Michaela Koschova

22. října 2017 18:38

Kostarika: ráj pro milovníky přírody

Kostarika, malá země ležící ve střední Americe, se i přes svou nepatrnou rozlohu těší velmi vysoké druhové bohatosti. Ta je v tropických zemích přirozeně vysoká, avšak zde, díky shodě několika faktorů dává vzniknout rozmanitým přírodním podmínkám a je tak ideálním místem k pozorování divoké přírody.

Kolibřík páskoocasý

Mapa

Malá zeměpisná šířka zajišťuje celoročně teplé podnebí. Z Karibiku přichází hojné srážky, ale pacifická strana je mnohem sušší a je proto domovem odlišné fauny a flory.

Tropické lesy jsou druhově bohaté samy o sobě. Co však znatelně zvyšuje biodiverzitu, je centrální pohoří. Kordillery oddělují východní region od západního a dávají tak vzniknout dvěma jiným světům, navíc s rostoucí nadmořskou výškou vzniká i mnoho odlišných klimatických zón se specifickou skladbou živočichů a rostlin.

Kvůli ekosystémové bohatosti stačí ujet jen pár kilometrů a rázem se octnete ve zcela jiném světě. Ekosystémy, kvůli kterým byste jinde museli ujet mnoho a mnoho kilometrů v Kostarice leží vedle sebe, coby kamenem dohodil.

Kam se tedy v Kostarice za divočinou vydat?

NP Monte Verde

Monte Verde je ideálním místem pro objevování horského mlžného lesa. Procházka po stezkách vás zavede do krajiny podobné té z Pána Prstenů. V nedalekém městečku Santa Elena se můžete vydat do botanické zahrady a poznat tak desítky endemických orchidejí, které byste sami v přírodě jen těžko našli. Opravdovým skvostem horských lesů jsou pestrobarevní kolibříci. Potkat je v lese je často otázkou velké náhody. Pokud ale hledáním kolibříků v pralese nechcete trávit příliš času, můžete je snadno pozorovat u krmítek, kde hodují na nápoji z vody a cukru.

NP Tortuguero

Národní park Tortuguero je hojně navštěvovaný zejména v období líhnutí malých želv. Nicméně i mimo sezonu může plavba v husté říční síti nabídnout velký zážitek z pozorování divoké přírody. Můžete zde pozorovat tlupy opic – malých malp, dovádějících mezi listovím, nebo tmavých vřešťanů, jejichž hrdelní křik je slyšet na kilometry daleko. Najdete zde například i symbol Kostariky – malou zelenou žabku - listovnici červenookou.

NP Corcovado

Corcovado leží na hranicích s Panamou. Přenocovat v samotném parku lze na výzkumné stanici a míst je málo. Snáze ale seženete ubytovaní v nedalekém zálivu, odkud se organizují jednodenní výlety do pralesa. Skvěle se tak kombinuje možnost relaxace na pláži a návštěva pralesa. Corcovado nabízí jedinečnou možnost, jak se setkat s velkými druhy savců a ptáků v jejich přirozené domovině. Při troše štěstí potkáte tapíra, který prohledává prales při honbě za potravou, stádo pekari, krocanovi příbuzného guana.

Kostarika nabízí mnoho možností, kde je možné pozorovat divokou přírodu. Mimo národní parky je v zemi hojně soukromých rezervací, z nichž mnohé nabízí i služby zkušených průvodců.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš