Exploring Travel

28. října 2018 11:23

Island - za polární záři

Už podruhé na Islandu, ale tentokrát se vydáme za polární září.

Galerie

Kdo mě sledujete, tak víte, že jsem tady byla s přáteli před dvěmi mesíci na 14 denním tripu. Projeli jsme velký okruh Islandem.

Viz foto + krátká verze videa:


Tentokrát jsem přijela na 5 dní, a to hlavně kvůli polárni záři, tak ji doufám uvidím.

Ve videu uvidíte několik nových míst, co jsme předtím nestihli a taky navštívíme velmi známé termální lázně- Modrou Lagunu.

Z minula jsem se dostatečně ponaučila a na tento výlet jsem se mnohem lépe připravila. Tím mám na mysli hlavně pořádně teplé oblečení, zimní kalhoty, lyžařská bunda a čepice byly základ mého outfitu.

Ubytování už nebylo ve stanech v kempech, nýbrž v hotelích hezky v teple. Přeci jen jsme měli ve dne pod 9 stupňů a to nemluvím o večerech, kdy se čekalo na polární záři a zimou jsme klepali zuby.

Co se týče jídla, tak jsme měli zařízenou polopenzi. Obědy jsme řešili nákupy svačinek v Bónusu - nejlevnějším obchodu na Islandu.

Počasí nám přálo tak na půl, zažili jsme zde od každého něco.

Jako vozítko jsme měli tenhle menší autobus. Teď si jistě říkáte jak to? Ano, tentokrát jsem volila cestovní kancelář a nejela na vlastní pěst. Nechtěla jsem řešit, kdo by se přidal, abych naplnila auto a neměla to příliš drahé.

Měli jsme príma vtipného pana průvodce, který má Island velmi v oblibě a šlo poznat jak to tady miluje. Rozhodně je lepší slyšet vyprávění a historii z úst člověka, než si o tom jen přečíst v knížce. To je ta výhoda mít delegáta.

Pan řidič byl taky velký sympaťák a oproti jiným šoférům (z jiných cestovek, které jsme cestou potkávali), my měli usměvavého a velmi ochotného.


Itinerář:

1 den:

Po příletu jsme se rovnou vrhli na malý okruh Islandem. Tento den jsme stihli místa, které jsem před dvěmi měsíci neviděla.

Nejdříve jsme zajeli kousek od letište se podívat na vrak lodi. Poté jsme jeli kolem Gígvatnsvatn, kde je krásně zelená voda. Dalším krásným místem byl Krýsuvík. Tady se Islandská příroda opět projevuje tak, jak to umí nejlíp - drsnou krajinou, vroucími prameny a zapáchajícím sirovodíkem.

Na jezero - Indjánahöfði nám na chvíli krásně svítilo sluníčko. Velmi zvláštní bylo další navštívené místo, kde se sušily ryby. Zápach byl hodně silný a je spíš pro silnější nátury.

Když se řekne Island, každý si vybaví vodopády nebo ledovce. Pár lidí si říká, tak to se tady dá i lyžovat, ne? Tak i zde jsou udělané svahy na lažování, snowbordy nebo možná i na sáňkování, ale málo kdy jsou otevřené. Přeci jen tolik sněhu v těch místech není, tak by se lyžovalo jedině po trávě nebo hlíně.

Někteří jezdí i do vnitrozemí a tam se bez pořádného auta rozhodně neobejdete! Zde pár ukázek..

Na večer jsme se vydali do místních termálních lázni, kde je bohužel přísně zakázáno fotit! Takže vám nic neukážu.

V noci jsme doufali, že uvidíme polární záři, ale bohužel se zatáhlo a celou noc pršelo.

2 den:

Typické Islandské počasí nám dále přálo a propršel nám i celý druhý den. Jelikož bylo v plánu několik míst, co jsem už před dvěmi měsíci viděla, tak jsem nebyla z toho tak smutná jako ostatní, kteří přijeli poprvé. Moc bych jim přála, vidět to za lepších podmínek. Viděli jsme vodopády Seljalandsfoss a Skógafoss.

Avšak největší zážitek jsme měli na vyhlídce na černou pláž a okolí mestečka Vík. Vítr tady házel s autobusem z prava doleva a někteří co měli dost kuráže a vyšli ven, se museli navzájem přidržovat, aby neulítli. Dokonce náš pan řidič při výsputu / nástupu lidí musel přidržovat autobus, aby se nám nepřevrátil. Já se svými padesáti kily zůstala v bezpečí autobusu a ostatní pozorovala a fotila. Opravdu to byl silný zážitek.

Pak jsme samozřejmě jeli i do města Vík, kde je i velký obchod s oblečením z ovčí vlny. Určitě doporučuji se tady zastavit a aspoň se podívat. A pozor, opravdu to oblečení hodně kouše.

3 den:

Navštívili jsme sídlo biskupství v osadě Skálholt, což jsem předtím neviděla.

Tento den jsme měli hlavně v plánu tzv. zlatý trojuhelník. Znovu jsem viděla vodopád Gulfoss. V národním parku Þingvellir jsem zjistila, že jsme minule byli jen z jedné strany. Kde bylo zasedání parlamentu, jsem viděla až teď.

V oblasti Geysir ze země tryskal Strokkur. Tento den jsme měli opravdu nádherné slunečné počasí, jen ty davy turistů, byly až moc velké.

Po večeři na hotelu jsem si pro své spolucestovatele připravila menší povídání o mé dřívější cestě Islandem a završila jsem to svým již zpracovaným videm. Byla to pro mě taková menší premiéra. Ráda bych začala chodit na přednášky a o svých cestách přednášet i dalším lidem..

Tuto noc mělo být konečně jasno, a tak jsme se všichni těšili na polární záři. A opravdu se na chvíli objevila. Byla bohužel dost v dáli a pouhým okem dost špatne vidět. Vidět ji šlo přes foťák s nočním focením o 10 sekundách. Měla totiž číslo 2 z 9. Však posuďte sami.

Jelikož nejsem úplně spokojená, tak plánuji v listopadu další krátkou cestu a to buď do Švédska do města Kiruny nebo do Norska do města Tromso. Polární záře by měla být mnohem silnější, kolem 7-8. Budu sledovat počasí i intenzitu záře a poletím ze dne na den. To je pak velká pravděpodobnost, že budu odjíždět nadšená :)

4 den:

Ráno jsme vyrazili směr Reykjavík a po cestě jsme zastavili u vodopádu Urriðafoss. Pak jsme si udělali menší procházku přes Reyklamóri. Ve městě Reykjavík jsme si dali menší procházku a hlavně nakoupili poslední suvenýry. Pak jsme pokračovali do obchodu Bonus, nakoupit hlavně žraločí maso a pak pokračovali na ubytování.

5 den:

Poslední den na Islandu jsme návštívili geotermální oblast na poloostrově Reykjanes a prošli se až k majáku. Zastavili jsme se i u pobřeží Valahnúkamol, kde nás málem odnesl vítr.

Završení našeho tripu bylo v termálních lázních - Modré Laguně.


Děkuji za pozornost a zde už přikládám video z Islandu.

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš