Andrea Schejbalová

9. dubna 2017 20:14

Jak nevyhodit svůj čas v Soulu z okna

Návštěva Soulu je vždycky náročná - je tam toho jednoduše moc k vidění. Abyste se vyhnuli kravinám a ztrátám času jako Raccoon Café nebo potato pizza, shrnula jsem svých "top 10" míst, která rozhodně stojí za to navštívit. A že vybrat jen 10 nebylo zrovna jednoduchý :)

1. Gyeongbokgung Palace

Mapa

V Jižní Koreji jsem strávila jeden semestr na INHA University v Incheonu, což je 1) tak akorát dlouho; 2) metrem přibližně hodinu do centra Soulu. Aspoň jednou za týden jsme se rádi vypravili z menšího (3mil) přístavního města do hlavního, kde to tedy opravdu žije. Seznam mých doporučovaných míst jsem se snažila rovnoměrně rozdělit podle typu, tak snad si z toho vyberete to, co vás zajímá víc. 


1. Gyeongbokgung Palace

Největší, nejslavnější císařský palác, který je téměř nutný navštívit. Nabízí opravdu rozlehlý prostory se zahradama a jezerama.., takže se nikde nebudete mačkat a umožní vám krásný výhledy. Na jednu stranu s horama na pozadí, na druhou s mrakodrapama. Tady se ostrých kontrastů opravdu nikdo nebojí. A taky je tenhle palác první místo, kde mě Korejci požádali o společnou fotku, takže hodně sentimentu, a vy si dejte pozor - asi to taky přijde!

2. N Seoul Tower

Místo, kde si teprve uvědomíte, v jak nechutně velkým městě to vlastně jste. Z vlastní zkušenosti můžu říct, že to odpovídá přibližně devítinásobku původní představy. Na zábradlí jsou zámečky pro páry, který tam na vyhlídku vyloženě proudí. Dá se tam vyjet i lanovkou, ale naceněním jízdy rozhodně motivujou ke zdravýmu životnímu stylu.

3. Ilsa-dong-gil

Pravděpodobně moje nejnavštěvovanější ulice Soulu - je lemovaná malýma obchůdkama s místníma výrobkama, vtipnýma ponožkama, pohledama, suvenýrama a útulnýma kavárnama. Další archi-zajímavostí je "Poop Shopping Centre". Když se přes tenhle ústřední motiv přenesete, určitě si tohle pohodový středisko umělců oblíbíte. Jedná se vlastně o průběžnou rampu v exteriéru s atriem uprostřed. Když procházíte tou galerií, máte tedy vlevo volný prostor a po pravé straně obchůdek řazenej jeden vedle druhýho, přičemž vlastně furt trochu (nebo víc na kratší straně) stoupáte.  

4. Cheong-gye-cheon

Hodně povedenej urbanistickej projekt - původně dvouúrovňová vysokorychlostní silnice byla stržena a místo toho nechávají proudit 5.8km říčku uprostřed mrakodrapů. Korejcema je tohle místo hodně oblíbený a dokážou strávit hodiny focením selfies na můstcích, kamenech uprostřed řeky, u vodopadů... Přesně místo na zmrzlinu.

5. Changdeokgung Secret Garden

Mezi náma, palác samotnej je celkem to samý jako ostatní. Ale altánky, knihovna, jezera a další rezidence jsou rozmístěný v hodně propracovaný a rozlehlý zahradě. Je dobrý si tuhle návštěvu nechat na duben/květen, kdy tam ještě nebudou davy, ale už se obklopíte rozkvetlýma pohledama.

6. MMCA gallery

National Museum of Modern and Contemporary Art má několik poboček, ale zaškrtla jsem vám v mapě tu nejdůležitější. Velmi odvážně se tady pracuje s velkýma výstavníma prostorama a je to nádhera jen si to procházet. Vystavují převážně korejské umělce, ale najdete i mezinárodní. Má to všechno včetně workshopů pro děti, kavárny, restaurace a obchodu. Hotovej odpolední plán!

7. Gang-nam

Čtvrť Soulu, kterou teď už všichni znají díky tý úžasný písničce. Je to trochu jinej svět - velkorysý bulváry, promyšlený a barevný fasády, snobský butiky, kanceláře, kluby-z kterých vás údajně můžou vyhodit pro nedodržení dress-codu, luxusní auta..prostě to hodně žije ve dne, v noci. A taky tam prodávají saláty z čestvý zeleniny! Což je po několika měsících vařený, grilovaný a dušený ta největší událost týdne.

8. Dongdaemun Design Plaza

Centrum designerů, návrhářů a výrobců všeho nemožnýho s úžasně kreativně atmosférou. Je to taková alternativa Dyzajn Marketu v Praze, akorát tohle není venku ve stáncích ale v obrovský honosný budově navržený Zahou Hadid. Nejsem její velkej fanoušek, ale přesto návštěvu doporučuju. Zapomeňte ale na to, že vyjdete tam, kde si naplánujete, těch vchodů je prostě moc. 

9. Monster pizza

Buď je to lokací (Hongdae je jedna z party čtvrtí Seoulu), nebo je to vážně nejlepší pizza v Koreji. Rozhodně nejkvalitnější ingredience, taky velmi přátelská atmosféra a udělají vám i čtvrtinu pizzy na take-away. Nic lepšího si jako "midnight snack" neumím představit. Mezi cizincema se o tom sice ví, ale stejně je to vždycky plný místních, takže nejde o turistický místo.

10. Gentle Monster

Naprosto unikátní způsob vystavování výrobků v obchodě - jde spíš skutečně o výstavu a zkušenost zákazníka než o prvoplánový prodejní zisky. Prodávají tam brýle, ale proto vás tam vlastně posílám až ve druhé řadě. V Soulu i jinde v Koreji je víc poboček a každá má jinak rozvržené interiéry. Víc nechci prozrazovat, uvidíte sami, ale tohle navrhovat je dream job.
http://en.gentlemonster.com/showroom/#koreaTadaa, to je konec! 
Pokud nutně potřebujete další informace, mám o Koreji ještě pár článků na svým vlastním blogu. Budu ráda, když se na to mrknete :)
Dik, Andy

20 discoveries I've made during the first week in South Korea
http://urbantwists.org/2016/02/27/20-discoveries-ive-made-during-the-first-week-in-south-korea/

Korean life from a European point of view / 1st month
http://urbantwists.org/2016/03/22/korean-life-from-a-europeans-point-of-view-1st-month/

10 South Korean phenomenons
http://urbantwists.org/2016/12/11/10-south-korean-phenomenons/


Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš