Michaela Koschova

14. listopadu 2017 13:32

Na co věří Filipínci

Filipíny jsou jedinou výhradně křesťanskou zemí v JV Asii. Jejich náboženská příslušnost je patrná na každém kroku, ať už si sednete do taxíku, na jehož zpětném zrcátku je zavěšeno několik křížků a medailonků zobrazující všechny svaté. Či cestujete s jeepneym ozdobeným obrázky svatých a popsaným nápisy typu „Bůh žehná tomuto vozu“.

Galerie Mapa

Po cestě Manilou projíždíte kolem křesťanských kostelů, které náleží rozličným křesťanským církvím či dokonce sektám.

Kostely oproti evropským zvykům nejsou přespříliš zdobené, povětšinou jsou laděné do modré barvy, což symbolizuje zasvěcenost Panně Marii. Rozmach jednotlivých větví křesťanství je patrný zejména v provinciích, kde ve vesnici s několika desítkami obyvatel mají hnedle několik kostelů příslušících k jiné církvi.

Opravdová oddanost Bohu je patrná v každodenním životě. Při loučení s přáteli na delší dobu není neobvyklé přát si místo sbohem „Bůh ti žehnej“, a to od lidí jakékoliv věkové kategorie. Lidé se pravidelně modlí nejen v kostele, ale například před odletem letadla v příletové hale, před vstupem do jeskyně, při plavbě na moři apod. Filipíny jsou věhlasné i například extrémními poutěmi či rituálním bičováním v období Velikonoc.

Náboženství není to jediné, co Filipínce spojuje. Lehce úsměvná je jejich pověrčivost a víra v nadpřirozeno. Na Filipínách se vyskytuje hnedle několik typů duchů – jsou bílí, červení, černí a podle pozic jejich nohou se dovíte, zdali se máte strachovat o život, či nikoliv. Staré budovy jsou často navštěvováni zlými duchy, kteří mají hlas podobný blízké osobě, aby tak zmátli či vystrašili obyvatele domu. O lesních přízracích ani nemluvě. Některé oblasti jsou z tohoto důvodu přes noc zcela opuštěné. Cizincům se tyto pověry mohou zdát lehce přehodnocené, Pinoici to však myslí vážně. Proč jinak by byla založena fakulta na výzkum paranormálních jevů na jedné z nejprestižnějších univerzit? Či by zpravodajstvím čas od času proběhaly reportáže o lidech posedlých ďáblem?

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš