Rum Štěpánek

23. srpna 2020 23:37

Kanárské ostrovy- Tenerife

Buďto jdeš do kopce nebo svítí slunce. Většinou obojí.


Kanárské ostrovy jsou díky společnosti Wizzair stále dostupnější a letenkám za 70€ pro dva se těžko odolává.

Ostrov Tenerife nás nadchnul a mile překvapil. Jeho krásy a zajímavosti každý objeví sám podle svého vkusu. Napíši sem pár základních informací ke každodennímu fungování. 

V současné době koronavirové (29.8.2020) je zavřeno hodně restaurací, obchodů i ubytování. Zároveň je i málo turistů, takže se to vyrovnává. Domorodci se hodně snaží, všichni poctivě nosí roušky, pořád si musíte dezinfikovat ruce a dodržují se rozestupy. Není to nic, co by se nedalo vydržet. 


Pro pohyb po ostrově je nejlepší volbou půjčení auta. Osvědčila se nám společnost Cicar s autem fiat 500 za 150€ na 9 dní. Představa cestování po ostrově veřejnou dopravou ve 35 stupních mi přišla zvracená. Benzín tu stojí sotva 1€, doprava je plynulá a místní jsou velice tolerantní. Jen je třeba mít nacvičené rozjezdy do kopce, protože na rovině tam není snad vůbec nic. Občas jsem nechápal extrémní sklon některých ulic, když i na jedničku měl fiátek co dělat :) Z jedné strany ostrova na druhou se dokážete dostat za hodinu po solidní dálnici, která vede kolem dokola. Všechny ostatní silnice se klikatí nahoru dolů, jsou úzké a budete rádi, když zařadíte čtyřku. Průměrnou rychlost jsme měli cca 40km/h. Všude se dá pohodlně zaparkovat a nikde jsme nic neplatili. Ve větších městech jsem viděl řádit odtahovky, ale braly jen auta ze zákazu a ze žlutých čar. 


Jazykové znalosti místních nejsou nic moc a čím dále budete od turistických lokalit, tím méně se budete setkávat s angličtinou. V restauraci se to může zdát jako velký problém, ale google translator vždy vše zachrání. Nám se osvědčilo vždy u konkrétní restaurace objednávat pomocí fotek z recenzí. Pokud se chce domluvit i druhá strana, vždy to nějak jde. 


Ubytování je všude spousta, ale vyplatí se vybírat a brát ohledy na recenze. Jako vždy se nám osvědčilo používat arbnb a booking. Pokud si odpustíte bydlení u pláže a přesunete se třeba o 10km do vnitrozemí, budou ceny i o polovinu nižší. Dobrou variantou je bydlet u domorodců, kteří vám ochotně poradí a dají tipy na výlety a skrytá místa. 


Pláží je všude dostatek a bez problémů najdete opuštěná zákoutí 5 minut chůze od auta. Je dobré vyhnout se plážím u velkých měst, které bývají často plné a ne zrovna čisté. Jsou tam jak písečné tak oblázkové s dobrým přístupem do vody. 


Restaurace nabízí rozmanitý výběr mořských plodů za solidní ceny. Většinou není k dispozici tištěné menu, ale u stolu najdete QR kód, který odkazuje na webové menu v několika jazycích. Další variantou jsou pulty s mořskými plody, kde ukážete na co máte chuť. 


V létě se vám může stát, že bude velké sucho a vysoké riziko požárů. Ve vnitrozemí se uzavřou veškeré trasy pro pěší turistiku a všude budou hlídkovat strážci. Dalším "příjemným" zážitkem je Calima. Jedná se o horký vítr ze Sahary, který přinese písek a prach. 3 dny byla viditelnost do 500m, suchý vzduch s teplotou ve dne 40 stupňů a v noci 30 stupňů. 
Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš