Exploring Travel

10. prosince 2019 18:48

Levná Srí Lanka - s průvodcem nebo bez něj?

Tipy a rady, které jsme samy zjistily po naší velké okružní jízdě

Vše co se zde dočtete, je čistě moje zkušenost. Co jsem zažila a popřípadě i zjistila.

V tuto chvíli jsme už s Anet skoro na konci naší velké dovolené po ASII. Ale jak to chodí na Srí Lance? Pojďme se společně na to podívat.

Všechny tyto místa co vidíte na obrázku, jsme navšívili. V předchozím článku máte podrobně napsaný itinerář.


Doprava:

Tuk tuk - 1km/ 50 LKR (7,-), si počítají cestu s váma, ale i cestu zpět, kterou už jedou sami. Je to šikovné vozítko, všude se dostane. Můžete často narazit na řidiče dobře mluvícího anglicky a máte to i s průvodcem v jednom.


Autobus - mají dva hlavní druhy místních. Červené a pak bílo-modré. Červené jsou nejlevnější a o jejich řidičích se ne nadarmo říká, že to jsou piráti silnic. Bílo-modré jsou malinko dražší a za větší zavazadlo někde připlatíte. Měly jsme štěstí a za zavazadlo neplatily. Řidiči jezdí hlavně brzda a plyn. Mají své cesty 100% vychytané a bát se nemusíte. Moc tady turistů nepotkáte. V přepočtu jsme přibližně cca na 100km měly ceny 200 LKR (26,-).


Pak jsou dálkové lepší autobusy různých společností. Od malých po velké, různě komfortní až s klimatizací. Jednou jsme jely nočním autobusem z Colomba do Trincomale a stál nás 1140 LKR (145,-). Další zkušenost z Anuradhapura do Dambulla, jsme měly malý autobus pro 20 lidí. Byl s klimatizací a stál 220 LKR (30,-). Z mé zkušenosti doporučuji projet Srí Lanku autobusy, které jezdí do všech koutů tohoto ostrova. Je to nejjednodušší a nejlevnější způsob přepravy.

Skůtr - levný, ale né vždy v dobrém stavu, na to pozor. Nás stál 1den/ 1000 LKR (130,-). Většinou ale stojí 1500 LKR (190,-). Vždy si ho před půjčením pořádně zkontrolujte (důležité jsou hlavně brzdy!). Cesty jsou kolem pobřeží a mimo hor rovné a asfaltové. Jezdí se tu dobře.


Vlak - vlaky jsou tady taky levné. Řekla bych, že jsou cenově stejné, jako autobusy. Některé jezdí hodně pomalu a některé jsou rychlé. Nejznájmější a nejhezčí trasa je mezi Kandy do Ella. Seďte na pravé straně, je tam lepší výhled. Vyšel na 200 LKR (26,-).

My zde využily úplně všechny kombinace dopravy a vřele to doporučuji. Takto nejvíc poznáte zemi a místní lidi.


Jídlo:

Srí Lanské jídlo je extra pálivé a nijak chutné. Bohužel jsme moc místních jídel nezkusily, protože byly moc slané a hodně pálivé. Jejich typické pochoutky, které potkáte na každém rohu, jsou placky na několik způsobů. Jeden kus těchto chuťovek výjde kolem 20-50 LKR, záleží na lokalitě (3,- až 7,-).

Jejich TOP jídlo je jednoznačně kari. Dostanete velký talíř rýže a k tomu několik malých mističek. Tam máte různě uvařenou zeleninu s omáčkami a pálivá směs tam taky nechybí. Záleží jakou verzi si koupíte a kde (buď v restauraci, v ubytování od paní domácí nebo místním malém bistru), jídlo vždy chutná stejně. Většinou je kari vegetariánské, kuřecí nebo rybí. Podle toho se odvíjí cena, je v rozmezí od 500 až 1500 LKR (65,- až 190,-). Jakou chcete pálivost, si raději řekněte (pokud to není předem připravené).

Druhé TOP jídlo je Kottu Rotti, je to nasekaná chlebová placka. Opět je na několik způsobů a ceny se liší mezi 200-1000 LKR (26,- až 130,-).

Jediné co vám tady zaručí nepálivé jídlo jsou: sladké Srí Lanské jídla, ryby a naše evropská jídla. V klasické restauraci si můžete dát kuřecí steak a hranolky v cenové relaci kolem 750 LKR (95,-). Snídaně evropského typu byly vždy v ubytování. Hodně to ušetří peněz a večerního shánění jídla.

Velký sortiment ovoce a zeleniny najdete na každém rohu. Každé město má několik velkých farmářských tržnic.

Rybí trhy jsou hlavně v okolí u moře a přístavů. Tady si opět vyberete z velké škály mořských plodů.

Největším bohatsvím Srí Lanky je koření a samozřejmě čaj.


Pivo a alkohol:

Alkohol se na Srí Lance v normálním obchodě nedá koupit. Ve většině restaurací a v zapadlých místních krámcích je málokdy seženete. Když není napsaný v jídelníčku, stačí se zeptat a řeknou vám, jestli ho mají. Nejznámějším pivem je Lion, je slabší, však i z něj se určitě dá opít. Není tolik hořké a mě se pilo docela dobře, když mi ho nedali teplé. Na to se však vždy spoléhat nedá.

A jak je to s cenou? Když si ho koupíte v určeném obchodě s alkoholem, stojí vás 0,5 160 LKR (21,-). Když ho mají v ubytování a moc vás nenatáhnou, stojí 350 LKR (45,-). Pokud si ho dáte v nějaké restauraci, stojí 500 LKR (64,-).


Ubytování:

Řešily jsme přes booking. Někdy rezervovaly den předem, jindy hodinu před příjezdem. Cenově v rozmezí 150,- až 250,-. Pokud chcete pokoj s klimatizací, tak počítejte, že si připlatíte.

Když vystoupíte z autobusu, často se vás ujmou místní lidé a hned vám nabízí různé služby. Od ubytování až po taxi. Určitě toho využívat jde, my si však oblíbily booking a to hlavně proto, že jsme dvě mladé holky a je to pro nás i bezpečnejší.

Některé místa na Srí Lance, která lězí víc v džungli, jsou mírně navhlá.


Zvířata:

Nám se podařilo vidět- vodní buvoly, krokodýly, pávy, několik druhů opic, divoké kurové (prapředci slepic), srnky, promyky pruhované, leguány, slony, divoké prasata, krávy, kozy, různé ptáky a papoušky, želvy, kraby a dokonce i černého medvěda. Nesmím zapomenout na opravdu hodně komárů, které nás doprovázely po celou cestu. Těch jsme si užily snad nejvíce. Pejsků a koček tady uvidíte taky na každém kroku.


Příroda:

Můžete vidět nádherné zeleně ale i vyprahlé pustiny. Srí Lanka má hodně národních parků. V každém se skrývá několik různých zvířat. Nejvíc se můžete těšit na obří čajové plantáže.


Památky:

O těch vám píšu v předchozím článku, kde máte denní blog s místy které jsme navšítívily. Je jich tolik, že by to zabralo tři A4.


Pláže:

Velmi krásnou a čistou pláž tady moc nenajdete. Některé jsou přeplněné lidmi a jiné zase úplně prázdné, záleží na místě. Nepořádek na pláži je bohužel normální.

Z krav slunících na pláži si nedělejte vůbec vrásky, nejsou tak otravné jako havrani nebo pejsci. Ti vám drze skočí do batohu pro jídlo. Z pláží jsme tu byly celkem zklamané.


Místní lidé:

Stále usměvaví a milí lidé? Opravdu? My jsme je mohly hledat lupou. Většinou byla zkušenost taková, že nepříjemně zírali a něco i sem tam pokřikovali. Oblečené jsme vždy byly slušně a nic neodhalovaly, co bychom neměly. V tomto jsme se snažily být zdvořilé, ale mnohdy marně. Většinou milé lidi jsme měly v rodinném ubytování.

Skoro po celou dobu jsme měly štěstí, že nás tolik tuktukáři a taxikáři neodrazovali od autobusů. Opravdu to na některých místech tak chodí a nenechte se tím odradit. Pokud jste na jedné z větších silnic, autobus vždy pojede.


Počasí:

Řečem jak je jedna polovina Srí Lanky deštivá a druhá ne, nejsou pravdivé. Mám to potvrzené přímo od průvodkyně žijící na Srí Lance přes 5 let. Tyto řeči jednou někdo vypustil a hodně lidí se toho drží. Když někde už zaprší, tak prostě zaprší. Rozhodně není nic rozdělené. Je to prostě počasí a tomu neporučíš.

Jely jsme skrz celým ostrovem a opravdu bylo všude hezké počasí. Cestovaly jsme v únoru a měly stále jasno nebo polojasno.


To by bylo takové shrutí o našich zkušenostech a snad vám to v něčem pomůže a poradí. Děkuji moc za přečtení a budu se těšit při další cestě a to na Madagaskaru.Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš