Jan Macháček

1. června 2017 15:07

Minsk – hlavní hipster město Evropy

Víte, kde je nejvíce hipsterů na kilometr čtvereční? Jestli tipujete pražskou Letnou, tak tipujete špatně. Nejvíce hipsterů je v běloruském hlavním městě Minsk. K tomu přidejte jedno z největších graffiti na světě anebo muzeum bust Stalina a Lenina. Na turistu zde nenarazíte. Ideální tip na trochu alternativnější výlet po Evropě.

Vysmátá fotka v oblasti, kde jsou k vidění jedny největších graffity světa.

Mapa

Bělorusko minulý rok zavedlo novinku ve své vízové politice. Nyní je v zemi možné pobývat až pět dní bez nutnosti žádání o vízum. Toto pravidlo platí pouze tehdy, když vstupujete do země přes Mezinárodní letiště Minsk, které, jen tak mimochodem, vypadá jako vesmírná loď ze Star Wars.

Přímé lety jsou do Minsku obyčejně poměrně drahé. Cena je většinou kolem 6000 Kč, ale když člověk chytí akci letenek za 50 %, tak trochu alternativnější výlet začne dávat více smysl.

Jestli se odhodláte k podobné cestě do Minsku,tak vám možná přijdou vhod následující tipy, které vám pomůžou se trochu zorientovat.

Parádní fotky jsou od Petra Jaroše, se kterým jsem do Minsku vyrazil. :)

Široké ulice, které nikdo nepřechází

Minsk byl v průběhu druhé světové války totálně zničen. Když válečná vřava skončila, tak se rozhodlo, že se Minsk vystaví celý znovu ve stylu “koukněte, jak jsme velký národ”, a to vše dle regulí stalinské architektury.

Město křižují obrovské silnice s několika pruhy, které míří jen rovně. Křižovatky vypadají jako velká náměstí. Silnice se přechází pouze tam, kde jsou semafory. Za celou dobu jsem neviděl, že by někdo přešel někde jinde nebo, nedej bože, na červenou. Prý jsou na to místní policisté hákliví.

Národ, který se neusmívá

Po pravdě, toto jsem si myslel o nás Češích. Ale když počet úsměvů v Praze srovnáme s počtem úsměvů v Minsku, tak z toho vyjde, že Praha je asi nejšťastnější město na světě. V Minsku úsměv prostě jen tak nepotkáte.

Obecně mi přišlo, že lidé jsou takoví neteční, že jdou jen tam, kam potřebují, a nikde se cestou moc nezakecávají a nesdružují. Ani počet zábavních podniků, typu hospoda, tu není velký. Je tu vždy tak jedna dvě na celou čtvrt. Na druhou stranu je v zemi super bezpečno a na zemi nenajdete jediný papírek. Radši bych to ale vyměnil za pár úsměvů.

Hipster metropole

Hipster style do Minsku dorazil oproti zbytku Evropy se zpožděním, ale udeřil s o to větší razancí. Každý druhý mladý v tom frčí. Především místním dámám to velmi sluší.

Každý správný hipster musí mít iPhone, to je známá věc. iPhone v Bělorusku je o dost dražší než u nás (ano, ještě to jde), a tak to místní nemainstreamově maistreamová komunita vyřešila po svém a začala houfně nakupovat kopie nakousnutých jablek. Na první pohled nejsou k rozeznání.

Brazilské graffiti

Brazilské velvyslanectví se rozhodlo, že bude podporovat místní graffiti scénu. Je to pro mě trochu bizarní záhada, ale je to tak. Takže v oblasti bývalých továren najdete jedny z největších graffiti na světě.

Aby to bylo ještě bizarnější, tak tu mají hipsterské kavárny, kde mají snad nejlepší slané palačinky na světě. Určitě sem na ně vyražte. Stojí zhruba 50 Kč a je to naprostá delikatesa.

Noční život v Minsku

Abych byl upřímný, ve srovnání s Prahou tu skoro žádný není. Lidé prý volné večery tráví doma koukáním na seriály. On ani výběr podniků není kdovíjaký. Na celých sídlištích najdete opravdu jen pár normálních hospod podobných těm našim.

Hlavní noční život se odehrává ve starém městě. V jediné oblasti, která byla po válce postavena tak nějak podobně jako před válkou. Vymetli jsme tu pár podniků a nejlépe z toho vyšel bar El Pushka. Bar o velikosti většího obýváku nabízel vynikající kotejly za české ceny v latinsko-americkém stylu. Večer to byl dobrý a ráno bylo trochu horší.

Jídlo podobné tomu našemu

Co vám budu povídat, v Bělorusku mi chutnalo. Ve většině případů tu mají jídlo, které je podobné tomu našemu, jen je trochu vytuněnějši. Třeba do škubánků vám přidají kotel masa. Ceny jídla jsou trosku vyšší než naše. Cena piva je zhruba 60 Kč.

Ještě jednou se vrátím k úsměvům. Personál vypadá tak, že jste jim úplně volní. Občas to vypadá ze trpí, když po nich něco chcete. Každopádně jsem začal hrát hru “rozesměj svoji servírku” a byl to nadlidský úkol. Trochu jsem se vrátil do dětství, kdy (aspoň mám ten dojem) to bylo velmi podobné u nás.

2. světová válka je stále aktuální

Bělorusko v průběhu 2. světové války dostalo pořádně zabrat. Kromě toho, že byl zničen celý Minsk, tak ani obyvatelstvo nebylo ušetřeno. Prý zahynul každý čtvrtý občan Běloruska. Je to možná trochu zvláštní, ale dozvuky války jsou tu k vidění až do teď. Chvílemi jsem měl pocit, že skončila teprve nedávno.

Na každém rohu narazíte na nějaký ten monument typu oheň neznámého vojína nebo obrovská socha, která ukazuje porážku Němců. Na budovách mají místo neonových nápisů Samsung nápisy vítězství, svoboda atd. Často narazíte i na billboardy oslavující armádu. Ve mně to vyvolávalo pocity, že tu žijí (minimálně vláda) víc minulostí než současností.

Busty Stalina a Lenina, kam se podíváš

Co vám budu povídat, v Minsku toho k vidění moc není. Každopádně tu mají jednu atrakci, kvůli které stojí za to se sem vypravit. Je to muzeum plné bust Stalina s Leninem.

Krom pohlavárů SSSR si můžete prohlédnout busty dalších person, které měnily chod dějin. Jsou tu k vidění busty Mao Son Tunga, Ho Chi Minha nebo Kirm In Sena. Moc netuším, jak je možné, že tolik bust posbírali. Každopádně je to prostor, kde probíhají různé workshopy a promítání filmů.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš