Jana Jaňula

28. října 2019 12:10

Londýn, proč se sem vydat? Co vidět a zažít?

Na tyto otázky vám v krátkém článku odpovím.

1 Den - přelet

Let jsme měli přímý z Prahy do Londýna na (LGW) a trval necelé dvě hodiny. Po příletu jsme se drželi davu lidí a dojeli letištní nadzemkou k vlaku, kde jsme přestoupili a jeli do centra Londýna na své ubytování.

Tady určitě doporučím si pořídit kartu Oyster. Byla na počkání a dobijete si ji u takových automatů. Pak jen jednoduše jezdíte a z karty se vám odečítá tzv. kredit.


2 Den - Město plné oprav

Prohlídku města jsme si rozdělili na dva okruhy, na dva dny. Bydlíme v dobré části - v Southwark. Nemusíme tak využívat metro ani jinou hromadnou dopravu a vystačíme si pěšky. Jako první jsme si to namířili k Big Benu. Bohužel jsme měli tu smůlu a bylo celé dookola pod lešením. Byli jsme hodně zklamaní, ale nic jsme nenadělali. Když se procházíte přes Westminster Bridge, za mě je tu nejhezčí pohled na Londýnské oko a určtitě se tu zastavte. Na samotné Londýnské oko/ vyhlídku jsme nešli. Raději jsme si zakoupili lístky na muzikál škola rocku.

Big Ben
Londýnské oko

Buckinghamský palác byl krásný a měli jsme štěstí na průvod královké gargy na koních. Hned vedle máte poklidný a plný zvířat Green park a na druhém konci Wellingtonův oblouk. Natural History Museum je zdarma a nebyl daleko. Najdete tady vše od počátku země až po novodobý svět.

Byl už dávno čas oběda a měli jsme v plánu něco smlsnout v Chinatown. Jelikož bylo horko a už jsme dost nachodili, rozhodli jsme se dojet metrem. Dali si pozdnější oběd a namířili si to zpět na hotel. Cestou jsme se prošli po nábřeží řeky Temže a měli pár ochutnávek jízdla z Southbank Centre Winter Market.

Od doby co mě Anet v Asii navnadila k posílání dopisů, to poctivě dodržuji a i tady jsem jich pár poslala.

Takový vtípek ..


3 Den - Harry Potter

Doprava není vůbec složitá. Jeli jsme metrem, potom vlakem a nakonec autobusem přímo do studií. Celkově nám to trvalo hodinu a půl. Na cestu si raději dejte dostatek času, protože na vstup do studii máte jen půl hodinoný určený čas. Určitě doporučuji jít hned na ranní, maximálně dopolední vstup. Můžete tam ztrávit celý den. Pokud jste milovníci Harryho, tak ten čas oceníte.

Vlastní jídlo i pití si s sebou můžete vzít.

Tyto studia nabízí zákulisní pohled na vytvoření filmu a procházku neuvěřitelnými kulisy, kde byl film natočen. Návštěvníci si mohou prohlédnout místo samy, popřípadě dokoupit audio průvodce. Navštívíte kostýmy a rekvizity, projdete se po Velké síni a dozvíte se o celém zážitku z natáčení. My zde ztrávili pět hodin času.

Tady pár fotek:A samozřejmě nesmí chybět video, kde si lépe představíte, jak to tady vypadá:


4 Den - druhá část města

Ráno jsme si pospali a vyrazili až kolem desáte hodiny. V Borough marketu jsme si dali snídani a namířili si to k Tower Bridge. Cestou, kdy jsme podcházeli London Bridge, tak jsme narazili na Londýnské katakomby. Je zde hodinová prohlídka s výkladem historie mostu spolu se strašidelným zážitkem. Vy co se bojíte svého vlastního stínu, neotáčejte se a nechoďte poslední. Nikdy nevíte kdo jde za vámi. Hodně momentů bylo desivých a o křik není nouze.

Loď HMS Belfast, je stará válečná loď a je kousek od Tower Bridge. Poté jsme si prošli most na druhou stranu Temže, kde jsme se nechávali unést krásou Tower od London (Středověkého hradu, kde jsou uschovány korunovační klenoty). Počasí nám bohužel už od rána moc nepřálo. Bylo zataženo a občasně zapršelo. Přesto nás to nezastavilo.

Válečná loď a Tower Bridge
Tower Bridge

Další zastávkou byla Katedrála svatého Pavla. Tady se mě zatím z architektonického hlediska líbilo nejvíce. Jelikož máme na druhý den muzikál škola rocku, tak jsme si to namířili k Gillian Lynne divadlu a vyzvedli lístky. Hned vedle byla knihovna Freemasons. Trafalgarské náměstí a National Gallery byla naše poslení plánovaná zastávka. Cestou do hotelu jsme to vzali kolem Big Benu a Londýnského oka. Dnešní procházkový den jsme zakončili na Southbank Centre Winter Marketu, kde jsme si dali večeři a ochutnali místní pivo. Na hotelu jsme si na chvíli odpočinuli a pak šli do víru nočního života na pobřeží do hospůdky Anchor Bankside. O zábavu se nemusíte bát. Můžete si dát nějaký drink a zaposlouchat se do krásné hudby pouličních umělců. Po skončení představení jsme se šli ještě projít k Tower Bridge a tím zakončili skvělý den.

Anchor Bankside
Tower Bridge


5 Den - den plný kultury

Ráno jsme si pospali a v dopoledních hodinách jsme vyrazili směr Gillian Lynne Theatre, kde jsme měli koupený muzikál School of rock. Cestou jsme prošli kolem Shakespeare's Globe, kde jsem si na večer zakoupila lístek na divadelní hru Jindřich V. od autora William Shakespeare. Nedaleko divadla jsme zahlédli svatbu, kdy nevěsta s nejbližšími přijela typickým ozdobeným černeným patrový autobusem. Potom jsme šli na muzikál a parádně si ho užili. Večer mě ještě čekala hra v Shakesperově divadle. Divadlo bylo uchvatné a hraje se pod širým nebem.

Muzikál School of Rock
Shakespeare's Globe


6 Den - poslední den

Tento den jsme měli krátký. Hned z rána jsme se prošli Green a Hyde parkem, kde je na počest fontána princezny Diany. Poté jsme došly k Victoria and Albert Museum, kde se nenechte zmást názvem. Nachází se zde 4. patrové muzeum s historii všech koutů světa a je zdarma.

Vyrazili jsme na hotel, vyzvedli si zavazadla a jeli směr letiště.

Dost už bylo čtění, dejme si zas kousek videa:


Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš