Helena Mahelova

26. května 2018 22:17

Jak začít cestovat za potápěním?

Máte čerstvý průkaz potápěče a nevíte jak začít s potápěním a cestováním, které s ním nutně souvisí?Našli jste na internetu mnoho nabídek na potápěčské zájezdy, ale žádné rady jak si z nich správně vybrat?

To přesně jsou důvody, které mě vedly k tomu, napsat tento článek. Nevím, jestli jsem ta pravá, která by Vám měla nebo mohla radit, ale vím, že jsem ta, která si sedla k počítači, aby sepsala své zkušenosti, tipy a rady, které cestou od nezkušené potápěčky slyšela a prožila.

Každý  jednou začíná, v případě potápění probíhá praktický nácvik často v bazénu

RADA č. 1
Najděte nebo vytvořte si partu ideálně zkušenějších potápěčů.

Ale kde brát a nekrást? Klidně berte, kde se dá – například tam, kde jste získali nebo získáte svou potápěčskou licenci. Součástí některých škol bývá i klub, který organizuje různé potápěčské zájezdy, půjčuje vybavení atd. Takovýto klub Vám zvlášť v počátku zajistí bezpečné potápění s profesionálním vedením a možná tam bude i dobrá parta. Možná…

Dobrá parta lidí, na které se můžeš spolehnout

Možná ale máte takovou partu někde mezi svými kamarády, známými, kolegy a ani o tom nevíte. Zkuste se zeptat, vyprávějte o svém novém koníčku a uvidíte. Já byla překvapená, kolik mých vzdálených přátel a kolegů se potápí nebo potápělo.

Kamarádi, se kterými užiješ spoustu legrace

RADA č. 2
Lenin měl v něčem pravdu: Potápět se, potápět se, potápět se.

Zvlášť na začátku je četnost ponorů samozřejmě nejdůležitější. Z toho vyplývá, že krátká vzdálenost potápěčských lokalit je v této době zvlášť důležitým kritériem. V Čechách je naštěstí dost míst, kam můžete vyrazit odpoledne po práci nebo na víkend. V dojezdové vzdálenosti je pro nás i Německo, Rakousko nebo Slovensko. Vzhledem k tomu, že zákon Vám v Čechách povoluje potápět se vlastně kdekoliv, můžeme tyto lokality rozdělit do dvou skupin.

• První typ lokalit je spíše pro srdcaře s úplným vybavením. Tento lom nebo přehrada totiž mohou mít zajímavý podvodní svět, ale nad vodou nenajdete žádnou větší základnu, žádné zázemí pro potřeby potápěče ani člověka. Každý zde musí mít kompletní potápěčskou výstroj, včetně naplněných lahví. Proto je většina z nás bere spíše jako variantu, která oživí standardní zajištěná místa.

Oblékací zázemí na Leštince

• Druhou možností a za mě určitě i variantou lepší, jsou lokality s fungující základnou. Zde se můžete ubytovat, najíst, doplnit lahev po ponoru nebo si půjčit chybějící výstroj. Nezanedbatelný je i potenciál potkat zde fůru zajímavých lidí – potápěčů, kteří většinou rádi vypráví, poradí a často i pomůžou.

Oblíbený německý lom Horka

http://www.divepark.cz/

https://cs-cz.facebook.com/Potya-Dive-Sup-Centre-165078083660599/

http://www.rumchalpa.cz/

https://www.blueworlddiver.de/vereinsaktivitaeten/tauchausfluege/tauchen-im-steinbruch-horka-2015-05-22

RADA č. 3

Potápěčská výstroj od šroubku po lokomotivu

Á propos - potápěčská výstroj. Pokud právě začínáte, tak je to aktuální téma minimálně k diskuzi. A to je také něco, co Vám ze srdce doporučuji. Než jakoukoliv část výbavy koupíte, tak se ptejte, čtěte a zkoušejte. Poradí Vám samozřejmě v kterékoliv prodejně, ale já se radím i s těmi, které během výletů za potápěním potkám. Čtu si různé články, názory na diskusních fórech, ale co bývá nejdůležitější, tak zkouším. A nezkouším jen v prodejně. Například na otázku pořídit si jacket nebo křídlo, Vám odpoví pouze praxe. Vyzkoušejte si, co Vám vyhovuje víc. Někdo nakoupí celou výbavu jednou ranou, já jsem jí vybírala postupně a vlastně ji šperkuji do dnes. V začátcích jsem si klidně některé části půjčovala v klubu nebo přímo na místě, ale časem jsem dospěla k názoru, že výstroj, která mě během ponoru udržuje při životě, chci mít pod kontrolou. 


RADA č. 4
Na začátku říkejte NE:

1. Silným mořským proudům

2. Velkým vlnám nebo špatnému počasí

3. Příliš studené vodě

4. Neznámé lokalitě a vodě

5. Potápění bez buddyho/parťáka, který Vám pomůže v nouzi

6. Potápění bez průvodce/divemastera

Typický obrázek korálů v Egyptě

Mořská dobrodružství plánujte z počátku od jednodušších po náročné. Co tím chci říct? Pokud se jako začátečník setkáte s podmínkami, které budou nad Vaše aktuální možnosti, tak Vás to v lepším případě otráví nebo budete mít pocit, že potápění není nic pro Vás. O horších možnostech se raději nebudu rozepisovat, ale každý z nás víme, že život je křehký a člověk nebyl primárně stvořen pro život pod vodou. Jsme tam jen na návštěvě, tak na to pamatujme.

Takže jaké jsou ty lokality, které Vám přinesou krásné a nezapomenutelné zážitky? Které moře bude mít tu správnou teplotu, viditelnost, nebude se moc houpat a příliš proudit? Já sama jsem začínala s mořským potápěním v Chorvatsku, Egyptě a např. Thajsku. Možná bych se v tomto místě měla dotknou i teploty vody. Až budete tuto hodnotu zjišťovat, tak pozor na jednoduchá řešení. Na většině stránek se dozvíte pouze teplotu vody na povrchu a ta se většinou od té, ve které se budete pohybovat vy, výrazně liší. Takže v Chorvatsku počítejte s teplotou kolem 18 °C, v Egyptě kolem 25 °C a v Thajsku se můžete těšit na teplotu kolem 30 °C. Podle teploty volíme i tloušťku nebo typ neoprenu - od "shortu" po "suchý oblek", který my zimomůry oceníme nějen v lomech, ale i v Chorvatsku. 

Pěkných a klidných lokalit je samozřejmě víc a jejich volba záleží na Vašich preferencích a finančních možnostech. 

https://www.oceanpro.cz/zakladna-pag/

http://bigbubble.info/

RADA č. 5
Pokud se chcete rychle zlepšit, jeďte na safari.

V tomto případě se jedná čistě o potápěčský zážitek, vše ostatní jde stranou. Všechny ostatní činnosti jako jsou jídlo, pití, odpočinek, spánek děláte jen proto, abyste měli sílu se znovu ponořit. Na lodi totiž můžete zvládnout až 4 ponory denně. 

Neznamená to ale, že každý se musí zúčastnit každého ponoru. První probíhá ještě před snídaní, druhý a třetí Vás čekají během dne a ten čtvrtý bývá noční. A tak stále dokola, každý den kolem 6 té hod Vás budí z hlubokého spánku lodní zvon, který láká všechny přítomné na první ponor, který bývá mimochodem z celého dne nejzajímavější. Pod vodou to totiž ještě žije. Během dne je většina dravců klidnější a je těžké je najít. 

Trnucha modroskvrnná

Jistě chápete, že v tomto tempu má větší možnost zlepšit si techniku nebo získat jistotu prostě každý. My Češi se na potápěčské safari vydáváme nejčastěji do Egypta. Je to blízko, finančně přijatelné a pod vodou překrásné, co můžete chtít víc? Také se dá velmi obecně říct (znalci mě prosím nechytejte za slovo), že čím víc se dostanete na jih, tím pestřejší a větší život Vás čeká. Egypt je ale víc než jen barevné korály, ryby nebo jiná zvířena nejrůznějších velikostí. 

Vrak lodi Thistegorn

Rudé moře je i obrovskou sbírkou podvodních vraků, pro které tam jezdí jejich milovníci už léta. Pro tuto skupinu lidí je navržena trasa, která se většinou nazývá Severní vrakové safari.

Vrak Trajektu Salem Express

RADA č. 6
Až přijde čas, vyražte tam, kde to žije.

Máte dostatečnou kvalifikaci? (AOWD nebo 2 hvězdy)

Máte dost napotápěno? (ideálně 50 – 100 ponorů)

Naplánujte si lokality, kde to proudí, kde uvidíte tolik života, že Vám půjde hlava kolem. Dobrým příkladem takových míst jsou Maledivy nebo Bali. To co zažijete a uvidíte tam, překoná vše, co jste spatřili a přežili do této doby. Budete si osvojovat nové termíny jako je reefhook, na kterém budete viset v takovém proudu, že bublinky, které normálně směřují nahoru, poletí vodorovně spolu s proudem. Budete sledovat žraloky a stále nechápat, jak to dělají… Vždyť plavou ve stejném proudu jako vy a přitom se skoro nepohybují nebo spíše pohybují, ale plavou s lehkostí vždy tam, kam právě chtějí. 

Toto byl s největší pravděpodobností žralok bělavý.

A co teprve pohled na místního guida? Vždyť on je člověk stejně jako vy a přitom nevisí potupně na háku, plave tam spolu s těmi predátory ve volné vodě, v největším proudu. A počkejte, největší šok Vás teprve čeká ve chvíli, kdy Vám na konci ponoru ukáže manometr, a vy nevěříte, že před Vámi celou dobu neschovává žábry. 


A to máte další snové lokality stále ještě před sebou. Místa jako Malpelo, Isla del Coco, Palau, Galapágy nebo pro milovníky vraků Trug lagun.

https://www.okdiversbali.com/cz/

Co říci závěrem?

Toto byla pravidla, kterými jsem se ve svém potápěčském životě řídila já a rady, které jsem dostala ve svých začátcích od těch zkušenějších. A teď mě napadlo ještě jedno prémiové doporučení:

RADA č. 7

Až při potápění potkáte někoho zkušeného, kdo toho má už hodně za sebou, poslouchejte ho a řiďte se jeho radami, i když Vám v tuto chvíli připadají zbytečné, moc přísné nebo nesmyslné. Zvyšujete tím pravděpodobnost, že se ve zdraví dožijete jejich věku. Mně se to každopádně vyplatilo.

Hodně šťastných zápisů do logbooku Vám přeje Helena

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš