Jan Macháček

16. dubna 2017 10:36

Indie - země, kdy i minuta na ulici je zážitkem na celý život

Jsou to dva roky, co jsem cestoval po zemi, která se vymyká úplně všemu, co jste kdy viděli. Asi jen tady najdete kláštery zasvěcené opicím a krysám. Jen tady potkáte krávu uprostřed dvacetimilionového města. A je toho mnohem víc. Indie není země, je to jiná planeta. Začtěte se a inspirujte se, kam vyrazíte příště.

Na začátku to byla celkem sranda si takto plácat s dětmi, po dvou hodinách už menší. Pushkar

Mapa

Nikdy jsem nebyl v zemi, která by byla tak rozdílná od ostatních. Nikdy jsem nebyl v zemi, kde každý okamžik je tak intenzivní, kde jsem si ani na moment nemohl oddychnout a pořád se musel koukat kolem sebe. Je tam toho tolik ke koukání. I minuta na obyčejné ulici je zážitkem na celý život.

Snad jen tady se vám může stát, že potkáte krávu uprostřed dvacetimilionového města, kvůli které stojí celé křižovatky. Snad jen tady zajdete do McDonaldu, který je pouze vegetariánský. Snad jen tato země rozděluje její návštěvníky na dvě části. Prví se tu do toho všeho neorganizovaného chaosu zamiluje a druhá Indii z čisté duše nenávidí. Já jsem v té první skupině.

Opičí klášter v růžovém městě - Jaipur

Začal jsem trochu netradičně v Jaipuru, což je hlavní město státu Rajastan. Jaipur je součástí tzv. “Golden triangle” společně s městem Agra (tam je Tadž Mahal) a Dílí, takže je tam hromada turistů a spousta turistických pecek (Amber Fort, Haval Mahal,...).

Můj tajný tip je Monkey Temple při západu slunce. Je to mírumilovné místo na kopci nad pulzujícím Jaipurem, kde nikdy není klid a kde na sebe neustále troubí řidiči tuk-tuků. Do toho všeho bučí krávy. Obsluhuje tu příjemná rodinka, vstupné se tu neplatí, ale já jsme jim něco dal.

Cestou na kopec dejte bacha na opice. Jsou celkem vychytralé, rádi útočí na bágly a mobily. Kupte jim trochu banánů a pak se stanete svědky pravé pouliční opičí bitky. Když budete mít kliku, tak možná uvidíte prase, které veze dvě opice na hřbetě.

Jestli si zařídíte simku, tak zkuste tohoto řidiče tuk-tuku (nevím, jak se jmenuje). Je s ním celkem sranda, umí anglicky a když mu budete sympatičtí, tak vás vezme mezi řidiče tuk-tuků a vy si s nimi můžete dát místní vodku. Číslo: +919785299576

Díry v zemi v Abhaneri

Po Jaipuru jsem se vydal do Agry. Přesně na půli cesty mezi Jaipurem a Agrou je taková zvláštní vesnice, kde jsou schody do země. Prý tam kdysi zadržovali vodu. I když je trochu oříšek se tam dostat (to mě vždy baví), tak to na dvě hoďky stojí za to. Moc turistů sem nejezdí.

Sedmý div světa Tadž Mahal

Město Agra je velmi špinavé a otravné, ale je tam Tadž Mahal, takže je složité se mu vyhnout. Nic, kromě Tadž Mahalu a pevnosti Agra Fort, jsem neviděl. Nebylo mi to tam sympatické, tak jsem mazal hned pryč.

Každopádně se tam určitě vydáte, Tadž Mahal je prostě něco jako Eiffelovka, na kterou taky každý stejně vyleze. Dám vám radu. Zkuste vstát brzo a vyražte na východ slunce. Nebude tam tak narváno a budete mít hezčí fotky. Plácněte se přes kapsu a nechte si ukázat místa, odkud se dají udělat hezké fotky. Stojí to pár korun a vy budete mít hezké fotky v deníčku.

Kousek od Tadž Mahalu je pevnost Agra Fort. Obojí v pohodě stihnete za dopoledne, takže můžete být zpátky v hostelu už před desátou a bojovat se zažívacími problémy jako já. Nikomu se v Indii nevyhnout. Jinak tip na fajn hostel je 15 min od vstupu do Tadž Mahalu: 

Zemětřesení v hlavní městě Indie

Po Agře jsem se snažil dostat do vlaku do Dílí, bohužel zrovna tou dobou měli Indové školní prázdniny, do toho byla výluka a já neměl nic rezervováno. Takže jsem se musel vypravit autobusem ve 40°C vedru bez klimatizace a bylo to překvapivě celkem fajn. Takže nebojte se autobusů, jsou pomalé, trochu smrdí, ale je tam sranda a vedro se dá zvládnout.

V Dílí jsem byl pouze dvě noci a asi by to chtělo trochu víc. Co mi utkvělo v paměti, byla největší mešita v Indii a staré Dílí, které je hned u ní. Ponořte se do staré části města mezi rozpadlé baráčky a objevíte úplně rozdílný svět. Lidé na vás koukají trochu jako na zjevení a dokonce vám občas dají něco zdarma k jídlu, což se vám v Indii jen tak nestane.

Cestou zpět na hostel jsem zažil v metru zemětřesení. To mělo za následek, že jsme stáli v tunelu, kde jela klimatizace na plné pecky asi 30 minut a já málem zmrzl. Rada pro vás, do metra se oblečte, i když je venku přes 40 °C. Jo a vlastně další následek zemětřesení bylo zřícení půlky baráku u nás v ulici. Indy to moc nevzrušovalo. Já byl na prášky.

Další rada - nenechte se napálit podvodnými turistickými kancelářemi. Budou vám tvrdit, že všechny vlaky/autobusy/hotely/letadla/... jsou obsazené. I přes jejich naléhání se na ně vyprdněte. Nebo to udělejte jako já a běžte se k nim zchladit, mají dobrou klimošku.

Bizarní uzavírání hranice s Pákistánem ve městě Amritsar

Pro mě jednoznačně highlight výletu. Město je kousek od indicko-pákistánské hranice. Určitě tam vyražte. Zadejte si na Youtube “Waga Border slavnostní uzavírání hranice” a nebudete věřit svým očím. Takový mix nacionalismu, hrdosti, nevraživost a Monty Pytonů se jen tak nevidí.

Připravte se, že budete turistickou atrakcí a že se u vás u hranice budou stát fronty. Pokud měříte skoro dva metry jako já, tak se s vámi bude chtít každý vyfotit. Obecně je to v celé Indii, ale zde je to intenzivnější. Jednou mi do ruky v nestřežené chvíli vrazili dokonce i malé šestiměsíční dítě.

Zpátky k městu Amritsar. Kromě hranice tu mají další velkou pecku, která mě přímo uchvátila. Jmenuje se Golden Temple. Je to nejposvátnější svatyně sikhismu, kde 24/7 dostanete najíst, napít a můžete se tam i přespat.

Měl jsem kliku, našli jsme Inda, který nás tam provedl. Ukázal nám všechna možná zákoutí, dokonce jsme byli ve zlatém domě (viz fotografie). Co rozhodně doporučuji, je návštěva kuchyně. Uděláte dobrovolníkům, kteří tam pracují, radost. Dostanete k snědku něco podpultového, hodně se nasmějete a budete mít parádní fotky. 

Klášter zasvěcený myším kousek od města Bikaner

Ani nevím, proč jsem se hned po jedné noci strávené v Amritsaru vydal do pouštního města Bikaner. Původně jsem chtěl do Jailsarmeru, který je prý velmi krásný a má i parádní poušť. Bohužel byl z ruky a Bikaner byl po cestě.

Dvanáctihodinovou cestu jsem strávil ve spacím autobuse. Jestli budete mít možnost, tak to zkuste. Je to celkem levné a pohodlné. Zkuste si pohlídat, abyste měli lůžko jenom pro sebe, jinak budete mít dvojpostel s nějakým Indem.

K městu - Bikaner je díra. Kromě teploty skoro 46 °C tam nic moc nebylo. Něž jsem druhý den vyrazil dál, tak jsem si pronajal teréňák, průvodce a řidiče a vyrazil jsem do pouště. Celých 7 hodin stálo 800 Kč, což není ani zdaleka tolik, jako když vás v Praze napálí taxikář.

Ještě, než jsme vjeli do pouště, tak jsme navštívili Krysí klášter. Což je místo, které je zasvěcené krysám a holubům. Krys tam je několik tisíc a holubů několik stovek. Jako v každém klášteře v Indii se tam muselo chodit na boso. Rada pro vás - obětujte jedny ponožky, v těch hovnech se vám šlapat chtít nebude.

Pak jsme omrkli poušť, která nebyla úplně extra, ale já byl spokojený. Protože jakýkoliv čas strávený v poušti je skvělý. Měl jsem tam nejlepší pivko výletu. Pod hvězdami na duně to byla paráda.

Indický Český Krumlov - Jodphur

Další město byl Jodphur, což bylo pro mě jedno z nejhezčích měst, které jsem v Indii viděl. bohužel jsem měl trochu krizi a zrovna mě v ten moment Indie pěkně štvala. Díky neustálým otravným otázkám, snahy mě napálit a handrkování o ceně mi kýbl přetekl.

Za dva dny jsem se srovnal a opět mě tento “boj” začal bavit, ale to už jsem byl pryč z města. Jinak město je takový větší Český Krumlov bez řeky a nabarvený na modro. Nad městem se tyčí impozantní pevnost, kterou je lepší pozorovat z dálky, než v ní být. Je tam velmi drahé vstupné a výhled je fajn, ale ve městě se dá najít lepší.

Třeba pod pevnostní je nádrž s vodou, kam se chodí místní koupat. Když budete odvážní a prolezete se na místních kopcích, tak najdete parádní místo na focení. Při západu slunce to bylo moje nejoblíbenější místo ve městě.

Kousek Blízkého východu v Indii - Ajmer

Z Jodphuru jsem vyrazil do městečka Pushkar přes Ajmer. Ajmer je město, kde je velké procento muslimského obyvatelstva, takže se tam budete cítit jako na Blízkém východě. V centru mají bazar s všemi možnými cetkami, které k tomu patří.

Ajmeru je dobré věnovat aspoň půl den. Mají tu dvě zajímavé mešity a pak nad městem pevnost, ze které je relativně dobrý výhled. Na pevnost jsem se nechal vyvézt s místními mikrobusem. Poté cestou dolu jsem zažil písečnou bouři, což byla poměrně sranda. Ještě dva dny jsem měl písek na místech těla, o kterých jsem ani netušil, že mám.

Město, kde si nemůžete dát pivo - Pushkar

V Pushkaru jsem byl 4 noci a byl jsem z něj nadšený. Po skoro dvou a půl týdnech cestování po bláznivé Indii, jsem konečně našel oázu relativního klidu. Ve městě žije něco k 30 tisícům lidí a to je na Indii sakra málo.

Městečko je považováno za svaté, takže se v něm nesmí pít alkohol. Jestli ale budete mít chuť na pivo, tak nevěšte hlavu. Pivo dostanete s mastnou přirážkou do hrníčku a vše vám budou účtovat jako džus.

Kousek od městečka jsou dva kopce, kde jsou něco jako kaple. Vylezl jsem na ten bližší, je tam hezký výhled. Jinak doporučuji si půjčit motorku a vyrazit do místních vesnic. Místní budou udiveni/potěšeni, že za nimi vůbec někdo vyrazil.

Z projížďky po vesnicích mám nádherné fotky a ještě nádhernější pocity. Moc jsem si to tam užil. Buďte zvědavíý, pokorní, zkuste znát trochu hindy a pozvání k lidem domů vás nemine. Z půl denního výletu se stal zážitek na celý život, a to jsem se k tomu ještě dokázal za jízdy ztratit řidiči z motorky a tím pobavit široké okolí.

Jiná planeta

Tři týdny jsou na Indii málo, dokonce ani tři měsíce nejsou dostatek. Každopádně, jestli budete mít někdy možnost tam strávit i jenom jeden den, běžte do toho. Stačí pár chvil strávených na ulici a změní se vám pohled na svět. Žádná jiná země na světě se intenzivní Indii nemůže rovnat. Je to jiná planeta.

P.S. Kdyby někdo chtěl nášup, tak se může podívat na můj blog Vocas on the way nebo si poslechnout mé vyprávění na Radiu Wave v pořadu Casablanca.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš