Tom Čech
1

Tom Čech

3. května 2020 21:37

Kamčatka - poprvé do země vulkánů a lososů

Kamčatka - neskutečný, tajemný a vzrušující kus naší planety, který mě totálně dostal. Málokdy se někam vracím a raději objevuji nová, dosud neznámá místa, ale Kamčatka je výjimkou...

Poprvé jsem ji navštívil v roce 2009. 

Měl jsem to štěstí, že jsem dostal od MŠMT (Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy) přidělenou stáž na Kamčatské státní univerzitě v Petropavlovsku-Kamčatském. 

Navštívit tento odlehlý kus světa byl obrovský zážitek - pominu-li spoustu nabytých zajímavých odborných poznatků a zkušeností, tak je Kamčatka místem neskutečné panenské přírody, stovek vulkánů (a několika desítek činných), unikátních přírodních rezervací (např. Kronocnij zapovědnik, který je mj. na seznamu UNESCO). 

V kamčatských řekách se tře pětina všech tichomořských lososů, kterých od května do října táhnou řekami miliony a díky tomu je také hlavním zdrojem obživy Kamčatčanů (a všudypřítomných medvědů) rybolov. 

Původních obyvatel (Korjaků, Itelmenů) žije na Kamčatce už jen několik tisíc (z celkového počtu cca 350 tisíc); dostupnost poloostrova je jen letecky nebo po moři. 

Navštívil jsem díky stáži centrum Kamčatky - město Petropavlovsk Kamčatský.

V době volna rybařil uprostřed pustiny na říčce Opala (pod stejnojmenným vulkánem) a lovil siveny golec, půlmetrové pstruhy duhové nebo losovy kižuč. 

Zážitkem na celý život byla návštěva Kronockého zapovědniku a Doliny gejzírů (pod patronací UNESCO), kam se dostanete jen helikoptérou nebo pěšky po třítýdenním pochodu.

Nezapomenutelný byl výstup na činný vulkán Avača (2741 m), který je jednou z dominant tří vulkánů nad Petropavlovskem Kamčatským. 

Popsat všechno nejde, ale snad Vám to aspoň trochu přiblíží mé fotografie.

Pro zájemce o cestu na Kamčatku doporučuji web http://kamcatka.info, kde jsou užitečné rady a nabídka služeb a pomoci od Čecha Lojzy Janalíka žijícího dlouhodobě na Kamčatce.

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš