Exploring Travel

3. srpna 2018 8:41

Jak jsme procestovali celý Island / low cost!

low cost / 14 dní / 2.692 km / kempování / chladné počasí / jen 15.000,- ale JAK?? čtěte dál ... :)

Galerie


Opět kdo už u mě znáte, na konci cestopisu bude video.. kratká i delší verze.

Pro cestovaní po Islandu jsem se rozhodla jen měsíc před cestou. Velmi rychle jsem se dala do kupy s dalšími třemi cestovateli. Velkou výhodou je rozdělení nákladů a taky si máte s kým pokecat a také s kým tyto zážitky sdílet.

Čekání na letišti Poznaň

Letenky jsme zakoupili z Polska z města Poznaně. Oproti Praze byly o celých 12 tis levnější. Let byl přímý a trval téměř 4 hod. Pokud za sebou ovšem nemáte někoho, kdo vám stále kope do sedačky, před vámi zas někoho kdo skáče na sedačce jako pavián a vedle sebe paní co má panickou hrůzu, že při turbulenci spadneme (naštěstí jakmile vypila 3 malé flašky červeného vína, tak se uklidnila). Takový zážitek s cestujícími jsem zažívala poprvé. Pravděpodobně díky společnosti Wizz air, je aspoň o čem vyprávět a na co vzpomínat..

Skoro po celou dobu pobytu na Islandu jsme kempovali. Pro mě to bylo první pořádné stanování za celý život! Neměla jsem vůbec nic, žádné zkušenosti, oblečení ani outdoorové vybavení.. Celý tento výlet bylo velké dobrodružství do neznáma a byla jsem na sebe zvědava, jak to celé zvládnu.


Koupila jsem si plecháček na čaj, pořádné plastové příbory, spacák a tlustou karimatku. Vařič a stan měl kamarád (ty jsme měli do dvojice).

Kvalitní oblečení jsem musela taky dokoupit a teoreticky jsem v tomto směru byla připravena. Psychicky jsem tolik již připravená nebyla. Nevěděla jsem, co očekávat, a na co se konkrétně připravit. Přesto jsem si řekla, že to zmáknu a půjdu do toho..

Jídlo jsme si vařili vlastní. Něco jsme měli dovezené z ČR a zbytek si dokupovali na místě. Převážně v obchodu Bonus, kde jsou ceny jako u nás. Snídaně byly vesměs jednoduché, např. chleba s paštikou nebo polívka s chlebem.. Obědy jsme připravovali na různých místech, hlavně podle počasí. Buď jsme zastavili někde na louce, na odpočívadlech u stolu s lavičkami, nebo za špatného počasí jsme si našli nějaký kemp, kde jsme využili přístřeší na uvaření nějaké té dobroty a poté jeli dál. Vařili jsme např. guláš, rizoto, bramborovou kaši s párky apod.


Navečer jsme vybírali kempy podle toho, jak jsme zvládali denní itinerář, byli unaveni a podle času. Postavili si stany, něco uvařili, sem tam zahráli karty nebo člověče nezlob se a nebo jen tak popíjeli a klábosili.

Noci byly chladné, deštivé a větrné. První noc jsem tolik mrzla, že jsem si musela jít po 2 hodinách udělat pár koleček kolem stanu a dala pár dřepů na zahřátí. Poté se už dalo spát ,,v teple,,. Takto jsem to řešila vesměs každý večer. Když byla možnost sprchy v kempu, stačilo zahřátí tam a pak hned skočit do spacáku. To samozřejmě někdy nebylo hned realizováno (pokud jsme ještě seděli venku a popíjeli), tak jsem šla na svou osvědčenou metodu s kolečky běhu kolem stanu a pár dřepů.


Většina cest na Islandu byla asfaltová, sem tam štěrková nebo hlíněná. Dírám a větším výmolům se někdy nedalo nevyhnout, takže to chvílemi drncalo jako na staré horské dráze.

V našem ročním období byl západ slunce vesměs po půlnoci a východ před třetí ranní. Viděli jsme krásně celý den, jen bylo v době zapadlého sluníčka maximálně šero. Čelovky jsme využili pouze jednou a to v jeskyni, kde jsme se chtěli podívat do dálky.

Počasí !? No zde se nemusím moc rozepisovat. Z předpokládaných 15-20 stupňů, jsme skončili v průměru při 10 stupních, hodně časté bylo mrholení nebo déšť. Větrno bylo jak na kterém místě. Pro mě, jako nekempařku, to bylo dosti šílené. Celkově jsme měli bohužel minimum dnů krásně slunečno.

Island je nádherná zelená nezničená země. Určitě si umím lépe představit, kdyby nás spíš většinu času doprovázelo sluníčko.

Přiznám se, že moje oblečení mi nestačilo a opravdu jsem dost mrzla, i když jsem měla dole 3 a nahoře 4-5 vrstev. Přesto jsem moc ráda za tento výlet, že jsem to mohla vše zažít a budu na to vzpomínat jen v dobrém. Nicméně příště jedu už jen do tepla.. :D

Ps: na Island pojedu opět za 2 měsíce na polární záři. Takže ještě jednou tu zimu musím zvládnout. Ale to už nebude o stanování ale hotelování :)


Kalkulace:

při obsazenosti 4 osob v autě. Rozpočet je na 1 os.:

Letenka 3.700,-

Doprava z a na letiště 800,-

Auto Island 4.150,-

Nafta 1.500,-

Kemp 1.900,-

Já 1x hotel a 2x motel 2.300,-

Jídlo 3.000,-

Loď (výlet) 550,-

Koupání v termálech 200,-

Suvenýry + vařič 1.000,-

Večeře v místní rest. 900,-

Při 14 denním tripu jsme najeli 2.692 km a já celkově za tuto dovolenou utratila 20.000,-. Ostatní co tolik neutráceli na ubytování za motely a hotel, večeři nebo suvenýry, se vešli do 15.000,-. (PS: díky členství měli levnější letenku, za pouhých 2.150,-).

Opravdu jsem nevěřila, že tato dovolená může být takto levná, ale je to tak. Je to celé jen o vašem komfortu, pořádně vědět jaké auto objednat a taky odkud a za kolik poletíte..

Dále se můžete dočíst náš denní itinerář, den po dni - co se jsme viděli a zažili..


Itinerář/ denní program se zážitky:

27.6. - 7.10. 2018

1 den

Brzy ráno jsme vyrazili do obchodu jménem Bonus a nakoupili jsme zásoby na prvních pár dní. Pánové mysleli zejména na pivo - tak jak je u nich zvykem.

Tento den jsme prošli Reykjavik. K vidění tu toho sice moc není, navštívili jsme ale 3 konkrétní místa: Hallgrimskirkja kostel, koncertní síň Harpa a kostru Vikingské lodě Sólfarið. Měli jsme zataženo a dojet k vyhlídkovému místu na cele město, udělat pár fotek, nemělo žádný smysl. Takže jsme vyjeli vstříc programu, který byl nachystaný na další den.

Nejnavštěvovanější místo Islandu je ,,zlatý okruh,, Pingvellir, Geysir a Gullfoss. Stihli jsme jen Pingvellir a Geysir. Krom nich jsme navíc zastavili u Kerið, který byl cestou. Gullfoss jsme si nechali na další den. Večer jsme bohužel zjistili, že nám pasuje jen jeden vařič, tak jsme se vystřídali na jednom..


2 den

Ráno pršelo, a tak jsme si pospali déle, a vyráželi jsme až po desáté hodině. Tento den jsme se vydali k vodopádu Gullfoss. Počasí se bohužel příliš neumoudřilo, a tak nemáme ty krásné fotky s modrou oblohou.


Cestou do města Selfoss jsme chtěli navštívit první termální lázně, nicméně teplota vody a výše vstupného nás nepřesvědčily skočit do plavek, a tak jsme pokračovali dál.

Jelikož byl dávno čas oběda, zastavili jsme u jedné cesty a udělali si obědový piknik ,,na stojáka,,.


Odpoledne jsme zašli nakoupit pár dalších ,,důležitých,, věcí do Bonusu a konečně koupili druhý vařič v levném obchodě Byko. Samozřejmě jsme zajeli i do obchodu specializujícího se na alkohol pro RUM, v jiných obchodech alkohol totiž neseženete!

Dále jsme pokračovali k vodopádu Seljalandsfoss.

Při cestě jsme si uvědomili, že nám chybí další ,,nezbytné,, věci z obchodu (marsmelouny, čokoláda a čokoládové mlíčko), což jsme tentokrát vyřešili v obchodě Krónan. To je další řetězec obchodu se smíšeným zbožím jako je Bonus. Ps: malinko je dražší. Bonus je zde nejlevnější obchod.

Večer jsme zastavili v kempu, který byl přímo vedle vodopádu. Ráno když se vzbudíte, první co uvidíte je krásná scenérie vodopádu, no prostě nádhera..


Jen teda musím upozornit. Zem je tolik napitá vodou, že se ráno při vzbuzení nedivte, kdyby jste tam měli vodu a karimatky zespodu měli mírně promočené.. Zde se opravdu vyplatí slída pod stan, pokud ten Váš už tolik neslouží.

3 den

Celou noc nám silně pršelo a foukal vítr, div nám neuletěly stany.

Ráno jsme se chystali na výlet na ostrov Heimaey, kde bylo hlavně v plánu vidět papuchalky, tučňáky a sopku Eldfell, bohužel nám stále nepřálo počasí a viděli jsme „velké kulové“. Prošli jsme se jen na Helgafell a při cestě zpátky do přístavu jsme míjeli krásný hřbitov s kostelem.


Jelikož nás stále sužoval poměrně velký hlad, tak jsme opět museli navštívit obchod Bonus a dokoupit si další ,,důležité,, suroviny. (Mafiny, cukr, nakládané okurky a kukuřici).

Po tomto výletu jsme se vrátili zpět do kempu. Nechali jsme si tady stany s vidinou, že by mohlo vyjít slunce a mohly nám tak uschnout. Neuschly, protože stále pršelo.. Tak jsme si sedli do společné místnosti a udělali si oběd.

Kluci si dokonce dali pytle do koše na nohy, aby mohli složit stany. Jaké máme šikovné ty naše hochy, že nás slečny nechali v teple, viďte.

Déšť konečně ustupoval a my se po jídle vydali na vodopád Seljalandsfoss. Dokonce na chvíli vysvitlo i sluníčko.

Pak jsme pokračovali na vodopád Skógafoss a poté na úchvatnou černou pláž Vik s krásným přírodním útvarem Hálsanefshellir Cave.

4 den

Dnešní den je zvláštní. Máme konečně slunečno. Tento den jsme navštívili trvale uzavřený park Fjaðrárgljúfur, ale nebojte se, uzavřena je jen spodní část kaňonu. Aby těch vodopádů nebylo málo, tak další zastávka byl opět vodopád, tentokrát Systrafoss a hned kousek se nachází z krystalické lávy útvar Kirkjugólf. Dále míjíme vodopád Foss á Síðu, který není tolik známý jako poslední tohoto dne Svartifoss.


Cestou jsme ještě viděli největší ledovec Islandu Vatnajökull a nezajet k němu by prostě nešlo.

5 den

kostel Hofskirkja nebyl úplně podle recenzí, moc často tu trávu neupravují a tak jsme neviděli krásné bochánky jak na internetových fotkách. Další místo bylo Fjallsárlón Iceberg.

Na ledovcovou lagunu Jökursálón jsme se moc těšili. Jednak to nebyl další vodopád, ale hlavně nám konečně vyšlo sluníčko z poza mraku. Je zde možnost si zaplatit výlet na člunu a vidět tající obrovské ledovcové kry z bezprostřední blízkosti. Tady je samozřejmě zákaz koupání, ale my prostě museli jít zkusit vodu a udělat si pár neobvyklých záběrů.


Další zastávkou měl byt nádherný Vestrahorn. Bohužel byla velká mlha a dokonce i vstup na tento krásný útvar byl zpoplatněn. Vynechali jsme to a jeli najít nejbližší dobré kempování, které bylo vzdálené 150km.

6 den

Tohoto dne jsme si pospali déle a “nečekaně” opět pršelo. Vše jsme rychle sbalili a vyrazili na vodopád Hengifoss. Na tento vodopád jsme si museli vyšlápnout, délka celého výletu zabere zhruba 2 hod.


Tento den bylo více přejezdů a tak jsme jen nakoupili v Bonusu a jeli se ubytovat kousek od vodopádu Dettifoss. Já jediná už měla po krk zimy, deště a větru a tak jsem si zde koupila pokoj v hotelu. Kamarádi byli nadále věrni stanování, nevyměkli a já jsem pod hrozbou nachlazení raději využila tuto možnost. Zázemí tohoto ubytováni bylo všemi zneužito k zahřátí a uvaření večeře.

Ps: i k nenápadnému osprchování, přesto že jsem ji mohla využít jen já, jako ubytovaná.

Celý večer opět propršel.

7 den

V hotelu jsem se vyspala do růžova a cítila se jako znovuzrozená. Tento den jsme měli v plánu nejširší vodopád Islandu názvem Dettifoss a nádherný kaňon Hafragilsfoss. Tento vodopád mi zatím přišel do té doby nejkrásnější, možná hlavně díky lepšímu počasí co nás konečně doprovázelo.


Krásně zbarvený geotermalní park Hverir byl další zastávkou směrem k jezeru Mývatn.

Na kráteru Krafla nám začalo opět pršet a tak jsme jen vyběhli na rychlou fotku a honem utíkali zpět do auta.

Jelikož byl velký hlad a čas oběda, vzali jsme to do nejbližšího kempu se společnou místností, kde jsme byli schovaní před deštěm a mohli si uvařit jídlo.

Doufali jsme, že se počasí umoudří, ale bohužel se tak nestalo. Tak jsme si řekli, že pod hrozbou úplného promoknutí tento den výlety vynecháme.

Jezero Mývatn nebylo vůbec vidět. Jeskyně Grjótagjá cave byla menší než jsme si původně mysleli a teplota vody byla téměř padesát stupňů, koupat se zde nesmí! Dimmuborgir by bylo krásné zažít za slunečného počasí a tak jsme jen vykoukli a udělali z dáli pár záběrů a utíkali se zpátky schovat do auta. Další zastávka cestou do městečka Akureyri byl vodopád Goðafoss.

Jelikož stále pršelo a stanování by dopadlo úplným promočením, tak jsme využili hostelu, kde byl jeden společný pokoj a jen matrace na zemi, které některé z nás dokonce i kousaly. Na přespání v teple nám to ale stačilo, hlavně když bylo jen o sto korunu dražší než stanování.

8 den

Po snídani jsme si vyšli do města. Bohužel nám stále od předchozího večera pršelo, takže jsme to vzali hopem. Ještě jsme zajeli nakoupit nějaké jídlo a pití a vyrazili po pobřeží. Nejdřív jsme míjeli město s krásným přístavem Dalvik, kousek dál bylo město Siglufjörður, kde jsme zašli do muzea Síldarminjasafn, The Herring Era Museum. Tady jsme viděli historii rybolovu na Islandu a jak zde lidé žili. Bylo zde vstupné, ale nikdo nikde po nás nic nechtěl a tak jsme šli zadarmo. Město Hofsós bylo zajímavé hlavně scenerií Sundlaugin á Hofsósi na pobřeží a hned vedle ní byly termální lázně. Nebyly ale přírodní, jen bazén s čirou vodou.

Hólar a Glaumbær byla městečka s typickými baráčky s mechovou střechou.


Tento den byl hodně dlouhý a do kempu jsme přijeli už dost pozdě večer. Po večeři jsme zkusili udělat marshmallowny nad vařičem a neuvěříte, jak dobře se u toho pobavíte. Hlavně u pálení marshmallownu jsme se obzvlášť nasmáli.

V dnešním kempu jsme měli poprvé sprchy s přírodní ,,voňavou,, termální vodou.

9 den

Hlasovalo se, zda se jet podívat na tuleně. I když není jisté jestli je potkáme, vyrazili jsme k pobřeží Skagaströnd a doufali, že je uvidíme.

Dorazili jsme k pobřeží a tam viděli jen kachní rodiny. Kluci však objevili trampolínu a šli si zablbnout. Bylo to takové dopolední zpestření s místními dětmi, které tam taky skákaly a dováděly.

Hvitserkur byl ,,šutr,, na pobřeží. Moc sem turistů nejezdí, a proto doporučuji toto místo navštívit. Je tady krásná černá pláž a opravdový klid.


Byl čas oběda a opět jsme využili nejbližší kemp s kuchyní a společnou místností ať nemusíme venku v té zimě a větru vařit.

Jelikož nás čekal další větší přejezd, tak jsme vyrazili směr na západ co nejblíž k Kirkjufell Mountain.

Nakonec, po příjezdu do kempu, jsem se rozhodla ostatní nechat ubytovat a jela si na vodopád s horou sama. Ostatním se už nechtělo a já nechtěla přijít o krásný západ slunce a navíc mi počasí ukazovalo, že bude další den pršet. Udělala jsem dobře, že jsem jela, protože to bylo nepopsatelně nádherné. Posuďte sami..10 den

Díky počasí, jsme celý okruh Islandem stihli rychleji, než jsme očekávali, takže jsme si opět mohli déle pospat. Po snídani jsme vyrazili na Kirkjufell Mountain. Pršelo a já počkala na ostatní v autě než si ji projdou. Já ji znala již z předešlého dne.

Jelikož byl již 10. den a stále jsme nebyli v termálních lázních a byla by velká ostuda žádné nenavštívit, tak jsme konečně zvolili možnost přírodních termálních lázní Lýsuhólslaug. Bazény měli tři, nejteplejší měl 41 stupňů. Bylo tady parádně a krásně jsme se prohřáli, což už jsme opravdu potřebovali.. Další vodopád jménem Bjarnarfoss a skála Gerðuberg Cliffs varhánková byly dalším zpestřením našeho dne.


11 den

opět jsme si pospali a jeli na poslední naplánované místo Hraunfossar. Jde o několik vodopádů vedle sebe, které tečou z poloviny země. Byla to neskutečná krása.


Pak jsme se jen přesunuli do města Reykjavik. Já si zaplatila hostel a zašla do místní restaurace na pořádný kus dlabance. Jídlo bylo vynikající, měla jsem dvouchodové meny. Smetanovo houbovou polévku a jako hlavní chod nějakou místní velkou rybu, zapečenou spolu se zeleninou a bramborem a výbornou smetanovou omáčkou.


12 den

to jsme jen umyli a vyluxovali auto, vrátili a jeli na letiště..

Na podlaze letištní haly jsme si udělali piknik z čipsů, vína, vody a hotdogu.Zpáteční let byl opět dost záživný. Za sebou jsem měla kluka co byl hodně vysoký a tak jsem jeho kolena měla v sedačce. Celkový let byl tak z 30% obsazen dětmi. (ten kravál si jistě dokážete představit)

Cesta z Polska do Prahy byla vcelku pohodová. Jeli jsme v noci, takže skoro žádný provoz nebyl. Až ráno v Praze, klasické ranní zácpy a k tomu rozkopaná půlka díky prázdninám.

Děkuji moc za přečtení tohoto cestopisu a opět se budu těšit příště.

Mnohem víc toho můžete vidět ve videu. Kratší verze neobsahuje uplně všechny místa co jsme navšívili. Dlouhá verze má ovšem úplně vše co jsme viděli a zažili..


Krátká verze:


Dlouhá verze:


Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš