Kika Šrédlová

1. září 2019 12:07

Lotyšsko - střed Pobaltí

Zmrzlina s příchutí chleba, chlebový puding a chléb s jogurtem? Vítejte v Lotyšsku. V zemi, kde polovina obyvatel žije v hlavním městě, kde je na každém kroku strom a na každém kilometru jezero.

Galerie

Ze sousední Litvy jsme během pár hodin dojeli do hlavního města Lotyšska, Rigy. Měli jsme štěstí na stop, a tak nás místní nejen zachránili před deštěm, ale ještě nás odvezli do samého srdce města. Přímo v centru je park, kde si můžete odpočinout a zdarma dojít na záchod, což se po stopovacím dni docela hodí.

Riga

I v Lotyšsku jsme měli štěstí na couchsurfing, a ubytovali jsme se dál od centra ve čtvrti rodinných domků u Karlise a jeho ženy Lilien. Na přivítanou nás pohostili hnědým pudinkem, do kterého ukrojili kousek bilé zmrzliny. ,,Uhádnete, co to je?´´ smáli se a mě při pohledu na hnědou hmotu zamrazilo. Je to místní žitný chleba, vytáhla Lilien balení s úplně černým chlebem. ,,Když nám zbyde, tak ho usušíme, nastrouháme a uvaříme z něj tuhle kaši.´´
Páni. Myslím, že první místní zážitek docela zajímavý, protože tohle byste v restauraci jen tak nesehnali. Kromě chlebového pudinku nabízejí místní třeba chlebové hranolky nebo zmrzlinu s příchutí chleba. Je to takový hodně tmavý a hutný chléb, který chutná až trochu do sladka, takže to ani není takový bizár, vlastně je to celkem chutný.

Poté, co jsme se seznámili s místní kuchyní, jsme vyrazili do města. Centrum je krásné. Všude samý kostel, dlážděné ulice, nízké domečky s barevnými fasádami, vlastně docela podobné jako v Praze nebo jiných historických městech.

typickým suvenýrem je jantar (viz. obchod vlevo)

Centrum města není moc velké, za zmínku stojí hlavní náměstí s katedrálou, pobřeží kolem řeky s vyhlídkou na typickou televizní věž a kostel se sochou Brémských muzikantů. Na věži kostela se nachází vyhlídkový point, za který si zaplatíte necelých deset euro. My jsme sice město z výšky vidět chtěli, ale ne zase tak moc, abychom platili tolik peněz, a tak jsme si zdarma vyjeli do Sky baru skleněným výtahem, ze kterého jsme si užili pohled na město. V baru si můžete za své peníze vychutnat nějaký koktejl a nebo ušetřit úplně a odjet zase pěkně dolů do lobby hotelu.

z výtahu

Za zmínku také stojí velký bazar za hlavním nádražím, ve kterém místní už po generace nakupují. Najdete tam velký výběr ovoce, zeleniny, masa, ryb a sýrů nebo koření. Bydlet v blízkosti, tak bych rozhodně chodila na tržnici nakupovat, všechno je čerstvé, domácí a od usměvavých lidí, to se málokde v dnešní době vidí.

čtyři velké haly, v první je ovoce a zelenina, ve druhé sýry a potom ryby

Odpoledne jsme si v centru města sedli na lavičku, pozorovali holuby, poslouchali zkoušku místního orchestru a ochutnávali Kuka. Kuka je v místním jazyce dort.

Bastejkalna parks - park v centru města

Národní park Kemeru a Jürmala

Po ranní koupeli v místním jezeře jsme se vydali do města Jürmala, abychom si prohlédli Baltské moře a zamířili na trek do národního parku Kemeru. Autobusem jsme dojeli na okraj města a stopli si místního zpěváka, který nám věnoval svoje nové CD za sledování na youtube. Reinis nás odvezl do Jürmaly a odtamtud jsme se za pomoci dalších tří aut dokodrcali až na začátek treku kolem jezer.

Národní park je úžasný. Pokud si chcete užít přírodu, čisté jezero a přítomnosti pár komárů, doporučuji abyste jej navštívili. V hlavní sezóně jsme za celý den potkali asi čtyři lidi, a to jen proto, že se na největším jezeře pořádají kurzy ježdění paddleboardu.

Postavili jsme si u jezera stan, uvařili si těstoviny a užívali jsme si naprosté ticho. Všude kolem rostou borůvky, a tak jsme měli čerstvou snídani přímo z lesa. Až ráno jsme zjistili, že kempování v národním parku je zakázané, naštěstí nás v noci nikdo neviděl, ani my jsme nikoho neviděli.

Po probuzení jsme si prošli zbylé trasy kolem menších jezer a rašelinišť a došli jsme až na pláž omývanou baltským mořem, kde se místní děti dokonce koupaly.

Kdyby to na pláži tolik nefoukalo, možná bychom tam vydrželi celý den, takhle nás za chvilku studený vítr přestal bavit a na koupání nás přešla chuť. Před odjezdem ze země jsme museli udělat ještě jednu důležitou věc, ochutnat místní pochoutku Karums. Je to čerstvý sýr v čokoládové, karamelové, citronové nebo všelijaké polevě, prodává se to chlazené a je to strašně dobrý. Je to něco mezi zmrzlinkou a kinder pinque.Určitě to zkuste.

https://kikas-traveling.blogspot.com/2019/08/litva-s-lotysskem-pobalti.html


Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš