Malgi Hanušová

4. srpna 2019 15:43

Medellin: 7 NEJ, které stojí za to!

Medelín je krásný město. Ale taky nevyzpytatelný, barevný, veselý a zrádný. Všude kam se podíváš jsou hory. Příroda kolem je dechberucí. Kamkoliv jdeš, místní tě upozorňují, že jsi moc bílej na to, aby jsi se cítil bezpečně. Za rohem ti další místí bude klidně tvrdit, že jsi v bezpečí a nemáš se čeho bát. Hrdě ti pak bude vyprávět o neskutečném rozkvětu města a o jejich nově vybudovaném metru.

Galerie Mapa

Do Kolumbie jsem nepřijela cestovat, ale spíš žít a pracovat. Přesto jsem za 3 měsíce strávené v Medelínu zažila mnoho. Musím přiznat, že před příletem jsem toho o druhém největším městě Kolumbie moc nevěděla. Věděla jsem, že je tam skvělý coworking, a tím to haslo. Obecně si nerada dělám o zemích jakékolvi předsudky, či si je jakkoliv idealizuji a tak jsem si zkrátka zjistila existenci a kvalitu jedné jediné věci, kterou k práci potřebuji - internetu, sbalila svůj oblíbený příruční batůžek a vydala se za doprovodu přítele a nejlepšího kamaráda na místo.

1) Coworking/hostel Selina

Ačkoliv se můj první tip může zdáti být tipem pouze pro digitální nomády a individua jim podobná, není tomu úplně tak. Selina, coworking, kde jsem celé 3 měsíce pracovala, je totiž celý komplěx. Z velké části jde především o hostel (ne však úplně levný), dále je pak v areálu bar (Playground), kde se pořádají různé eventy (od kurzů Salsy, přes fitness maratony až po divoké Halloween party), kavárna s úžasnými snídaněmi, jóga studio (v coworku jsme měli ranní lekce jógy v ceně), barber shop i turistické centrum s nabídkou různých prohlídek a akcí.

V coworku si můžete odchytnout i svou vlastní učitelku Španělštiny, a tak nemusíte ani docházet do jazykové školy, stačí si vyčlenit 2 hodinky během "pracovní doby". My si jednu takovou učitelku našli a udělali si z ní kamarádku. Nakonec, o nové kamarády jsme díky Selině neměli nouzi. 

Výuka Španělštiny přímo v coworku

2) El Peñón de Guatapé

Pokud chceš udělat jen jeden jediný výlet do okolí Medelínu, rozhodně a bezpodmínečně to musí být El Peñón de Guatapé. Nejsem extrémní nadšenec výletů do přírody, ale tohle byla fakt krása!  Co je El Peñón? Jde zrkátka o abnormálně velký kámen (sklaní útvar) zasazen ve scenérii dechberoucích jezer. Na velký kámen lze vylézt poměrně jednoduše, za pomocí spousty pater malých schodů. Dočkáte se jednoho z nejkrásnějších výhledů (ano, je tam i značné množství turistů, to bohužel k těm nejkrásnějším místům na světě patří). Dohlédnete i na blízké městečko Guatapé, které také stojí za návštěvu, poté co sejdete těch x tisíc schodů zase dolů. Je jak z malované pohádky!

Cestou na El Peñón

3) Chata k pronájmu

Všude kolem Medelínu je nádherná příroda! Doporučuji zabrouzdat po Airbnb, najít tu co nejodlehlejší možnou chatku a dopřát si víkend v horách nebo u jezera. Učinili jsme tak dvakrát, nejdříve malá parta kamarádů - jeli jsme meditovat, cvičit jógu a relaxovat, podruhé větší parta - více dobrodružný a zábavný víkend s dýmkou a kapkou alkoholu.

Jak stvořené pro jógu a meditaci - okolo ani živáčka
 

4) Je libo dýmka?

Pro milovníky vodních dýmek jakým jsem já, bude Jižní Amerika poněkud detoxikačním pobytem. Dýmky sice najdete v kde jakém baru, ale pokud nechcete kouřit nejlevněší tabáky nahřívané samorozpalovacími uhlíky, pak jednoznačne doporučuji udělat si výlet do zapadlého podniku Smookah Bello. Je to takový "hidden gem". Pravděpodobně v něm nenajdete jiné zákazníky, než lokály. S o to větší radostí vás majitel přivítá! A troufám si tvrdit, že jde vskutku o nejkavlitnější možnou dýmku, jakou můžete v Medelínu sehnat (a to samozřejmě platí pro zimu 2018, samozřejmě se mohlo leccos změnit). Mimo dýmky je o tebe postaráno po všech směrech. Personál se vždy postaral o to, že hrají hudbu dle našich přání!

 
Rozlučková party v Smookah Bello

5) Pablo Escobar a Comuna 13

Turismus spojený s Pablem Escobarem je mezi místními ne velmi oblíbený. Rozhodnete-li se jít po stopách tohoto drogového magnáta, může se stát, že sklídíte pár pokřiků a nadávek. Ne všichni místní jsou však názoru, že by se "Pablo Escobar turismus" měl zakázat. Především, pokud jde o formu poučení se z minulosti a edukování turistů o tom, kdo Pablo Escobar doopravdy byl. Že se nejedná o (vlastně docela sympatického) týpka z netflixové série a že jakákoliv forma uznání není na místě.

My jsme měli tu čest být informováni a provedeni J.D., sypmpaťákem, ale především rodákem z Medelínu, který všechno zažil na vlastní kůži. A my z jeho vyprávění měli zase kůži husí. Nakonec jsme pod jeho vedením navštívili i Komunu 13.

Comuna 13 - výhled

6) Kávová farma

Návštěva kávové farmy pro mě byla náramně poučná. Nikdy jsem se příliš nestarala o to, jestli piju kvalitní kávu. Teď už o tom rozohdně přemýšlím - minimálně se zajímám o stupeň pražení. Ačkoliv byl pro mě zážitek z kávové farmy, kterou jsme my navštívili, trochu příliš zaměřený na turisty (dostali jsme dobové oblečky a v nich nás poté fotili) celkový zážitek rozhodně přínosný. Sami jsme si posbírali a umleli kávová zrna, prošli farmu a nakonec ochutnali nespočet druhá káv i typických kolumbijských pochutin. 

Sušení kávových zrn

7) Paragliding

Kopce v okolí jsou jako stvořené pro tento sport! Docela jednoduše se k paraglidingu můžeš dostat skrze jakékoliv turistické centrum nebo právě skrze Selinu (cowork/hostel). Docela určitě se můžeš vydat přímo do kopců a domluvit se s konkrétním paraglidingovým centrem - ale tam se určitě hodí Španělština. Zkušení paraglidisté s tebou podniknou jeden (cca čtvrt hodinový) let nad městem a poté vás zase vrátí na místo startu (předtím jsem netušila, že při paraglidu, můžete letět i nahoru :D ). 

Paragliding nad Medelínem

Jak je to s tou bezpečností?

Po čtvrt roce stráveném v El Pobladu (čtvrť v Medelínu) můžu říct, že nevím. Náš první Uber řidič Medelín vychvaloval, jako super bezpečné místo. První týden byl můj kamarád okraden o mobil. Říkali nám, ať v žádném případě nechodíme po ulici s mobilem v ruce, ale po měsíci už jsem se nebála jít a odepisovat na messangeru. Několikrát nás na ulici zastavili, že tam nemáme co dělat, ať raději vypadnem, ale ve skutečnosti se nám nic hrozného vůbec nestalo. Když jsme šli uličkami centra, strach nám křičel z očí. V El Pobladu jsem se dávala v noci do řeči s přátelskými cizími lidmi a nic se nestalo. Dopravní nehody byli na denním pořádku, viděli jsme jich tam mnoho a v Uberu zpravidla chyběly pásy k připoutání, ale přežili jsme každou jednu jízdu (a to jsme se tam najezdili). Místní k nám byli zpravidla přátelští a my s nimi s nadšením procvičovali naši čerstvé naučenou Španělštinu.

Čistě subjektivně, mám mnohem větší strach na brněnském hlavním nádraží při čekání na rozjezd, než v noci v El Pobladu. Naopak v centrum Medelínu bych se v noci ocitnout nechtěla. Respektuješ-li místí pravdila, kulturu a nasloucháš svému selskému rozumu, v Medelínu se bát nemusíš. Alespoň ne víc, než kdekoliv na světě :) 

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš