Jana Jaňula

12. listopadu 2018 18:35

Jak a kudy se dostat na MACHU PICCHU

Rady, tipy, ceny, jak se tady dostat, dvě hory na výšlap ..

Ve zkratce: Machu Picchu jsou ruiny inckého kultovního města ležící v peruánských Andách. Nacházejí se nad řekou Urubamba v nadmořské výšce 2430 m n. m., cca 85km od města Cuzca.

Nyní je toto místo zařazeno do dědictví UNESCO a také patří na seznam sedm divů světa.

Turisté si tady mnohdy nenaplánují delší čas a je to velká škoda. Ráno vyrazí vlakem pod Machu Picchu, rychle si prohlédnou město a podvečer se vrací zpět. Myslím, že je škoda, nemít na tuto krásnou a úchvatnou památku víc času. Proto doporučuji si při vytváření itineráře dobře promyslet, jestli zde nestrávit přece jen vice, než jediný den.

Mé doporučení: naplánujte si alespoň 2 noci v městečku Aguas Calientes, které leží pod Machu Picchu.

TIP: První den se dostat pod město Machu Picchu do městečka Aguas Calientes. Jak to udělat? Možnosti jsou vypsané níže. Tady se posilnit, dát relax a přespat. Ráno můžete vyrazit a být celý den na Machu Picchu. Popřípadě, pokud máte rádi výšlapy, si vylést na jednu ze dvou hor. Menší Huayna (Wayna) Picchu a nebo větší a náročnější Montaňa MachuPicchu, kterou jsem šla i já. Navečer návrat zpátky do ubytování v Aguas Calientes. Další den pak zpět vlakem nebo pěšky kolem trati a poté můžete dál pokračovat v naplánovaném tripu.


Jak se dostat do Aguas Calientes pod město Machu Picchu?

Můžete 2 způsoby:


1. Levnější varianta - pěšky

Je to nezapomenutelný trek podél vlakové trati a řeky u úpatí Machu Picchu. Vyrazili jsme z Gare Ollaytantambo, dál náš mikrobus jet nesměl. Cesta byla nenáročná, většinou po rovině. Je potřeba jen pevná obuv, jdete povětšinu času po menších kamenech.


2. Dražší varianta - vlakem

Vlakem se nejčastěji jezdí přímo z Ollantaytambo do Aguas Calientes a zpět. My využili jen zpáteční cestu. Ano je sice dražší, ale kdy si můžete říct, že jste se projeli takovým luxusním vlakem?


Z Aguas Calientes na Machu Picchu?

To lze absolvovat autobusem (zelené autobusy) nebo pěšky (červené panáčky). Procházka trvá asi 1 hodinu a 30 minut, ale nejrychlejším způsobem je autobusem.

Na obrázku vidíte, kudy jede vlak (žlutý vlak). Opodál podél řeky, je to městěčko Aguas Calientes (nejde vidět, je za tou horou).

TIP: raději si kupte lístek na autobus. Aspoň ten nahoru, protože tahle procházka je opravdu náročná, hodně strmá a má opravdu spouty schodů. Věřte, že se ještě po Machu Picchu dost projdete. Pokud máte výšlap na jednu z těch dvou hor, šetřete si síly raději na ně!

První autobus odjíždí v 5:30 a od té chvíle odjíždí každých 10 minut směrem ke vstupu do národního parku.

TIP: hned ráno v brzkých hodinách si přivstaňte a jděte se postavit do fronty na autobus. Klidně už po 4 hodině ranní. Věřte, že už tam několik dřív stojících bláznů bude. Ve frontě si posnídejte, mějte i termosku s kafem nebo čajem - příjde vám vhod. Pokud ale nemáte, nebojte se, je tady několik už otevřených stánků a o váš žaludek bude dobře postaráno. Později mi budete vděční za tuto radu. Ti kteří příjdou později, se totiž dostanou na autobus hodně pozdě a pokud máte na určitý ranní čas vstup na horu, budete mít co dělat, abyste to stihnuli..

Pokud máte v plánu výšlap na nějakou okolní horu, tak určitě doporučuji raději hned z rána než později odpoledne. Nadmořská výška dost zatěžuje a větší teplo samozřejmě také. Mějte s sebou dostatek vody a opravdu našlapujte opatrně. Pokud vám zaprší, schody budou hodně kluzké.

Cestu zpátky do Aguas Calientes klidně zvolte pěšky. Já ji nakonec volila i zpátky autobusem, lístek jsem si koupila bez problému na místě. Přeci jen to chození po Machu Picchu a výšlap na Montaňu, byl dost náročný.


Ceník autobusů z Aguas Calientes na Machu Picchu, aktuální k roku 2018:


Ceník vstupu na MACHU PICCHU, aktuální k roku 2018:


Fotka je pořízena z města Machu Picchu. Pro lepší orientaci:

Praktická rada: jediné WC je před vstupem do areálu, v areálu již WC NENÍ! Tak buďte na to připraveni. Pokud jdete jeden ze dvou výšlapů, psst... nemělo by se, ale je tam možnost si někde zalést. Mimo záznam!


Machu Picchu Only

Pokud nejste na výšlapy do vysokých nadmořských výšek, tak Vám postačí toto základní vstupné. Můžete navštívit Machu Picchu a vidět více než 150 struktur tvořících město. Uvidíte chrámy, domy, domy, vodní kanály a některé další stavby, jejichž stavba zůstává obrovským tajemstvím. První dvě fotky Machu Picchu co zde mám, jsou právě tady z tohoto místa.

Vstup do Machu Picchu je rozdělen do:

Ranní: od 6:00 - 12:00 hodin.

Odpolední: od 12:00 - 17:30 hodin.

Doporučuji si rezervovat vstupenku Machu Picchu 1 týden předem. Během hlavní turistické sezóny (od dubna do října), až 3 týdny předem.

Na internetu sice píšou, že vstup máte pouze s jejich průvodcem, dá se to ale zvládnout i bez něj. Já jsem se sem tam připojila do skupiny, kde mluvili anglicky a chvíli s nimi pobyla. Když jste sám, dá se nenápadně dostat k jiným. Prohlídka s průvodcem trvá cca 2 hodiny. Můžete si ji objednat online nebo si ji objednat na místě. Také zmíním, že by ten, kdo má vstup jen ranní, měl tento areál opustit před 12 hodinou. Pokud chcete být až do večera, musíte mít vstup na ráno i odpoledne. Popravdě, teď si vůbec nejsem jistá, jestli jsem měla obě. Každopádně, já opouštěla areál až kolem 17 hodiny a šla se postavit do nemalé řady na autobus, aby mě zavezl zpátky do Aguas Calientes. Ti kterým ještě zbývaly síly, šli zpátky pěšky.

Přikládám krátkou ukázku města Machu Picchu:


Huayna Picchu Mountain - (Wayna) Huayna Picchu

Je to méně náročný výšlap než druhá hora, kterou zmiňuji dále v textu. Je zde zákaz vstupu pod 12let. Časová náročnost je v rozmezí 2 - 2,5 hod. Určitě doporučuji pevnou obuv. Cesta je dost strmá a schodů si užijete opravdu dosyta a pokračuje až do výšky 2 693 m n. m.

Vstup je tady je dvou vlnách:

Skupina 1: vstup od 7:00 - 8:00 hodin.

Skupina 2: vstup od 10:00 - 11:00 hodin.

Tato hora je jedním z nejžádanějších zážitků v Machu Picchu. Chcete-li získat jeden z 400 dostupných vstupenek, musíte si je rezervovat 3 měsíce předem!

Zde máte ukázku, jak to vypadá z vrcholku téhle hory + fotku kamarádky u cedule s nápisem Montaňa WAYNAPICCHU 2 693 m n. m., kterou zdolala.


Machu Picchu Mountain - Montaňa MachuPicchu

Tento výšlap je už náročnější. Časová náročnost je v rozmezí 2,5 - 3 hod. Jde se do výšky 3 061 m n. m. Obuv mějte opět pevnou. Cesta je taky hodně strmá a o těch schodech se Vám bude dokonce zdát. Mě se o nich zdálo ještě další tři dny. Pokud máte potíže s koleny, tak se raději tomuto výstupu vyhňete. Pár lidí jsem cestou potkala, co se museli z tohoto důvodu vrátit. Z vrcholu můžete obdivovat úžasný kaňon tvořený svahem Vilcanoty, se zelenými horami na jedné straně a na druhé straně horami Cordillera Vilcabamba.

Maximální kapacita pro vstup do Machu Picchu Mountain je 800 lidí denně, rozdělená do 2 skupin:

Skupina 1: vstup 07:00 - 08:00 hodin.

Skupina 2: vstup 09:00 - 10:00 hodin.

Na tuto horu postačí zakoupit vstup týden předem. (Aspoň to uvádí na svých oficiálních stránkách).

Zde máte ukázku, jak to vypadá z vrcholku téhle hory + fotka s mým štastným výrazem u cedule s nápisem Montaňa MACHUPICCHU 3 061 m n. m., kterou jsem zdolala.


Zajímá tě jaký je tento výšlap? Jak vypadá tato cesta po nekonečných schodech nahoru? Pusť si toto video a vydej se tam semnou.


Machu Picchu Museum

Muzeum je přístupné od 7:00 do 16:00. U vchodu najdete šatny, kde si můžete nechat své věci, protože vás s nimi dovnitř nepustí. Pozor: je tady zakázáno pořizovat fotografie a nebo nahrávat videa ve výstavních prostorách.

Toto muzeum se však nenachází v městečku Machu Picchu Inca ale v městě Aguas Calientes. Vtupenka také zahrnuje návštěvu botanické zahrady.


Doplňující informace, ceny a více o vstupech na Machu Picchu, najdete v odkazu zde:

https://www.ticketmachupicchu.com/types-ticket-machu-picchu/

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš