Exploring Travel

10. prosince 2018 9:54

Návod jak a kde vidět polární záři pouhým okem!

Jak jednoduše a s vysokou pravděpodobností vidět polární záři v sytých barvách jak na tomto obrázku?

Galerie

Na internetu se dá najít hodně článku o polární záři. My si tady vysvětlovat kp index nebo solarní okno nebudeme. Chci ti prozradit svou zkušenost, která mě pomohla ke spatření. Co vše by jsi měl vědět a znát před odletem.

Chceš vidět polární záři jak ji vidíš na různých fotografiích nebo videjích? Tak jak i já ji viděla viz fotky pod článkem? Spatřit na obloze hrát neuvěřitelnou symfonii sytých barev zelené, červené, fialové i žluté. Nechceš být na místě zklamaný, že jsou mnohdy fotky lživé, hodně upravené a ve finále ji okem vůbec nevidíš?

Pokud dodržíš těchto několik kroků, pak máš velkou pravděpodobnost vidět polární záři pouhým okem. Já to štěstí měla a proto bych se ráda o to podělila.

Vše co se zde dozvíš, je čistě můj postup, názor a zkušenost, která se mi osvědčila. Každý má samozřejmě svůj názor a své zkušenosti a nechci tím jiné odrazovat nebo říkat, že to jinak nejde.

1. Buď časově flexibilní

Pozor, toto je nejdůležitější bod ze všech! Opravdu to chce být flexibilní a neplánovat to několik týdnů až měsíců předem. Buď připravený, že si koupíš letenku 7 dní předem, ale taky se může stát, že i ze dne na den. Takhle máš velkou pravděpodobnost, že ji opravdu uvidíš.

2. Sleduj polaritu

Já si stáhla do mobilu dvě aplikace. Aurora a aurora Fcst. Viz fotky pod článkem. Na aurora máš předpověď na 14 dní předem. Sledovala jsem jí denně. Čísla jsou jednoduše rozdělena od 1 - 8. Čím větší číslo, tím je silnější a to nás právě zajímá. Když vidíš 4 nebo 5, je to velice dobré. Pokud máš dokonce nad 6, je to mega dobré. Pod číslo 4 se ani nekoukej, pokud ji chceš vidět v sytých barvách pouhým okem. Jednoduše řečeno: čísla 1 - 3 nejsou viditelná pouhým okem jak na obrázku. Číslo 4 už jde vidět, přesto to stále není úplně v sytých barvách. Já měla obě noci číslo 5, byla nádherně zřetelně a sytě vidět jak se nad námi vlní. Viz nějaké obrázky pod článkem.

3. Sleduj počasí

Počasí je bohužel zrádné a často a rychle se mění. Protože znáš počasí jen pár dní předem, potřebuješ být flexibilní. Pokud máš mít jasno, nerozhoduj se a leť. Pokud máš úplně zataženo, vše bude schované nad mraky a nic neuvidíš. Proto si dobře rozmysli, jestli do toho půjdeš. Samotná vysoká polární záře nestačí. Je hodně ovlivněna právě počasím, slunečním zářením a měsícem, tak pozor na ni. V době úplňku se moc nerozhoduj jet. Každé světlo navíc i to z města, ti stěžuje dobrou viditelnost oblohy.

4. Vyber si místo, kde chceš jet

Můžes si vybrat z několika míst. Norsko, Švédsko, Finsko, Island, Kanada, Alijaška. Pravidlo zní- čím blíž k polárnímu kruhu, tím uděláš líp. Další doporučení: vyjeď z města a buď někde na samotě u lesa, vody nebo louce. Lépe se dívá na nebe, kde není žádné elektrické osvětlení.

5. Jeď mezi říjnem až březnem

Za polární září se jezdí v zimě. Hlavně k nám blízko do Norska, Švédska, Finska nebo na Island. Já byla přelom listopadu a prosince ve Švédsku.

6. Jeď na vlastní pěst 

Nevybírej si cestovní kancelář. Cestovky mívaji tyto nabídky moc brzy nebo zase pozdě v měsících. Polární záře je slabá a pouhým okem syté barvy neuvidíš. Navíc je tam přesně daný termín, takže můžeš za ten výlet utratit hodně peněz a nakonec můžeš být zklamaný. Proto se vracím k nejdůležitějšímu bodu č.1 a opravdu buď časově flexibilní. Vypůjč si na místě auto a za polární září si dojeď. Neboj se pak na místě měnit místa a večer stále sleduj oblohu i z auta jak se přemisťuješ. My jsme díky poslední přejíždce, měli tu nejsilnější a nejsytější hravou záři různými barvami přímo nad hlavami.

7. Pokud chceš mít památku

Měj sebou dobrou zrcadlovku se stativem a správně nastavené expozice. Já jezdím jen s gopro 7, takže jsem dala jednoduchý noční režim o 10 sekundách a je to. Proto moje fotky nejsou profesionální a kvalitní jak ze zrcadlovky. Mě to však stačí a mám aspoň nějakou památku. Jinak ji mám ve své paměti a to mi už nikdo nikdy nevezme.

8. Popřeji ti mnoho štěstí při lovení polární záře.


Tyto rady a tipy jsou opravdu jen můj ověřený postup, který mi vyšel. Přiznám se, poprvé jsem si nic o tom nezjistila, nepřečetla a jela právě s cestovní kanceláři. Byla to chyba! Jeli jsme moc brzy a polární záře očima vidět nešla. Utratila jsem hodně peněz a byla jsem zklamaná. (Avšak, někdo může mít štestí, že se trefí do termínu i se silnou polární záři. Jen upozorňuji, nespoléhej na to, jak jsem to udělala i já.)

Proto jsem po příjezdu začala shromažďovat co nejvíce informací, jak dosáhnout úspěchů a vidět ji. Díky tomuto postupu jsem ji mohla vidět. Jen mě mrzí, že jsem takto nejednala hned. No, chybami se člověk učí.

Proto jsem se rozhodla napsat takový tip jak na to.

Ano je plno odborných výrazů, měření a čísel a podobně. Jak jsem hned na začátku zmínila, o tom se tady bavit nechci. O tom jsou jiné články. Není to však věc, kterou potřebujete podle mě znát. Mě opravdu stačilo tohle sledovat, rozhodnout se na poslední chvíli, ano trošku i riskovat (počasí nám původně moc nepřálo) a vyrazit.

Přeji mnoho úspěchů a štěstí ať tě provází za Tvou polární září.

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš