Michaela Sirovátková

10. března 2021 21:47

Kypr křížem krážem

Kypr není destinace jenom na "válečku u moře" ba naopak. Má sice jedny z nejkrásnějších pláží v Evropě a až 300 slunečných dní v roce, ale taky spoustu památek a opravdu zajímavou historii!

Na Kypr jsme se dostali vlastně úplnou náhodou v létě 2020. Půjčeným autem jsme za týden najezdili něco kolem 1000 km. Naši cestu jsme začali v Paphosu, kam létá z Prahy Ryanair. Auto jsme si vypůjčili u společnosti Thrasos Cars, kterou tímto všem vřele doporučujeme :-) 

Pro inspiraci můžete mrknout na naše youtube video

První dva dny jsme strávili v okolí města Paphos. Kromě návštěvy samotného Paphosu tahle část Kypru skrývá spoustu krásných míst. Jeden den jsme se autem vydali směrem na západ, kde jsme navštívili kaňon Avakas Gorge, pláž White River a mořské jeskyně poblíž města Peyia. Určitě nevynechejte návštěvu klášteru Agios Neophytos a vraku lodi Edro III. 

Další den jsme začali směřovat na jih s malou zastávkou na Petra Tou Romiou, kde se podle pověsti zrodila z mořské pěny bohyně Afrodita. Pokračovali jsme směrem na jih a navštívili olivovou farmu Oleastro Olive Park. V Limassolu jsme si udělali pouze kratičkou zastávku a pokračovali směrem do vnitrozemí. 

Ve vnitrozemí ostrova jsme strávili dvě noci. Jednu v krásnem airbnb na úpatí pohoří Trodoos a druhou v městečku Kakopetria. Vnitrozemí Kypru je krásné a zajímavé. Doporučujeme navštívit most Tzelefos, vodopády Millomeris, městečko Omodos a klášter Kykkos. 

Určitě nevynechejte ani hlavní město Nikósii. My jsme se kvůli covidu bohužel nedostali do turecké části, ale i tak jsme rádi, že jsme ji navštívili. Kyperská část sice moc památek nemá, ale zažít poslední "rozdělené" hlavní město na světě je zajímavý zážitek. 

Z Nikósie jsme pokračovali opět směrem na jih, tentokrát do Larnaky. V Larnace jsme navštívili druhou nejposvátnější památku muslimů - Hala Sultan Tekke, dále  kostel sv. Lazara, akvadukt Kamares a pláž Mackenzie. 

Další dvě noci jsme strávili v městečku Oroklini a vydali se prozkoumat oblast Ayia Napa. V téhle části Kypru jsme navštívili slavné Sea Caves, Love Bridge a vykoupali se na krásné Nissi Beach. Cestou zpět do Paphosu jsme přespali v typickém kyperském městečku Kalavassos. 

Pro více inspirace a informací nejen o cestování na Kypr navštivte náš blog :-) Mějte se krásně! 

https://backpackyourself.cz

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš