Honza Siska

21. ledna 2019 11:15

Jordánsko (únor 2019)

Tři dny v Jordánsku a pokračování do Izraele ve dvou lidech.

Mapa

Užitečné informace

jazyk - arabština, velká část lidí je schopna se základně dorozumívat v angličtině

měna - JOD (Jordánský dinár)

Doprava - nejjednodušším způsobem je půjčené auto. Pro pohyb mezi Ammanem a turistickými oblastmi je možné využít pravidelné autobusy. Některé trasy nejsou uskutečnitelné hromadnou dopravou. Taxi vás zaveze kamkoliv a je za slušnou cenu, tu si však dohodněte předem.

Bezpečnost - V Ammanu a turistických oblastech jsme se cítili bezpečně i po setmění. Žádné problémy nás nepotkaly.

Viza - jsou povinná, my jsme pořídili předem Jordanpass za 70JOD, který obsahuje viza, vstup do Petry a několika dalších míst. Rozhodně se cenově vyplatí.


Cesta

Do Jordánska jsme vyrazili po zkouškovém období v únoru 2019, následně jsme pokračovali do Izraele. Jeli jsme pouze dva kluci a cestu se snažili brát lowcost, ale zároveň příliš neklesnout pod studentský standard.


1.2.2019

06:15 jsme odletěli z Krakova do Ammanu (800 kč), let trval skoro 4 hodiny. Po přistání jsme vybrali dináry z bankomatu, předložili naše Jordanpassy na pasové kontrole a za pár minut byli před letištní halou. Zde jsme ve speciální budce pořídili lístky na autobus do Ammanu (3 JOD). Autobus jezdí každou půl hodinu. Na webových stránkách letiště je uvedených několik zastávek v Ammanu, my jsme bohužel zastavili jen na první a poslední uvedené, proto doporučuji před jízdou řidiči říct, kde chcete vysadit. Kvůli této komplikaci jsme byli nuceni využít služeb taxi a do našeho ubytování Jasmine leaves furnished apartments nás cesta stála 10 JOD. Ubytovaní se nachází v blízkosti kanceláře a zastávky autobusů JETT, které spojují veškeré turistické oblasti s Ammanem. Ubytování bylo pěkné, čisté, bohužel na recepci nefungoval platební terminál a angličtinu neovládal nikdo. 

Odložili jsme věci v pokoji, pořídili lístky na zítřejší autobus do Petry a pěšky vyrazili ke King Abdullah I. Mosque, dále jsme pokračovali do čtvrti Jabal a následně vystoupali k Amman Citadel, pro vstup použijte Jordanpass. K večeru jsme sešli k Roman Theatre, opět použijete Jordanpass a během stmívání jsme procházeli hlavní ulice s obchody a pomalu se přesouvali pěšky zpět do ubytování. Večer jsme v nedalekém bistru koupili výborný kebab a po večeři šli spát.

Pohled na Amman z citadely

2.2.2019

Po snadném check-outu jsme přišli v předstihu k autobusu do Petry (11 JOD). U pouličních prodejců si můžete pořídit čaj, kávu a něco k snědku, většinou kus 1 JOD, poměrně drahá cena. Cesta do Petry trvala asi 4 hodiny a během cesty byla jedna zastávka. Autobus  zastavuje v blízkosti vstupní brány, pro vstup použijte Jordanpass. Určitě si nezapomeňte u vstupu vzít mapu, cestou do města nám nabízeli projížďky na oslích, velbloudech, koních nebo průvodce městem,...my jsme vše odmítli. Po půl hodině chůze se před nám zjevil Al-Khazneh (Treasury), dále jsme pokračovali kolem divadla, Great Temple, až na konec červené trasy. Zde jsme plynule navázali na trasu růžovou směrem k Ad-Deir (Monastery). Po této menší horské túře jsme se vrátili zpět do centra města a absolvovali další menší túru po zelené trase, na konci výšlapu vás čeká krásný výhled na Al-Khazneh (Treasury). Pokud jste méně zdatní v turistice nebo chcete vidět opravdu vše z Petry, doporučuji pořídit Jordanpass s dvoudenním vstupem, třídenní je zbytečný. V Odpoledních hodinách jsme se vrátili ke vstupní bráně a šli se ubytovat do Sabaa Hotel. Ubytování bylo horší kvality, ale pro přespaní dostačující. Bez problémů nám objednali autobus do Wadi Rum na další den. Ve společném pokoji jsme strávili noc se třemi němými Korejci.

Výhled na Ad-Deir

3.2.2019

Kolem 06:30 pro nás přijel předem objednaný minibus do Wadi Rum. Cesta trvala dvě a půl hodiny. V minibuse je krom řidiče i další člověk, který během cesty obvolá jednotlivé kempy, kde jste ubytovaní a po příjezdu na každého čeká odvoz. My jsme byli ubytovaní v kempu Wadi Rum Bedouin Tour with a Camp, po příjezdu jsme se s řidičem domluvili, aby nás zavezl do kempu a poušť si projdeme sami. Tímto jsme ušetřili spoustu peněz za předražené tour a zároveň vyvrátili nějaký zákon o zákazu vstupu do pouště bez průvodce. Na druhou stranu jsme narazili na opravdu milé Beduíny, kteří neměli zájem "oškubat" turisty, v dalších kempech to může být jiné. Celý den jsme strávili chozením v poušti a lezením na různé dostupné vyvýšeniny, ze kterých byly krásné výhledy. Večer jsme si užili úžasné posezení u ohně s hudbou a vodní dýmkou. K ubytování je možné si dokoupit večeři, my jsme ji měli a můžeme doporučit, i když je za vyšší cenu. Na druhou stranu jsme ušetřili spoustu peněz za ubytování a tour. Závěr večera jsme věnovali pozorování hvězd, nebe bylo krásně čisté a plné vesmírných těles.

Západ Slunce ve Wadi Rum

4.2.2019

Po lehké beduínské snídani nás Jeepem odvezli zpět do města Rum, kde jsme nasedli do domluveného sdíleného taxíku, který nás odvezl na hraniční přechod mezi Aqabou a Eilatem. Taxi nám domluvil jeden z Beduínů, opět jsme díky této komunitě ušetřili. Na hranici jsme několikrát ukázali pas a Jordanpass, nic jsme neplatili, akorát poděkovali za naši návštěvu a nakonec jsme prošli nárazníkovým pásmem a ocitli se v Izraeli, kde už to tak jednoduché nebylo. Pro pokračování naší cesty navštivte cestopis o Izraeli na mém profilu. 

Výšlap zelené stezky ve skalním městě


Zhodnocení 

Jordánsko je zem, díky Ryanairu, snadno dosažitelná. Je vidět, že na turismus jsou připraveni a tomu odpovídají ceny a jednotlivé poplatky, pokud je člověk alespoň trochu připravený, některým platbám se vyhne. Lidé jsou moc hodní a rádi pomůžou, i když zprvu nabízejí různé služby. Z bezpečnostního hlediska nebyl jediný problém, žádné pokusy o krádeže nebo jakékoliv jiné problémy. Počasí bylo během dne gradující, ráno lehce nad nulou, během poledne na kraťasy a tričko a k večeru opět teplota rapidně klesala. Voda z kohoutku je překvapivě pitná a chutná slušně.


Ceny

Celý výlet v Jordánsku, včetně jednosměrné letenky vyšel na 5300 kč na osobu.

Doprava - 800 kč letenka, 1000 kč busy a taxi

Ubytování - 350 kč + 220 kč + 130 kč za jednotlivé noci na osobu

Jídlo - 500 kč na osobu

Vstupy - 2300 Jordanpass (vizum, vstupy)


Závěr

Doufám, že se vám článek líbil a pomohl vám v plánování další cesty, pokud máte jakékoliv dotazy, neváhejte mě kontaktovat (siska1999@seznam.cz)

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš