Vojtěch Příhoda

30. dubna 2017 10:45

Na kole po Skotsku

Již delší dobu jezdíme na cyklistické výlety po Evropě. V tomto cestopise bych se vrátil k jednomu z nejhezčích, kdy jsme v červenci 2013 navštívili Skotsko.

Mapa

Základní informace

Jeli jsme ve skupině: Vojta Příhoda (to jsem já), David Příhoda (to je brácha), Tomáš Brůna (to je Sráč) a Petr Jarušek (to je Jetr). Celý výlet trval 22 dní. Spali jsme ve stanu, mimo kempy. Ve Skotsku je povolen tzv. ,,Wild Camping”, dole pod článkem přidávám odkaz. Myli jsme se v jezerech a řekách, kterých je všude dostatek.

Kempovat můžete prakticky kdekoli. Třeba i na silnici.
Koupáníčko spojené s mytím oblečení


V průměru jsme ujeli 80 km denně, celkem to bylo 1270 km ve Skotsku a dalších 170 km po Londýně. Počasí bylo velmi nebritské, trefili jsme se do rekordní vlny veder.

V Londýně. Ještě plní sil a hlavně nešpinaví


Nejsme žádní velcí cyklisté, téměř by se dalo říct, že na kole strávíme pouze dva týdny v roce během podobného výletu. Neměli jsme koupené mapy, ani mobily s GPS (ty, děti, totiž tou dobou ani nebyly), pouze zalaminované úseky předem naplánované trasy z googlemaps. Ve Skotsku na značené cyklostezky moc nenarazíte, ale díky nepříliš husté síti cest jsme ani nemohli zabloudit. Jezdili jsme po vedlejších silnicích, s provozem nebyl kromě velkých měst problém.

Trasa a jednotlivé dny
Co vozíme s sebou na kole. Bez brašen se neobejdete, stejně jako bez zásoby vody.
Jak se dá levně stravovat. Jen pomeranč není s logem Morrisons
David a jeho Vágus status, který je pro naše cestování charakteristický


Autobusem do Londýna a vlakem do Edinburghu

Poprvé a ne naposledy jsme využili přepravy kol v autobuse Student Agency. Nabízí převoz dvou kol po předchozí rezervaci, kolo musí být složené a zabalené. Nakoupili jsme igelitovou folii v roli, kterou jsme pak s sebou vezli po celý výlet, abychom ji mohli použít i na zpáteční cestě. Jelikož se do autobusu vejdou jen dvě kola, museli jsme jet dva dny po sobě.

Jak zabalit kolo do autobusu
Postačí vám fólie. Jen ji pak musíte vozit s sebou i pro cestu nazpátek.


S Jetrem jsme do Londýna dorazili jako první. Potulovali jsme se po městě a vyčkávali na skupinu B do dalšího dne. Spaní jsme našli v Elthorne Parku cca 20 km od centra, a to metodou ,,jedeme pořád na západ a časem něco najdeme“.

I v Londýně se dá postavit stan. Například v Elthorne Parku.


Ráno jsme vyrazili pro Davida a Sráče, již znalí města a metody ,,jezdí se vlevo a ignorují se semafory“. Prohlídli jsme si Londýn, a to klasická turistická místa. Přespali jsme ve stejném parku a druhého dne vyrazili na vlak Virgin Trains z Londýna do Edinburghu. Rezervaci je dobré udělat co nejdříve, vyjde to levněji. Rezervovat se musí i místa pro kola.

V Británii vám na vlak dají spoustu vstupenek


Jedeme na kole
Edinburgh, Cairngorms National Park, Loch Ness

Protože jsme do Edingurghu přijeli k večeru, chtěli jsme brzy vyrazit z města hledat spaní. Skotské hlavní město jsme si prohlídli z vyhlídky na Calton Hillu a pak vyrazili přes moře směrem na sever. Náš první cíl byl národní park Cairngorms. Cestou k němu jsme se potkali s mými kamarády, kteří byli na jahodové brigádě. Davidovi se ulomil drát v kole, neměli jsme náhradní, a od té doby je na kola vždy vozíme. Kromě nich a klasické výbavy (základní nářadí, záplaty, duše), bych doporučil ještě plastové stahovací pásky (hodí se při balení kola do busu nebo při drobných opravách), náhradní lanka, olej a nýtovačku na řetěz s náhradními články.

Edinburgh


Když jsme dorazili do Cairngorms parku, otevřelo se před námi to pravé Skotsko - travnaté kopce s jezery a řekami, prostě nádhera.

Cairngorms park
Cairngorms park


Spali jsme sice poblíž hradu Balmoral, samotný hrad jsme ale neviděli. Většina hradů ve Skotsku má totiž vysoké vstupné, a některé z nich bohužel i vysoký plot. Zajímavou zastávkou byla zřícenina starého mostu Carr Bridge.

Obdivuji Carr Bridge


Dále jsme vyrazili k městu Inverness, ze kterého to byl již kousíček k nejznámějšímu skotskému jezeru Loch Ness. Jezero je krásné, spali jsme u něj a i přes jeho nižší teplotu se vykoupali. Lochnesku jsme sice neviděli, ale skrz okolní atmosféru jsme o její existenci nepochybovali.

Spaní u Loch Ness. Nádhera.
Lochnesku jsme neviděli. Viděla ona nás?


Fort Augustus, Five Sisters of Kintail, Eilean Donan Castle, Highland Games

Následující trasu musím doporučit všem. Pokračovali jsme na Fort Augustus, kde jsme se rozloučili s Loch Ness, ne však s jezery. Jeli jsme k Loch Cluaine, kde se před námi otevřel úžasný výhled na pohoří nazývané Five Sisters of Kintail. Celou trasu v kopcích mezi Loch Cluaine a Loch Duich jsme okamžitě přejmenovali na Nejkrásnější místo na světě. Chtěl jsem se zde utábořit, ale ostatní nakonec rozhodli pokračovat dál, kvůli čemuž dodnes vymýšlím, jakou děsivou smrt si pro ně připravím.

Údolí Five Sisters of Kintail
Údolí Five Sisters of Kintail


U jezera Loch Duich, které je ve skutečnosti mořem, jsme druhého dne navštívili hrad Eilean Donan. Tedy, nebyli jsme uvnitř (bylo tam vstupné, samozřejmě), ale tento hrad má výhodu v tom, že ho neobklopuje vysoká zeď, ale mořská hladina, takže samotný pohled na něj se zatím ani Skotům zpoplatnit nepovedl.

Eilean Donan Castle


Navštívili jsme i Skotské hry (Highland Games), což jsou ,,tradiční kulturní a sportovní setkání, pocházející ze Skotské vysočiny” (jak uvádí Wikipedia). Všude pobíhají lidé v kiltech, hrají na dudy, házejí kládou do vzduchu a do toho se vás snaží obrat v tombole se ,,zaručenou výhrou” (nejcennějším vyhraným předmětem byly ponožky pro Davida).

Highland Games
Oblíbený skotský sport - házení závažím do vzduchu


Isle of Skye

(Fairy Pools, Midges, Old Man of Storr, Kilt Rock, Duntulm Castle)

Přejeli jsme most přes moře na ostrov Skye, který určitě stojí za zastávku. Tou první byly Fairy Pools, ve kterých vás čeká více zábavy, než v jakémkoli aquaparku. Jedná se o přírodní komplex vodopádů a jezírek na říčce pod úpatím hory. Můžete tu skákat do vody z útesů a proplavat zaplavenými tunely. Zaparkovat se dá na oficiálním parkovišti, ze kterého se vydáte směrem k pár set metrů vzdálené říčce.

Jezírka Fairy Pools
Cesta k Fairy Pools a potřebnému koupání
Téměř čistí a veselí cyklisté


Po vykoupání jsme vyrazili dál a spali na krásné louce, uprostřed nádherné přírody, a těch zasr...Počkat, to chce samostatný odstavec.

Midges. Česky Pakomárec skotský. Málá, žravá muška, která vám může pěkně znepříjemnit večerní stanování. Přes den jsme je většinou nepotkali, ale jakmile jsme zastavili k nočnímu kempování, objevili se s tím, že si na nás pochutnají. Předem jsme se sice připravovali, nic ale nefungovalo (repelent, ani zaručený internetový návod potřít se krémem Avon Skin So Soft, ani nadávky). Midges neútočily každou noc, ale když se objevily, jedinou účinnou metodou bylo omotat se kusy oblečení, postavit stan a rychle do něj zalézt.

Ochrana proti Midges
Na pakomáry si časem zvyknete. Nic jiného než ,,zen" nepomáhá.


Při cestě kolem ostrova jsme dále viděli skalnaté útvary Old Man od Storr a dorazili nejseverněji z celého výletu - k útesům Kilt Rock a zřícenině hradu Duntulm, kde jsme spali s výhledem na moře. Isle of Skye jsme opustili trajektem a vrátili se zpět na pevninu.

Kilt Rock
Cesta podél útesů Kilt Rock
Spaní s výhledem na oceán a hrad, který moc na fotce nevidíte. Škoda, bylo tam hezky.


Glenfinnan viaduct, Fort William, Glen Coe, Kilchurn Castle

Zajímavou zastávkou byl Glenfinnan, kde najdete viadukt, známý z filmů o Harry Potterovi. Když k němu přijedete, projeďte pod ním a pak se vyšplhejte na kopec, odkud se vám naskytne krásný pohled na most a jezero za ním.

Glenfinnan viaduct z Harryho Pottera


Ve městě Fort William jsme poprvé po čtrnácti dnech zmokli (jak jsem již psal na začátku, měli jsme štěstí na počasí) a z dálky si prohlídli nejvyšší horu Skotska Ben Nevis.

Konečně prší!


Další den jsme pokračovali skrz údolí Glen Coe, které také nesmíte vynechat. Sice si vyšlápnete pár kopců, výhled ale stojí za to.

Glen Coe a pravá skotská mlha


Směřovali jsme dále na jih, podél řeky Orchy plné vodopádů, která nás dovedla až ke hradu Kilchurn, který byl, překvapivě, bez vstupného.

Kilchurn Castle, jeden z mála volně přístupných hradů


Falkirk Wheel, Glasgow, cesta domů

Protože jsme ušetřili nějaký čas, a v Glasgow na nás čekal rezervovaný vlak s odjezdem až za pár dní, vydali jsme se podél vodního kanálu Forth and Clyde, který propojuje Glasgow s východním pobřežím Skotska. K překonání výškových rozdílů slouží lodní výtah Falkirk Wheel. Od něj jsme pak vyrazili zpět ke Glasgow.

Falkirk wheel, důmyslný lodní výtah


V největším skotském městě jsme strávili dva dny, doporučil bych hlavně návštěvu hřbitova Necropolis. Spali jsme několik kilometrů od centra poblíž Eastfield parku. Z Glasgow jsme vyrazili do Londýna vlakem, během rezervace v něm byl prostor jen na dvě kola, takže jsme se opět museli rozdělit na dvojice. S Jetrem jsem odjížděl jako první, v Londýně jsme sbalili kola do fólie, naložili na autobus Student Agency a s hromadou vzpomínek na krásné Skotsko se vydali domů. Musím se tam jednou znovu podívat, alespoň na zmíněné Nejkrásnější místo na světě, kde si postavím stan, lehnu si do trávy, budu ignorovat Midges a kochat se neuvěřitelně nádhernou přírodou.


Detailní trasu s jednotlivými dny a našimi místy na spaní najdete zde.
Více fotek najdete zde.
Základní informace o Wild Camping najdete zde.

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Pro přidání komentáře se přihlaš