Nick Nick

22. srpna 2017 9:16

Malta, jedna návštěva stačí

Před týdnem jsem navštívil nejmenší členský stát EU Maltu. Na výlet jsem se vydal s mou nejlepší kamarádkou, která se nikdy sama nevydala tak daleko a nevěřila, že i exotická dovolená se vším komfortem se dá zvládnout za ,,pár,, peněz.

Malta, jedna návštěva stačí

Mapa

Bylo to opět náhodné. Ivanka se chtěla někam podívat a postavila mne před těžký úkol. Za týden musíme jet, máme datum od kdy do kdy mohu a nesmí to stát moc peněz....Já debil se toho chytl a začal jí říkat o Kanárských ostrovech, že tam se dá levně letět a vše je tam také levné. Tím jsem si na sebe upletl bič a když jsem zjistil, že Kanáry v našem daném termínu by vyšly kolem 15 tisíc na osobu se vším všudy, tak jsem moc nepochodil. Náš rozpočet byl nižší.

Zbýval stále týden do stanoveného termínu, tak jsem přišel s návrhem Miláno, Lago di Garda, Černá Hora atd...Bohužel jsem neuspěl. Ivanka slyšela o letadle, o ostrově a tak to muselo být něco podobného.

Podařilo se, ukořistil jsem zpáteční letenky na Maltu kolem 2 tisíc na osobu. Letíme!!

Cestu do Katowic odkud jsme měli let se mi podařilo sehnat za 90 kč oproti 500 korunám na osobu z OV autobusem a to přes Bla bla car. Let trval cca 2,5 hodiny a my se ocitáme na Maltě: ostrově, kde se zastavil čas. Jezdí se zde vlevo. Pro mě jako řidiče, co řídil auto s opačným řízením jen jednou na anglickém venkově docela zážitek. Zvykám si však velice rychle a nakonec si říkám zda-li to není i lepší. Zajímavostí je také to, že na Maltě je povolená tolerance 0,8 promile za volantem. Využil jsem této tolerance a dopřál si pivko i při řízení.

První den se ubytujeme v hotelu poblíž hlavního města a k večeru nasedáme na malý trajekt za 3€ do centra hlavního města Valletta. Zpocení od hlavy až k patě se šouráme do kopce, kde vidíme neskutečné budovy z pohledu architektury....zde se fakt zastavil čas a je to nádhera. Cestu nám zpříjemňují všudypřítomní talentovaní pouliční hudebníci. Ivanka je profesionální hudebnice a sama se nestačí divit. Tato zem je hudebníkům zaslíbená.

Za celou dobu na Maltě jsme ji stihli projet křížem krážem. Je to opravdu velmi malá země a stálo nás to pouze 7€ na osobu za benzín, tudíž si myslím, že pujčení auta je zde moudré. Viděli jsme mnoho zahrad, které jsou na Maltě známe a to nejen díky natáčení mnoha dílu ze seriálu Game of Thrones - to byl pro mne jako fanouška neskutečný zážitek. Objevit se na místech, kde měl Ned Stark rozhovor s Cersei atd... Má kamrádka mé nadšení sice nesdílela, ale zalíbení si našla v květinách, želvách či přírodním labyrintu.

Malta však není jen jeden ostrov. Tento stát je tvořen ostrovy Malta, Gozo, Comino z nichž jsme navštívili dva a to samozřejmě hlavní ostrov a Comino, jenž je nejmenší. Comino Island je fakt neskutečný. Člověk se zde ocitá v Karibiku. Takhle krásné moře jsem viděl jen na Sardínii, které se však v Evropě nemůže vyrovnat nic. Člověk, který procestoval Sardínii, toho už v Evropě nic nenadchne tak moc, ale o tom někdy příště.

Teď se vrátím v čase na Katowické letiště. Tam jsem si s kamarádkou sedl do zakázané zony, protože nebylo kam sednout, když naše letadlo mělo zpoždění půl hodiny. K nám si přisedli dva Indové. Po chvíli mlčení jsem jim nabídnul pivo, které jsem pil. S radostí se napili a dali jsme se do řeči takovým způsobem, že to skončilo tím, že jsme je vezli do jejich ubytování a domluvili se na srazu na již zmíněném Cominu.

Na Cominu jsme se opravdu setkali a spolu ho pěšky prošli. Noví kamarádi z Indie byli rádi, že jsem je vytáhli na tour tak moc, že si zapamatovali některé české sprosté slova. Vyvrcholilo to tím, když jsme přišli do Crystal Lagoon a Nitesh prohlásil ,,Do piče clear water!!,,

Setkání s něma bylo mým největším zážitkem, protože tak milé lidi jsem dlouho nepotkal a tento pocit byl vzájemný. Kluci si na indické poměry docela slušně vydělají a momentálně žijí v Polsku, což je nejlevnější země pro život v Evropě. Stále však pro většinu Indů by tato země byla finančně nedosažitelná. Dověděli jsme se například to, že ať kamkoliv v Polsku nebo celkově v Evropě příjdou, tak že lidi se na ně dívají skrz prsty a nebaví se. Byli jsme první za jejich pobyt kdo se s nima chtěl upřímně přátelit. Ostatní si mysleli, že se jedná o uprchlíky. Lidi neblbněte, přece poznáte turistu a hovado z určitých zemí, co přišlo znásilňovat a rabovat do Evropy díky naším západním sousedům. Nicméně Indové mne pozvali k nim do rodiny v Indii, jsou schopni mi zařídit víza, ubytování a budou mi dělat osobního průvodce v zemi, kde se dle jejich slov každého turistu snaží oškubat. Takže jednoho dne bude můj příběh možná začínat slovy Welcome in India. Thank you Nitesh and Divesh for everything. Just hit the translate button and read my story.

Prochodili jsme 50 km, projezdili autem cca 200 km, lodí 40 km.

Ceny byly na stejné úrovni jako kdekoliv v Evropě. Největším zážitkem byl první pocit z opačného řízení a nejhorším byly neskutečné nervy z toho jak na Maltě nefunguje ani navigace, ani dopravní značení a z toho, že člověk když jede do cíle a je tam nějaká uzavírka, tak musí jet zase zpět přes půl ostrova. To fakt dokáže nasrat. Maltu bych rozhodně nedoporučil rodinám s dětmi. Jedná se o lokaci pro mladé či svobodné lidi a nebo dobrodruhy neboť místo pláže lze snadno nalézt skály, ze kterých si můžete z desetimetrové výšky skočit do moře, sám jsem vyzkoušel z cca 7 metrů. No klepal jsem se jak osika, ale nakonec jsem si šel skočit ještě jednou. Super adrenalinový zážitek.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš