Tom Čech
1

Tom Čech

27. března 2020 18:19

Jordánsko 2020 aneb Na skok (nejen) do Petry a Wadi Rum

V lednu 2020 jsem vydal na pár dnů do Jordánska. Možná, že to díky koronaviru byla má letošní poslední cesta, ale i když byla krátká, tak byla velmi silná a naplňující…

Galerie

Na návštěvu Jordánska jsme měli necelé čtyři dny, proto bylo třeba je naplánovat co nejefektivněji. Hned po večerním příletu do Ammánu jsme vyzvedli auto a střihli si 200 km přesun do městečka Petra. Přijeli jsme nedlouho před půlnocí, proto už jsme se stačili jen ubytovat, abychom časně z rána mohli vyrazit za poznáním jednoho z mimořádných míst naší planety, skalního města Petra. Člověk si často představuje, jaké to je navštívit podobná místa, dnes už vím, že je to opravdu silné a mystické. Když se procházíte desítky metrů vysokou soutěskou Sík a dojdete k ve skále vytesanému chrámu označovaném Pokladnice (Al-Khazneh, známý mj. z filmu o Indianu Jonesovi), tají se dech a dýchá na vás kus dávné historie, tisíce lidských osudů a příběhů… Neméně silné jsou toulky dalšími místy skalního města, které vás dovedou k dalšímu vrcholu tohoto místa, skalnímu Klášteru (Ad-Dér). Po celém dni a více než dvaceti kilometrech v nohách je člověk sice docela unavený, ale současně nabitý energií z tohoto jedinečného místa, kterým Petra bezesporu je.

Za soumraku jsme se vydali k dalšímu cíli našeho tripu, který v itineráři při návštěvě Jordánska nesmí chybět. Byla jím poušť Wadi Rum, kde je mimořádným zážitkem především nocování ve stanu uprostřed pouště, na úpatí skalního masivu. Kempy a služby obhospodařují beduíni a jsou jak vynikajícími průvodci, tak hostiteli. Když se pak za svitu prvních ranních paprsků odkrývají vrcholky červených skal, silné zážitky z předchozího dne z návštěvy Petry se ještě více umocňují a vy v úžasu sledujete tu mimořádnou krásu kolem sebe.

Vše další, co jsme na cestě viděli a zažili, bylo hezké a zajímavé, ale ve stínu energie těchto dvou úchvatných míst (Petra a Wadi Rum). Ta nevidět, jako bych v Jordánsku nebyl. Moc jsem chtěl vidět Aqabu a Rudé moře, ale kromě úchvatného západu slunce jsem tímto místem byl spíše zklamaný. Věřím ale, že ten kdo se cestuje třeba za potápěním, najde si zde přesně to, čím je Rudé moře vyhlášené. To ale nebylo naším cílem, proto jsme se vydali na sever k Mrtvému moři. Po cestě jsme navštívili Lotovu jeskyni, kde biblický prorok Lot údajně přežil zkázu Sodomy a Gomory. A pak už se postupně začaly objevovat bílé okraje pobřeží Mrtvého moře. Místa s mnoha „nej“ – nejníže položené odkryté místo na zemské povrchu (420 pod hladinou moře), nejhlubší slané jezero na světě, jedno z nejslanějších jezer světa (salinita 33,7 %), které právě proto není vhodné pro život… Přístup k Mrtvému moři není jednoduchý, ale nakonec se mi v něm přesně po 20 letech (tehdy při návštěvě Izraele) podařilo opět vykoupat. Resp. nechat se nadnášet vysokou salinitou na hladině. Je to zážitek, který za to stojí.

Závěr našeho tripu jsme zakončili na břehu řeky Jordán, nedaleko ústí toku do Mrtvého moře. Ač jsme se pohybovali v arabském světě, navštívili jsme místo, která je mimořádné především pro Křesťany, a to Betánii (Bethany). Na tomto místě, kde jen řeka Jordán tvoří hranici a do Izraele je to coby kamenem dohodil, údajně Jan Křtitel pokřtil Ježíše Krista. Zavítali jsme do Betánie právě v okamžiku (17.1.), kdy se sem sjely tisíce věřících uctít tento biblický den, což bylo znát také na vojenských a policejních manévrech v širokém okolí.

Na poslední noc a půlden našeho pobytu se pokazilo počasí, ale to už nic nezměnilo nic na tom, že jsme odlétali plni silných zážitků z mimořádných, mystických míst, které v Jordánsku můžete navštívit.

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš