzv. údolí jeptišek a na Pico Grande, poté do oblasti Serra de Água, zatímco na druhé straně lze dohlédnout až k São Vicente na pobřeží. Zhruba v polovině trasy v průsmyku Torrinhas lze odbočit dolů do údolí jeptišek, případně o 1,5 km dále lze najít neoznačenou odbočku k Pico Grande, o které jsme původně uvažovali. Nakonec jsme ji přešli a hned za ní začíná stezka postupně klesat až k závěrečným nekonečným kamenným schodům dolů do sedla. Po 10 náročných kilometrech si s radostí sedám do restaurace v Boca da Encumeada. Po nasycení žaludku a dobití mobilů se rozhodujeme, zda relativně brzo zakempovat v blízkém Chão dos Louros, kam je však nutné ještě sestoupit zhruba 150 výškových metrů mimo plánovanou trasu, nebo pár kilometrů popojet stopem do kopce a dojít až do kempu na vysoko položené náhorní plošině v Bica da Cana. Vzhledem k tomu, že během dvaceti minut stopování na parkovišti nám v řídkém provozu žádné auto nezastaví, vyhrává první varianta a kolem páté hodiny stavíme stan v obrovském parku, kde alespoň vezmeme za vděk pitné vodě a tureckým záchodům.

Vereda da Encumeada

Pátek 17. 6. 2022 - Chão dos Louros > Rabaçal přes Pico Ruivo de Paul

Po probuzení ještě chvíli čekáme, až přestane definitivně pršet, abychom nemuseli balit stan za deště. V klidu si uvařím vodu na kafé a proteinovou kaši k snídani a před jedenáctou hodinou se loučíme s Čechy a vyrážíme do kopců. Volíme severní variantu stezky PR17 směrem k Pico Ruivo de Paul, která by snad měla být prostupná, byť je podle internetu oficiálně zavřená. První část vede z Encumeady po rovinaté levádě Norte a po kilometru již nasazujeme čelovky a vcházíme do prvního z tunelů. Pevná cesta vedle tekoucí vody je místy tak úzká, že Honza musí svůj široký batoh sundat z ramen, aby prošel. Druhý tunel je již naštěstí trochu širší, ale za to téměř kilometr dlouhý. Pokud zrovna neprocházíme černou tmou, vede stezka podél levády krásnou zelenou přírodou a narazíme i na několik vysokých vodopádů. Jakmile cesta opustí levádu, vede dále hustým lesem a následně musíme vyšlapat během krátké doby zhruba 350 výškových metrů na hřeben, který je všude kolem zahalen mlhou. Právě zde při krátkém odpočinku potkáváme jediné dva lidi na celé stezce, kterým je mladý pár, jak jinak než z Česka. Po dalších několika kilometrech v rozmanitém stromovém porostu si dopřáváme obědovou pauzu v malém kempovišti zvaném Caramujo, který leží kousek stranou u vyhořelé budovy lesní správy. Toto lehce dekadentní místo by určitě ocenili příznivci urbexu nebo filmaři pro natáčení hororu. My jsme v něm však také našli jisté zalíbení. O kousek dále již opouštíme rozmanitou PR17, která se stáčí zpátky dolů na jih, a pokračujeme stále do kopce po kamenité široké cestě až do oblasti zvané Estanquinhos, kde se rozhodneme odbočit a jít zdolat ještě nedaleký kopec Pico Ruivo de Paul (1639 m n.m.). Těsně pod kopcem odložíme batohy a vyběhneme na samotný vrchol, ovšem výhledy do okolí halí nízko položená neprostupná mlha.

Lagoa do Vento

Jelikož po včerejší kratší etapě jsme se dnes rozhodli naopak ujít největší porci kilometrů až do kempu v Rabaçalu, máme v pět odpoledne před sebou ještě minimálně 10 km. Naštěstí nás již nečeká žádné stoupání, neboť trasa vede po velké náhorní plošině Paúl de Serra, ovšem úvodní 3 kilometry je nutné ujít po rozpáleném asfaltu. Ty ubíhají velmi pomalu a místy dostávám křeče do nohou. V oblasti Lajeado se však již konečně napojujeme na levády a jedna z nich nás pak zavede po strmých schodech dolů k laguně Vento, která je součástí kaskády dvou vysokých vodopádů. Zatímco přímo do ní z vysoké skály padá voda z řeky Ribeira Grande, z druhého konce vytéká druhý vodopád zvaný Risco. Tato živá voda uprostřed divoké zeleně je skrytým pokladem bez návalu turistů, přitom o nic méně působivější než populárnější vodopády Risco a 25 Fontes. Skupina mladých Němců se zde rozhodla svlažit ve studené vodě a my trochu litujeme, že jsme si plavky nechali v batozích u rozcestníku. Odsud do cíle to máme už jen necelé dva kilometry a po osmé hodině celí vyčerpaní konečně přicházíme do kempu v Rabacalu.

Sobota 18. 6. 2022 - Rabaçal > Fanal přes Risco/25 Fontes

Důvod, proč jsme chtěli včera dojít až do Rabaçalu, byl ten, abychom hned ráno mohli odsud bez batohů dojít k nedalekým populárním vodopádům Risco a 25 Fontes a vyhnout se tak davům jednodenních turistů, kteří tuto oblast kolem Rabaçalu pravidelně obklopují, hlavně o víkendu. Hned po probuzení a rychlé snídani se vydáváme na lehko k vodopádu Risco, který je od kempu vzdálen asi 1,5 km. Za 20 minut chůze přicházíme k vyhlídce na 100 metrů vysoký vodopád, který padá hluboko do údolí pod námi, zatímco v dáli nad ním vidíme druhý vodopád, jenž je součástí kaskády a u něhož jsme byli včera večer. V devět ráno nám tu společnost dělá jen jedna skupinka turistů, ale cestou zpátky ke stanu již míjíme proud dalších. Jakmile se vrátíme zase do Rabaçalu, je již konečně otevřená místní kavárna, kde si můžu odskočit, dát si kafé a během toho opět dobít telefon. Na cestu si ještě kupuji dva sendviče, jdeme sbalit stan a před dvanáctou konečně vyrážíme dál. 25 Fontes jsme se nakonec rozhodli navštívit až po cestě do Fanalu, a tak těsně před polednem se již plně naložení vydáváme na stezku PR6, která nás dovede k tzv. 25 pramenům - jezírku uprostřed zelených lesů, do něhož z okolních skal padá kolem 25 malých vodopádů. Místo je to opravdu kouzelné, ale dojem nám kazí již příliš velký počet turistů, který se zde pohybuje či vysedává na okolních kamenech. Větší zážitek jsem proto měl z laguny Vento, kterou jsme navštívili včera večer a kde jsme byli skoro sami. Úplně osamoceni však dále kráčíme podél krásné levády da Rocha Vermelha, která nás vede po úbočí kopce směrem na sever a naskýtá nám úžasné výhledy do údolí řeky Ribeira da Janela a na protější kopce. Cestou musíme zdolat jeden prudký kopec po úzkých a nezajištěných kamenných schodech, vedle kterých se velkou rychlostí řítí voda v levádě dolů a místy vyteče na schody. Druhé a ještě delší stoupání do prudkého kopce nás čeká na konci celé levády, neboť se potřebujeme dostat na hřeben a napojit se na stezku PR13 - Vereda do Fanal. Tentokrát stoupáme jen po hliněné stezce a za každou zatáčkou vyhlížíme nějaké vhodné místo k přestávce na oběd. To se nám ale naskytne až téměř nahoře na kopci, kde si na 20 minut sedneme, kocháme se výhledem a sníme si jeden ze sendvičů. Mezitím kolem nás téměř proběhne hubená holka s obrovským batohem a my jen obdivně zíráme. Další cesta však naštěstí vede již téměř po rovině, náhorní plošinou posázenou nízkými keři a kapradinami, až narazíme v oblasti Fanalu na první prastaré stromy původního vavřínu, kroutící se do nejrůznějších až bizarních tvarů. Následně potkáváme stáda krav, kterým se v této vlhké oblasti se zelenými loukami daří, a musíme si na každém kroku dávat pozor, abychom nešlápli do jejich exkrementů. Čím dále kráčíme, tím se dostáváme do stále větší mlhy, která je pro tuto oblast typická a vytváří z ní opravdu magické místo. Právě zde se také nachází kempoviště s pitnou vodou, kde potkáváme další tři turisty, jednu Němku, krajana Jirku a holku, jež nás míjela na stezce a ze které se vyklubala zase Češka, Lucka. U večeře si vyměňujeme zážitky z putování po ostrově a přicházející déšť nás nakonec vyžene do stanů.

Fanal

Neděle 19. 6. 2022 - Fanal > Porto Poniz přes Ribeira da Janela

Celou noc prší a obloha ani předpověď nám nedávají žádnou naději na změnu. Musíme tudíž sbalit stan za deště, nasadit nepromokavou bundu, vak na batoh a vyrazit. Čeká nás závěrečná etapa přechodu ostrova s prudkým sestupem dolů až na pobřeží do Ribeira da Janela, kde máme v plánu přespat v místním kempu, jediném oficiálním na ostrově s veškerým vybavením včetně teplých sprch. Prvních skoro 7 kilometrů nejdříve pomalu klesáme po stezce PR14 - Levada dos Cedros, kde jsme naštěstí před deštěm trochu chráněni hustým stromovým porostem, ovšem i přesto je stezka místy velmi zablácená a pokrytá kalužemi. Abychom se jim vyhnuli, musíme často jako gymnasté na kladině balancovat po úzké stěně kanálu levády, ve kterém zase teče voda. Cestou nepotkáváme ani človíčka a nakonec narazíme i na místa, ve kterých nacházíme jisté zalíbení i v těchto podmínkách. Déšť a mlha totiž dodávají této lesní levádě plné zeleně jisté tajemno. Jakmile překročíme asfaltovou silnici, která se vine kolem stezky, plynule navazujeme na stezku PR15 - Vereda da Ribeira da Janela. Její úskalí v dešti zase tkví v tom, že klesá prudce dolů a z velké části je tvořena schody z dřevěných klád, které jsou kluzké. Nakonec narazíme na tak velké kaluže a bahnitá místa, že se rozhodneme ze stezky sejít a napojit se na asfaltovou silnici, po které dojdeme až do vesnice. Z asfaltu a nekonečných schodů už mě docela bolí kolena a za neustávajícího deště toužebně odečítáme poslední kilometry do cíle. Jelikož jsem zároveň snědl poslední zbytky jídla, těším se rovněž do restaurace v cílové destinaci. V jednu hodinu konečně přicházíme do Ribeira da Janela a celí znavení a mokří sedáme pod stříšku zahrádky oné restaurace. Bohužel nám nedošlo, že je neděle, a tak narazíme jen na zavřené dveře. Zde také přehodnocujeme náš plán přespat dnes opět pod stanem, byť ve vybaveném kempu, a přes internet si objednáváme hotelový pokoj za € 72 v sousedním městečku Porto Moniz. Rozhodli jsme se plácnout přes kapsu, neboť v tomto počasí nemá smysl stavět stan zase na mokrém podloží, naopak potřebujeme usušit a přeprat věci a také se pořádně najíst. Po chvíli sezení vidíme postaršího pána, kterému se nás asi zželelo a přichází nám otevřít. Nebyla to sice restaurace, ale pouze kavárna, ale i tak teplé kafé a balená čokoládová roláda přišly vhod. Nakonec však pomalu přestává pršet a my můžeme dojít poslední tři kilometry. Kráčíme podél útesu po staré cestě, zatímco auta dnes již projíždějí tunelem vedle nás. Nejdříve se kocháme pohledem na skalnatý výběžek s přírodním oknem, které dalo jméno právě této vesnici (Ribeira da Janela), a o chvíli později již před námi postupně vykukuje výběžek pevniny, na kterém se rozkládá Porto Moniz. Celí mokří a špinaví si jdeme k recepčnímu pro klíče od hotelového pokoje a po týdnu se už nemůžeme dočkat teplé sprchy. Po pokoji ještě rozvěsíme mokré oblečení a taky obě plachty stanu, aby vše uschlo, a na tripadvisoru vyhledávám nějakou doporučenou restauraci, kde se dobře a levně najíst. Tyto podmínky dokonale plní nedaleké bistro Conchinha, kam se vydáváme i s Luckou, která se shodou okolností ubytovala před námi ve vedlejším pokoji. Vzhledem k počasí se večer místo oceánu ponoříme do hotelového bazénu, kde zase potkáváme nám dobře známý český pár Libora s Luckou, kteří ještě dnes měli stanovat ve Fanalu, ale kvůli dešti si vzali taxíka až rovnou sem. Poté se všichni sejdeme v hotelovém baru, kde ochutnáváme lokální lahodné tekuté dobroty - madeirské víno a poncha, což je pálenka z cukrové třtiny ochucená citronovou šťávou a medem.

Přechod ostrova nemá označení žádné evropské dálkové stezky (GR či E), což považuji za výhodu. Celá Madeira je protkána hustou sítí stezek a levád a člověk si tak může během přechodu ostrova zvolit vlastní trasu nejen podle toho, co se mu líbí, ale i podle svých fyzických nebo časových možností, neboť část trasy lze překonat stopem či busem. Zároveň jsou turisté a hikeři více rozprostřeni a s výjimkou exponovaných lokalit jako jsou Rabacal, Ribeiro Frio či Pico Ruivo/Arieiro nejsou koncentrovaní jen na jedné trase. Madeira bývá označovaná jako 'ostrov květin' či 'ostrov věčného jara'. S těmito přízvisky se nedá než souhlasit. Příjemné klima, bujná vegetace a rozmanitá příroda, krásné hory a strmé útesy, které nabízí dechberoucí výhledy do hluboko zaříznutých údolí či na pobřeží oceánu, to vše dělá z tohoto úžasného ostrova ideální destinaci pro hikery. Já bych k těmto přízviskům dodal, že díky svému profilu je to taky 'ostrov věčných schodů' a 'ostrov českých horalů', neboť polovinu lidí, které jsme nahoře v kopcích potkali, tvořili právě naši krajané. Pravý důvod, proč tomu tak je, mi je však utajen.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš