Tom Čech
1

Tom Čech

7. září 2021 21:12

Malta v šesti dnech

Najít v koronavirové době destinaci, která je v zelených číslech a nebude cestování tolik limitované, nebylo letošní léto (2021) nic jednoduchého. Volba padla na ostrovní ministát ve Středozemním moři Maltu. A nutno říci, že pro krátkou, časově limitovanou dovolenou to byla skvělá destinace. Malta má přibližně třicet krát deset kilometrů a to nejpodstatnější se dá za týden bez problémů navštívit.

Pochopitelně, čím méně časového omezení, tím více prostoru jednotlivá místa probádat. Vzdálenosti jsou sice až úsměvně krátké a doporučuje se cestovat mezi místy spíše autobusem, ale při krátkém pobytu jsme kvůli flexibilitě a rychlejším přesunům ocenili půjčení auta (i když jsme za celý pobyt ujeli necelých 150 km). Je třeba však počítat z úzkými cestami a až chaotickými maltskými řidiči, kteří vše řeší troubení. A také že především ve městech může být problém zaparkovat.

Naše první cesta z letiště vedla do rybářského městečka Marsaxlokk, které, když jsem viděl na obrázcích, jsem prostě musel navštívit. Je to skutečně malebné místo a výhled na stovky barevných lodiček, pohupujících se na mořské hladině, se neomrzel ve dne, natož se zapadajícím nebo vycházejícím sluncem. Nespornou výhodou přístavu je, že pokud si dáte na večeři rybu, je nesporně čerstvá a z vlastní zkušenosti mohu říci, že i velmi chutná.

Další cesta vedla k místu zvanému Blue Groto, tedy Modrá jeskyně. Je to opět jedno z míst, které by bylo škoda při cestě na Maltu vynechat. Obzvlášť výhled z útesu nad jeskyní je impozantní a hned je Vám jasno, proč má jeskyně přívlastek modrá. V pravidelných intervalech také vidíte, jak do ní vplouvají a zase vyplouvají jedna loďka za druhou – určitě stojí za to vyjet si k této zajímavosti i po moři.

Dalším zajímavým, pár desítek kilometrů vzdáleným místem, je Rabat a především pak její staré město Mdina. Tajemné uličky s malebnými domy, kostely, krásné výhledy – historie na každém kroku.

Na tři dny jsme se pak ubytovali ve Mellieha, odkud jsme vyjížděli na různém výlety. První den jsme zavítali na ostrov Gozo, kterému je dobré věnovat minimálně den. A pokud nemáte více času k dispozici, ocenili jsme systém vyhlídkových autobusů, které mají stanovený okruh po nejzajímavějších místech ostrova a pokud na některém vystoupíte, za nějaký čas (v rozmezí 40-60 minut) můžete pokračovat v cestě po ostrově a navštívit další místa. My jsme věnovali čas čtyřem místům, která opravdu stála za to. Prvním bylo městečko Marsalforn na severu ostrova. Poté jsme se vydali na místo, kde stávalo věhlasné Azurové okno (Blue Hole), které se ale před pár lety bohužel zřítilo do moře. Přesto je to místo, které stále stojí za návštěvu – krásné útesy, skalní útvary v kombinaci s blankytným mořem nemají chybu. Po krátké zastávce v malebné zátoce Xlendi jsme závěr výletu věnovali prohlídce hlavního města Rabatu, kterému dominuje úchvatná citadela. Ostrov Gozo se při návštěvě Malty rozhodně nemůže vynechat!

Třetím, nejmenším ostrovem maltského souostroví, je Comino. Není obydlený, nachází se na něm snad jediný hotel, ale je vyhledávaným místem díky své modré zátoce. Ta se sice stala až zprofanovaným cílem, kam míří mraky turistů z Malty, ale rozhodně stojí za vidění. Ostrov nabízí také nádherné útesy, malou pevnost a hezký výhled na Maltu i Gozo.

Za vidění určitě stojí ještě Mosta, kde je impozantní chrám, s jednou z největších kopulí v Evropě. Mystické místo, které je navíc propojeno s jednou neuvěřitelnou událostí. Při bombardování Mosty za druhé světové války spadla na kostel bomba, která propadla střechou a nevybuchla. Místní tuto událost přisuzují ochraně Panny Marie, proto ji připomíná expozice v suterénu kostela s replikou bomby. A Mosta má příběh, který dává chrámu ještě větší zajímavost.

Závěr pobytu jsme věnovali návštěvě hlavního města Vallety. Upozorňovali nás na šílený provoz, ale díky tomu, že byl víkend, to nebylo nijak dramatické. A dokonce se nám podařilo bez větších problémů i zaparkovat. Valleta má svou historickou část, která je velmi příjemná na procházky uličkami, posezení v restauracích; nabízí také nádherné výhledy na přístav a blízké pevnosti. Pokud se vydáte místní lodní MHD např. do modernější Sliemy, uvidíte historickou část se všemi dominantami kostelů jak dlani (a především při západu slunce je to kouzelný výhled). Rozhodně hezká tečka za návštěvou Malty, kterou nelze pro návštěvu a příjemnou dovolenou nedoporučit.


Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš