Karel Procházka

27. března 2017 14:37

Myanmar - Bílé místo na turistické mapě (Yangon, Bagan, Inle Lake)

Podle mně jednoznačně nejkrásnější země světa. Narozdíl od jiných zemí v JV Asii, Myanmar prozatím není turisticky zprofanovaná země, ve kterých se jako třeba v Thajsku můžete cítít jako turistické chodící "bílé pěněženky"V Myanmaru totiž teprvě nedávno došlo k přechodu z diktatury na demokracii, v jejímž čele nyní stojí Václavem Havlem navržená laureátka Nobelovy ceny Aun Schan Su Tij.

Myanmar - Bílé místo na turistické mapě (Yangon, Bagan, Inle Lake)

Mapa

Myanmar se doopravdy tehdy nedávno více otevřel turistům. Doslechl jsem se že roku 2011 byl v zemi údajně pro turisty zprovozněn jen jediný bankomat. Nyní je infrastruktura pro turisty už celkem rozvinutá, takže nemějte strach, návštvěva Myanmaru nevyžaduje žádnou extrémní přípravu. Nicméně  za pár let bude tahle země podobně turisticky zdrancovaná jako ty okolní a nával turistů se na ni nepochybně negativně projeví a Myanmar tak přijde o svoji jedinečnost. Určitě proto stojí zvážit návštěvu co nejdříve.

V Myanmaru jsou 4 klíčové destinace, které stojí za to navštívit (ne všechny části země jsou také ještě turistům dostupné) My jsme navštívili všechny kromě města Mandalay. Nicméně nejdůležitější podle mne jsou Lake Inle a nepochybně snad nejkouzelněší místo na zemi, které nesmíte za žádných okolností minout - Bagan.

Yangon

Začneme klasicky v hlavním městě Yangonu (Rangún). Při příjezdu na letiště si směníte dolary (zkuste v co nejlepší kvalitě, jinak podle průvodce hrozí že vám je nesmění) a dostanete za ně Kyaty. Moje nejoblíbenější měna vůbec (i v porovnání s Dongem nebo Rupií). Převod je tuším něco jako 1$=1300Kyatu. Dostanete krásnej pakl bankovek, který si ovážete gumičkou a cítíte se tak opravdu jako Vlk z Wall Street.

Yangon celkově až tak dechberoucí není. Hlavní dominantou je určitě Shwedagon Pagoda (Zlatá/Velká Pagoda). Myanmar je jednou z nejbuddhističtějších zemí na světě - 88% populace. Pagoda samotná je nádherná a můžete si tam udělat rituál pro štěstí. Podle dne kdy jste se narodili poléváte vaše ikonické zvíře.

Před pagodou byla velká zábava. Děti Vám chtějí prodat igelitový pytlík na boty, který vůbec nepotřebujete. Většinou se snaží profesionálně smlouvat. Kamarádovi dokonce chlapeček vzal jednu botu aby si musel pytlík koupit. Ale nebojte zasáhla chlapečkova maminka a on botu i když s kyselým výrazem vrátil :)

Z jedné destinace do druhé Vás většinou přepravují autobusy - jsou velmi standartní až extrémně luxusní (široký křesla jako v první třídě letadla nebo donáška kuřecích křidýlek)

Vlaková  doprava se nedoporučuje. Je sice údajně skvěle dobrodružná, vagony dost silně nadskakují. Zato je dráha ale velmi zastaralá a navíc patří militární juntě a jejím užíváním tak úplně řekněme nesponzorujete demokracii.

Bagan - Místo Snů

Bagan je opravdu neuvěřitelné místo. Na rozlehlé zelené ploše se nachází neuvěřitelné množství porůznu velkých pagod: chrámů a stúp - cca přes 3000. (pozn. rozdíl je v tom že chrám je uvnitř dutý a průchozí, stúpa je jen na okrasu :)

Ubytovali jsme se v Blue Bird hotelu, extrémně luxusním místě, který však naštěstí v době naší návštěvy nabízel studentské ceny. K snídani nám udělali úplně všechno. Já si dával párky a palačinku s ananasovým džemem protože jsem se mezi těma dvěma nemohl nikdy rozhodnout. Určitě doporučuji, ideální kombinace.

Zapůjčili jsme si elektronické bajky, asi nejkomfortnější způsob přepravy - jízdní kola Vás zcelajistě rychle unaví. Jezdili jsme od pagody k pagodě a prozkoumávali je od rána do večera. Jezdili jsme na východy i na západy slunce a ty výhledy se prostě nikdy neomrzely.

V Baganu jsme se seznámili i s místními, jsou většinou velmi ochotní. Ukázali nám svoje stavení a taky asi 90 letou babičku která vyráběla obří doutníky obalené do listů kukuřice. Sama prý tak dva denně spořádá.

Lake Inle - Rodiště Minidoutníčků

Další nutná a nezapomenutelná zastávka na cestě Myanmarem. Pořidt'te si lod'ku která Vás vezme napříč jezerem. Potkáte místní rybáře lovící tradičním zastaralým způsobem. A hlavně vesnici postavenou na vodě, kde je vše od restaurací, výrobny oblečení z hedvábí, manufaktury minidoutníčků až třeba po výběh kde se chovají malá prasátka :) My jsme měli to štěstí že jsme tam byli v obodbí nějakého festivalu. Všude jezdili nazdobené lodě a konaly se všelijaké tradice.

Určitě stojí za to se i vydat na túru do hor. Navštívili jsme tam místní rodiny, které suší lístky na výrobu speciálních minidoutníčků, které je možné si zakoupit. V jedné půlce domku žije rodina, v druhé jsou sušírny na doutníčky. Je to těžká práce která skoro nevydělává.

Dále zkuste třeba místní vinici. To víno sice za moc nestojí ale je to na vrcholu kopce a tak se Vám otevřou úžasné výhledy.

Závěr

Zapomente na Thajskou klasiku a jed'te do Myanmaru dokud je čas. Kromě krás země jsou i lidé naprosto úžasní a mají skvělý humor.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš