Daniel Valchovník

31. března 2020 15:19

Jordánsko před a v době domácí karantény

Království, které stojí za návštěvu.

Jordan Pass

Před pár lety to bylo Dánsko, dnes navštěvuji zcela odlišnou zemi se třemi písmeny navíc. Přímá linka mezi Prahou a hlavním městem jordánského království Ammánem létá z Letiště Václava Havla dvakrát týdně, v úterý a v sobotu. Od pondělí 16.3. tato informace přestává aktuálně do odvolání platit. Nikdo neví jak vše bude, možná už Ryanair ani "nebude". Poprvé tak usedám do letadla nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Přímý let je zcela jistě časovou i finanční úsporou. Za necelé 4 hodiny přistávám v hlavním městě. Let tam se dal překvapivě dobře zvládnout. Pro vstup do Jordánska je nutné pořídit na ammánském letišti vízum za 40 dinárů, cca 1460 korun. Případně si zajistit Jordan Pass, který vízum zahrnuje.

Určitě doporučuji koupit si předem Jordan Pass online, díky kterému máte nejen vstupy do více než čtyřiceti památek a míst po Jordánsku, ale máte zároveň v ceně i vstupní vízum. Chystáte-li se navštívit minimálně skalní město Petra, vyplatí se pořídit. Vízum na letišti stojí 40 dinárů a samostatný jednodenní vstup do Petry stojí 50 dinárů (platit můžete hotově či kartou), Jordan Pass vyjde na 70-80 dinárů. Takže určitě ušetříte. Jsou tři druhy Jordan Passu v závislosti na tom,  jak dlouho chcete strávit přímo v Petře. Cena Jordan Passu je 70 dinárů na jeden vstup, 75 dinárů za dva vstupy a 80 dinárů za vstupy tři. 

Po příletu si u večeře v jedné z restaurací objednávám točené pivo Amstel. Piju určitě jedno z nejdražších piv v životě. Cena 7,5 jordánských dinárů, asi 270 Kč. Zlaté Emiráty, Skandinávie nebo některé ostrovy v Karibiku. V těch opravdu "echtovních" zemích jsem se dostal mezi 150- 200 Kč, ale 270 za půllitr? To už  je moc. Mám alespoň svůj pivní cenový cestovatelský rekord.

Jordánský dinár (JOD) je čtvrtou nejhodnotnější měnou na světě vůči české koruně.  Aktuálně  1 JOD = 36,60 Kč.

Vše mi kompenzuje fakt, že Jordánsko je velmi pohostinnou zemí se skvělou gastronomií. Je domovem jednoho z nových divů světa, starodávného skalní město Nabatejců – Petry, což byl můj sen a kam se vydávám. Ale i měsíční krajiny Wadí Rum, která okouzlila Lawrence z Arábie. Jedná se o Biblickou zemi, kudy procházeli Mojžíš, Jan Křtitel i Ježíš. V Ammánu se zdržuji 2 noci a navštěvuji jak centrum starého města s citadelou a římským divadlem, moderní část města, tak i 50km vzdálený historicky velmi zajímavý Džaraš. V době své největší slávy byl jedním z nejvýznamnějších měst Blízkého Východu. Město bylo založeno Alexandrem Makedonským. Sice ji silně poznamenalo zemětřesení, ale i přesto se mohu kochat zbytky krásných antických staveb, které na konci února parádně ladí s okolní zelenou krajinou. Když se navíc v amfiteátru rozezní dudy, připadám si na chvíli jako ve Skotsku. Počasí přeje a já pokračuji do Petry, která leží asi 280 km, 4h jízdy od hlavního města. Jsem teprve v půlce cesty, ale už ted se těším na jedno nebo spíše dvě chlazené. Ale Coca Coly…, pokud cena a kvalita piva bude stejná jako v Ammánu.

Petra, další ze 7 novodobých divů světa pokořen ✔️ zbývají dva.

Vstupné 50 Dinárů, cca 1825 Kč nebo již zmíněný Jordan Pass, který vstup do Petry zahrnuje. Jedná se o skalní město a archeologické naleziště. Od roku 1985 je zařazena na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. V Bibli je označováno jako Selá a Arabové mu dali jméno Mojžíšovo údolí. Město původně vzniklo jako pohřebiště na dokonale ukrytém místě, kde se setkávají tři údolí a založili jej dávní obchodníci s kořením Nabatejci. S podobným městem jsem se setkal při návštěvě města Al Ula a Madain Saleh v Saudské Arábii v roce 2017, které pochází taktéž z nabatejské dílny. S tím rozdílem, že v době mé návštěvy jsem byl jediný turista a mohl jsem nasávat atmosféru tohoto místa plnými doušky. Tady v Petře je to  "peklo", hlava na hlavě, kam proudí davy turistů z celého světa. Dle mého průvodce, ale situace bývá daleko horší. Během návštěvy potkávám také nespočet česky hovořících turistů. Petra se může pochlubit více než 800 jednotlivých památek, včetně budov, hrobek, koupelen, pohřební haly, chrámy, klenuté brány a kolonádové uličky. Byly většinou vyřezány z pískovce. Na návštěvu doporučuji celé dva dny. Komplex je až nečekaně obrovský. Památky je nejlepší navštívit v ranních hodinách a pozdě odpoledne, kdy slunce ohřívá vícebarevné kameny. Na tomto fascinujícím místě přespávám v nádherném a netradičním hotelu v srdci Petry, Hayat Zaman, abych si užil svůj navštívený div světa naplno. Další den moje cesta pokračuje do pouště Wadi Rum neboli Měsíčního údolí.

Měsíční údolí s pozorováním hvězd a galaxií

Z Petry ráno odjíždím a přespávám v poušti Wádi Rum. Podle některých cestovatelů jde o nejkrásnější poušť na zeměkouli. Obzvlášť při západu slunce se písek a pískovcové skály rozzáří do ruda. I proto si místo oblíbili filmaři, natáčel se tu například Oskarem oceněný film Marťan s Mattem Damonem. Vesmírnou idylku kazí jen fakt, že poušť je dnes poseta stany a chatkami pro turisty a odpadky v poušti nejsou bohužel žádnou vzácností. Nicméně pro místní obyvatele, beduínský kmen Zalabia, je to  hlavní obživa. Ubytovávám se přímo v pouštím kempu Al Sultana Luxury Camp. K dispozici je tady dokonce bazén. Večer mám možnost pozorovat hvězdy a galaxie těmi nejmodernějšími čtyřmi druhy teleskopů, které jsou k dispozici a to s odborným výkladem. Je to opravdový zážitek takto v poušti, úplný klid, obloha poseta nespočtem hvězd a vše jak na "dosah". I když noc nepatří k nejlevnějším /určitě se lze ubytovat levněji/, tento nevšední zážitek za to stojí. Ráno vstávám v pět hodin a procházkou z kempu dělám půlhodinový výšlap. Je zima a písek je jako led. Z okolní krajiny pak pozoruji v 6:10h východ slunce. Podobnou zkušenost mám ze zmíněné Saúdské Arábie. Je fajn si po třech letech východ slunce v poušti připomenout. Přesouvám se do Akaby k Rudému moři, které navštívím k překvapení kamarádů a známých poprvé. Těším se, jak si zaplavu.

15.2. jsem se koupal v Timorském moři, další sobotu v Indickém oceánu a v sobotu 29.2. v Rudém moři. Tuto sobotu se budu maximálně koupat s rouškou ve vaně . 

Akaba - relax, koupání a duty free

Moře moc teplé nebylo, dlouho se v něm plavat nedalo. Akaba je od pouště Wadi Rum vzdálena 73km. Je nejjižněji položeným městem na území Jordánska a zároveň jediným městem v království, které leží na mořském pobřeží. Je oblíbenou destinací pro Jordánce, kteří se sem přijíždějí koupat kromě letních měsíců téměř celý rok. A samozřejmě pro turisty z celého světa. Kromě toho je Akaba také rušným přístavním městem a hraničním bodem pro vstup do Saúdské Arábie, Izraele a Egypta. Je zde bezcelní zóna a pokud si chcete koupit nějaký alkohol za třetinovou cenu než v klasických "Liquer" obchodech, neváhejte. Je třeba nasát atmosféru přímořského města, takže jedna noc a relax v letovisku je  na místě. Další den se přesunu 300 km na sever k Mrtvému moři a také na nejníže položené místo na zeměkouli.

Mrtvé moře jako karanténní zóna 

Z Akaby se přesouvám s krátkou zastávkou u nádherných vodopádů a termálních pramenů k severnímu cípu Mrtvého moře. Jedná se přibližně o 4 hodiny jízdy a zhruba 280km. Jedno z nejníže volně přístupné místo na zeměkouli (minus 401 metrů pod úrovní moře). Nachází se právě u hotelu Hilton Dead Sea ve kterém jsem ubytován. V době pobytu se ve stejném hotelu ubytovával i norský král Harald V. s královnou. Nikoliv ve standardním pokoji, ale ve vile, kde jedna noc vyjde na neuvěřitelných 25 000 dinárů se snídaní a osobním komorníkem. Dostávám speciální certifikát s otiskem prstu, že jsem toto místo navštívil a taky se tady samozřejmě vykoupal. Následuje celá procedura. Po 10 minutové koupeli v moři je mi na celé tělo vmasírováno mořské bahno, které na sebe nechávám přibližně 10 minut, pak se 10 minut "koupu" v moři. Potom mi muž z personálu hadicí se sladkou vodou odstraní zbytky bahna z těla i tváře a je hotovo. Paráda! Super zážitek a ted už zdolat jen nejvyšší bod Mt.Everest. Vlastně podruhé mám možnost Mrtvé moře navštívit. Poprvé tomu bylo před 13 lety z izraelské strany, tehdy jsme k Mrtvému moři stopovali, bahno na sebe mazali sami, vysprchovat se nebylo kde a žádný certifikát jsme nedostali.

Přestože to do Ammánu není daleko, klima u Mrtvého moře je zcela odlišné. Zatímco v Ammánu bylo podobně jako v Praze kolem 12C u „moře“ (fakticky jde o jezero) je teplo, kolem 25C. Zajímavostí je, že Jordánci oblast využívají jako plantáže banánovníků. Na jordánské straně Mrtvého moře v poslední době vyrostlo množství nových turistických komplexů světových značek jako Crowne Plaza, Kempinski, Hilton apod. Noc ve dvojlůžkovém pokoji se snídaní v těchto hotelech lze pořídit  v mimo sezoně od 3 000 Kč za pokoj.  A proč informaci zmiňuji? Jelikož v této nelehké době, byli jordánští státní občané, kteří přiletěli zpět do země rozváženi právě do těchto pětihvězdičkových hotelů kolem Mrtvého moře z důvodu karantény. Nemohu uvěřit, že ještě před 18 dny jsem tady bydlel. "Nezbytné náklady na pobyt za občany ponese stát. Místo domácí karantény určilo právě Jordánské království, kde bude probíhat oficiální povinná dvoutýdenní karanténa." Vyjma Mrtvého moře jsou další dvě místa v hlavním městě a také právě v pobřežním letovisku Akabě. 

Gastronomie

Nesmím zapomenout na gastronomii. Hlavním jordánským pokrmem, který musíte rozhodně ochutnat, je švarma. Za mě připomíná gyros. Je to chlebová placka, do které se dávají různé náplně. Jinak se v Jordánsku najíte kdekoliv a kdykoliv, malé restaurace či bufety jsou na každém rohu. Typická je arabská kuchyně, ochutnávám kuskus a skvělý falafel, i když nejsem žádný vegetarián. Dalšími typickými potravinami je skopové či jehněčí maso, hodně zeleniny i ovoce, samozřejmě rýže nebo ryby. A často hranolky. Mezi typické potraviny patří MANFAS, což je skopové maso v jogurtu s cibulkou a rýží. Na každém rohu je k dostání kebab. Voda se pije rozhodně jen balená. Z alkoholu se zde pije arak, který se vyrábí z vinné révy a anýzu. Oblíbené je také pivo, někde dokonce točené. Vlastní značka Petra s 8% a 10% alkoholu v plechovce, půllitr vyjde asi na 110 Kč, dle mého názoru nepitelná. Jordánsko disponuje i zajímavými víny (vinařství Jordan River či Saint George) jak bíle, tak červené. Obě značky jak JR, tak SG chutnají skvěle, vyzkoušeno pouze červené! Tak na zdraví!

Fotografie se mi do galerie bohužel nepodařilo nahrát.

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš