Jan Macháček

30. ledna 2018 11:58

Mandalay – starověká města v okolí jednoho obyčejného

Je toho tolik, co je k vidění do 20 km od města Mandalay. Třeba největší hrouda cihel světa, starověká města a jeden velmi velmi starý dřevěný most, nad kterým je tak nádherný východ slunce, že se na něj nedá prostě zapomenout.

Galerie Mapa

V Barmě jsem byl 16 dnů a zážitků je tolik, že se nevejdou do jednoho cestopisu. Proto je rozdělím do několika. Postupně se budu věnovat tisícům pagod v Baganu (3 dny), městu Mandalay (3 dny), městečku uprostřed území rebelů – Hsipaw (2 dny), nejdivnějšímu hlavnímu městu světa Nay Pyi Taw (dopoledne), pláži bez turistů Ngwe Saung (4 dny) a největšímu městu země Rangúnu (2,5 dne). Zbývající dny jsem trávil v autobuse.

Sem tam přidám nějaký tip na ubytování nebo co je lepší přeskočit. Na řadu teď přichází Mandalay, což je druhé největší město Barmy. 

Mandalay – fontána s lambádou v centru města

Mandalay je zhruba uprostřed celé Barmy, což je 5-6 hodin jízdy autobusem po šíleně kodrcavé silnici (hlavou házíte neustále sem a tam, číst si je takřka nemožné) z Baganu - to jsem jel já nebo 9 hodin z Rangúnu po nové dálnici. To je poměrně pohodlná cesta. V Mandalay se mi líbilo, škoda jen toho rozbouřeného žaludku.

A co tam dělat? To nejlepší co můžete udělat je si půjčit kolo a jezdit tak nějak nazdařbůh po městě. Určitě se podívejte na místní trh, velmi mi připomínal Indii a na západ slunce se pak volně přesuňte k Mandalay Hill. Kolo nechte dole, boty také (do kláštera se chodí bez bot) a vyběhněte nahoru. Trochu nepříjemné je, že schody jsou totálně posrané od ptáků a vy v tom musíte chodit. Berte to jako kulturní zážitek. Jo a večer pak třeba narazíte na lambádu.

Západ slunce na kopci Mandalay Hill je parádní, jen se musíte smířit s davy turistů. Jo a zkuste tuto limonádu, po výšlapu vás hezky osvěží (za reklamu mi neplatí, kdyby něco)
Takhle si tak člověk jede na kole centrem Mandalay a najednou kouká - fontána, která se pohybuje do rytmu lambády. Moje nadšení sdílelo i několik desítek Číňanů, kteří vše (stejně jako já) zuřivě natáčeli

Ubein Bridge – falešné chytání ryb u největšího týkového mostu světa

Kolem Mandalay je hned několik míst, která stojí za zastavení. Prvním z nich je Ubein Bridge. Rozhodně se vyplatí vyrazit na sledování východu slunce, kde na rozdíl od západu není tolik turistů. Na druhou stranu i ráno se jich tu pár najde a to co občas předvádí, je velmi úsměvné. Například kolektivní focení rybáře, který na odpočet hází síť, patří mezi ně. Mrkněte na video.

Jinak Ubein Bridge je nejdelším týkovým mostem na světě. Měří více než 1,2 kilometů. Je po něm hezká procházka. Ráno na něm potkáte krom turistů a mnichů i cvičící číňany, jejichž rozcvička je velmi vtipná. Místo pořádného cvičení se buď drží za boky a kroutí trupem nebo jen tak plandají rukama do větru. Ale tak nějak se to k té ranní atmosféře hodí (fotky v galerii pod cestopisem).

Ubein Bridge je prý nejdelším týkovým mostem (bůh ví, co to znamená) na světě. Po ránu se po něm krom turistů prochází mniši a místní na něm cvičí ranní rozcvičku. Pod ním na loďkách to nejsou rybáři. Jsou to turisté, kteří se snaží originálně most vyfotit přímo z vody
Místní rybář objevil díru na trhu. Na odpočet hodí na prázdno síť do vody a fotografové při tom spustí kanonádu. Zapněte si video (se zvukem), ať pochopíte, jak moc je to absurdní

Minkun – největší hrouda cihel na světě

Druhým místem, které byste v okolí Mandalay měli vidět, je Minkun. Což je pravděpodobně ta největší hromada cihel na světě. To, co tam dnes stojí je padesátimetrový základ největší plánované pagody světa (měla mít 150 metrů). Vypadá to se všemi těmi prasklinami opravdu bizarně. A hlavně, je to vůbec duté? Celkem jsem si nad tím lámal hlavu, ale na odpověď jsem nepřišel.

Na rozdíl od ostatních turistů jsem si v Mandalay půjčil skútr a dojel do Minkunu po vlastní ose. Musí se hodně objíždět - viz. mapa. Každopádně to má výhodu, vyhnul jsem se tak dopoledním návalům, kteří do Minkunu přijedou všichni najednou v několika lodích vypravených z Mandalay. Skútr doporučuji, nikdo vás nebude honit a celou hromadu cihel budete mít jen pro sebe.

To, co vidíte, není skála. Je to pravděpodobně největší hrouda cihel na světě. Měla být kdysi základem největší pagody světa (plánovali 150 metrů), ale stavba se jim nějak zadrhla a poté trochu popraskala.
V lokálním bistru jsem místní rodince předváděl svoje znalosti barmštiny. Byl jsem za ně oceněn banánem. Takhle kdyby se učili jazyky u nás...

Inwa – na boso na tureckém záchodě

A poslední místem, které jsem za jeden den na skútru stihl, byla Inwa. Kdysi v dávných dobách bývala dokonce hlavním městem celé Barmy (poznámka pod čarou - hlavním městem Barmy tu bylo každé druhé město). Krom prolézání historických ruin mě zaujal fotbálek, který hráli místní kluci většinou bez bot. Očividně jim to vůbec nevadilo. Ale úplně nejvíc budu vzpomínat, jak jsem sotva doběhl na záchod do budhistickém kláštera, který byl turecký a muselo se tam na boso. Na hrdinství nebyl prostě čas.

Jinak většina turistů sem přijede opět na lodi a po Inwě se dopravuje pomocí povozů s koňmi. Co jsem slyšel od ostatních, tak kočí jsou velmi nepříjemní a pořád loudí peníze a nenechají vám čas na prolézání staveb. Půjčte si motorku jako já a jezděte po Inwě svobodně úplně sami. Hlavně při západu slunce, takřka bez turistů to je ta pravá paráda. Jen bacha na splašené koně, občas se vyřítí z roští.

Na střeše kláštera, který mi pomohl v akutní nouzi. Stejně jako ve všech ostatních se zde musí chodit na boso, takže ten turecký záchod byl celkem výzva. Ale když člověk musí, tak musí
Představte si, kdyby se hrál fotbal před  Stonehenge, je to nemyslitelné, co? V Barmě je úžasné, že to zatím jde, ale mění se rychle před očima. Za pár let z ní bude top turistická destinace. Jinak si všimněte, že většina kluků nemá boty a ten týpek v červeném má jenom jednu

Tip na ubytování: Ubytoval jsem se v Mandalay Downtown hostelu. Hostel byl nově otevřený a naprosto čistý. Půjčují zde jak kola tak i motorky. Byl jsem zde naprosto spokojený.

Tip, co dělat: Buďte trochu odvážní a půjčte si skútr. Vše významné v pohodě objedete za jeden dva dny a ještě vlastně ušetříte a zažijete velké dobrodružství. Jen bacha na tu dopravu, je opravdu šílená. Řiďte se pravidlem, že musíte očekávat vše (neosvětlený kamion v protisměru není problém). Když budete dělat, co dělají ostatní řidiči skůtrů, tak nebudete mít problém.

P.s.: Podívejte se i na galerii pod článkem. K fotkám jsem celkem dlouho psal popisky, které nejsou ale vidět na mobilu. Takže šup, šup, zapínejte počítače...

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Ahoj Boženo, díky za pochvalu. Velmi mě potěšila. Doufám, že další pokračování do konce měsíce stihnu :) Mrknem na jedno městečko uprostřed území rebelů.

Pro přidání komentáře se přihlaš