Michaela Koschova

27. října 2017 19:01

Jak funguje doprava na Filipínách?

Pokud bychom chtěli jedním slovem popsat filipínskou dopravu, tak by byla jednoznačně chaotická. S podivem, že vůbec funguje a dokonce i s úsměvem na tváři pasažérů. Řidiči na silnicích jednoduše jedou, jedou jakkoliv, ale hlavně vpřed. Semafory na ulicích nepotkáte, beztak by je patrně nikdo nerespektoval. Dopravní značení tu nemají. Jedinými značkami jsou velké zelené tabule s nápisem „držte se

design se regionálně liší

Mapa

Místní raritou je dozajista Jeepney - vozidlo připomínající protažený jeep. Nárazník každého z nich se pyšní symbolem mercedesu a kapota je pomalovaná obrázky a symboly, které mají pro jeho majitele speciální význam – většinou s náboženskou tematikou. Těžko byste na celých Filipínách hledali barevnější místo, než je jeepney terminál.

Jak cestovat v jeepney

Cestování tímto prostředkem je sice snadné, pro dochvilného a na jízdní řád naučeného Evropana však nanejvýš stresující. Za svezení se platí jednotná taxa, ať jedete jednu stanici, či až na konec. Cena je cizincům utajena a opravdu není radno ptát se samotného řidiče. To platí o všech způsobech dopravy v této zemi. Spolucestující jsou však, co se informací týká, sdílní. Další možností je poslat peníze řidiči, který vždy z užmoulaných bankovek držících mezi prsty vytáhne příhodný obnos peněz na vrácení. Pokud se rozhodnete pro cestu jeepneym, je dobré vědět, kde naskočit. Pokud víte, kam vás vaše cesta má zavést, stačí se jen zeptat ostatních řidičů a oni už Vás k tomu správnému vozidlu navigují. Cestuje se uvnitř, cestuje se na střeše, v závěsu za vozidlem, cestuje se zkrátka, kde se dá. No a jak vystoupit? Jednoduše zaklepete mincí na trubku vedoucí po obvodu celé střechy vozu, na znamení, že chcete vystoupit. Prodrat ven se už musíte sami a občas je to nelehký úkol.

Moto taxi

Dalším specifikem Filipín jsou motorky s boční károu zvané tricykly. Tato vozítka, jejichž kvalitu se opravdu nevyplatí zkoumat. Jsou přítomné snad ve všech městech a dopraví vás kam, si řeknete. V podstatě fungují na principu taxi služby na malou vzdálenost.

Jeepney a tricykly vás sice odvezou na kratší vzdálenosti, na dálkové trasy je ale lepší využít autobusových spojů. Cestování autobusem je relativně bezpečné a spolehlivé. Jedinou nepříjemností je klimatizace nastavená na bod mrazu. Filipínci patrně klimatizaci milují.

Létání na Filipínách

Netradiční je též letecká doprava. Filipíny se skládají z několika tisíc ostrovů a létání tak nabízí nejrychlejší možnost, jak se dostat z jednoho koutu země na druhý. Operují zde tři místní aerolinky. Jejich provoz rozhodně není tak uhlazený, jako na západě. Při nástupu do letadla naplno vyhrává z reproduktorů Rihana a letušky se při tom pohupují do rytmu. V průběhu letu se hrají hry a v období Helloweenu je dokonce veškerý letištní personál včetně posádky převlečen do kostýmů. Naškrobenost je ta tam. 

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš