Veronika Vaníčková

14. ledna 2019 17:55

Nejdražším městem Evropy za pár kaček

Londýn. Světová metropole, hlavní město Anglie, ale také nejdražší město Evropy. Jak při jeho návštěvě nepřijít o veškeré úspory?

Galerie

S hůlkou v ruce v létajícím autě.

Kdyby existoval kouzelný svět Harryho Pottera, byl by tento způsob přepravy jistě velice oblíbený už jen proto, že je téměř zadarmo. Kouzelné hůlky ale nemáme a i přesto jsme se chtěli podívat do města neznámějšího kouzelníka našeho světa.

Jak do Londýna?

Bezkonkurenčně nejlevnější lety do Londýna má letecká společnost Ryan Air. My jsme letěli z Pardubic - parkovné na drobném letišti je zdarma, fronty téměř žádné a cena bezkonkurenční.

Zpáteční let Pardubice - Londýn - 518,- / os. Doporučuji vždy koupit cca dva měsíce dopředu.

V ceně nemáte nic kromě jednoho příručního zavazadla = menší batoh. Myslím, že na Londýn to bohatě stačí - komu ne, musí si připlatit 10 euro za další (a větší) příruční zavazadlo.

Kde bydlet?

Ubytování v Londýně je velice nákladné - zejména pokud se chcete držet v centru - což je kvůli dostupnosti památek daleko výhodnější pozice. Ideální by bylo zůstat v přístěnku pod schodama, pokud ale tuhle možnost nemáte, je tu pár zajímavých alternativ.

Osobně bych tedy doporučila couchsurfing - ostatně to bych doporučila asi v každé zemi.

 Pokud nejste takový dobrodruh a nechce se Vám bydlet u cizích lidí doma, další levnou možností jsou všudy přítomné hostely. Skvělou variantou je St Christopher's Inn Village s výhledem na Shard a v těsné blízkosti Tower Bridge. Cena je cca 15 liber na noc. Rezervujte přes jejich oficiální stránku, nebo si tam zajděte osobně. Na bookingu je to opravdu drahé.

Jestli berete svou drahou polovičku na romantický víkend a toužíte po soukromí - nezbývá vám nic než sledovat booking a pečlivě hledat. My jsme byly v hotelu Tophams - relativně nízká cena a v těsné blízkosti Buckingham palace. Teto hotel bych vám ale osobně nedoporučila.

Kousek od Buckingham palace se nachází proslulá cukrárna. 


Co jíst a pít?

Stejně jako všechno ostatní je i jídlo a pití v Londýně drahé. Předpokládám, že neplánujete vykrást Gringottovu banku tudíž si dovolím Vám doporučit pár budget friendly míst.

Snídaně doporučuji přikoupit za pár korun v hostelu/hotelu (často to bývá již v ceně).

Nejdůležitějším must go place pro všechny masožrouty je Nando´s. Osobně bych to titulovala na něco mezi fastfoodem a restaurací. Specializují se na kuřecí maso a jde o Africko - Portugalský podnik. Jejich velkou specialitou je Peri Peri chicken. Kuřata tu mají asi na sto způsobů  - pálívé, nepálivé. No myslím,že masožrout si vybere každý. Osobně neexistuje žádná chuť na kterou myslíme oba tak často, jako na oběd v Nando´s. V Evropě jsou k nalezení pouze ve spojeném království.

Fotografii nemám (snědeno dřív než se stihlo fotit) a tak přikládám oficiální z internetu. Nechápu jak, ale jídlo vypadalo úplně jako na fotce. 

Pak také doporučuji zajít si na jídlo do čínské čtvrti SOHO - nejen, že je tady toho spousta k vidění, ale jsou zde tzv. "ALL you can EAT" od 8 do 20 liber. 

Nádherná čtvrť SOHO, když skrze ní procházíte připadá Vám to jako město ve městě.

Tím s jídlem končím. Jediný co ve mě zanechalo vzpomínky bylo Nando´s bojím se, že už nikdy lepší kuře mít nebudu.

Přichází ale typicky česká část a tou je pití.

Téměř každý den mají ve většině barů cca od 3-4 do 6-8 hodin tzv. Happy Hour. Většinou to je 1+1 zdarma, nebo výrazně nižší ceny. Doporučuji navštívit bary v tuto dobu. Většina z nich ale zavírá již v 11. Na to pozor. Pokud jako my spoléháte na to, že do čtyř do rána než Vám pojede vlak na letiště budete popíjet v baru, můžete zažít celkem veliký šok. Naštěstí si s takovými věcmi umím poradit a tak je tu další místo, které Vám mohu doporučit. Jedná se o bar The sea horse. Levný bar, kam chodí místní. Je cca 15 minut pěšky od Liverpool station a mají oficiálně otevřeno do dvou - neoficiálně zavírají po třetí hodině.


Kam jít?

V první řadě je nutné vidět Big Ben a Houses of Parliament

Většinu Londýnských dominant známe téměř všichni, v Londýně je ale historických památek a zajímavých míst tolik, že se rozhodně nedají projít ani za týden. Je tedy na každém, co chce vidět a o co se zajímá. 

Myslím si, že nutností je vidět Big Ben a Parlament , pak  samozřejmě i London Eye. Dle mého názoru ani jedno z toho nestojí za placenou návštěvu a procházka kolem bohatě stačí. 

Další místo, které je třeba navštívit je Buckinghamský palác a případné střídání stráží, které se koná denně v 11:00 a trvá přibližně 45 minut. 

Buckinghamský palác

Doporučuji jít procházkou od Parlamentu, přes London Eye a pak podél řeky směrem na Tower Bridge. Cestou potkáte například slavné Shakespearovské divadlo Globe, také zde můžete vidět smrtijedy zničený Millenium Bridge.

Po cestě jsme se rozhodli navštívit Tate Modern - neboli muzeum moderního umění. Většina expozic je zde zdarma. Nahoře je vyhlídka s opravdu krásným výhledem. Vlastně jsme si to užili, ale oba jsme si odnášeli velice smíšené pocity. Pokud jste fanoušci moderního uměni, jistě si přijdete na své, v druhém případě si myslím, že stojí za to si to alespoň projít.

 vyhlídka z Tate Modern

Dál už se samozřejmě pokračuje k Tower Bridge. Cestou míjíte moderní Londýnskou radnici a za ní se tyčí slavný The Shard. Vstup na něj je až zbytečně drahý a já osobně bych za to peníze nedávala.

Co se týká výhledu po kterém samozřejmě všichni toužíme, doporučuji Sky Garden. Nachází se poblíž Tower Bridge. Vstup je zdarma - jen je nutná rezervace, popřípadě po 6. hodině pouští i bez ní. Výhled je tu ohromující, prostředí nádherné. Je tu i několik restaurací a barů.

Když přejdeme věhlasný Tower Bridge, ocitáme se přímo u Tower of London. Jedná se o býválé sídlo královské rodiny, léta zde bylo vězení pro vyšší vrstvy a nyní tu naleznete korunovační klenoty. Koho tato část historie zajímá, doporučuji navštívit. 

Výhled z Tower Bridge. Radnice a věhlasný The Shard.

Jelikož nás zajímá historie, zavítali jsme do národní galerie na Trafalgarském náměstí. Minimálně procházka po náměstí je povinnost každého cestovatele. V galerii jsou všechny expozice zdarma (resp. za dobrovolný příspěvek) a k vidění tu je například slavné dílo Vincenta van Gogha. 

Pokud milujete nákupy, největším rájem pro Vás bude Oxford Street. Začíná na rohu Hyde Parku u mramorového oblouku a je to jedna z nejznámějších nákupních ulic. Další velice známou lokalitou je nákupní dům Harrods (dokonalá vánoční výzdoba) a Camden market. Na Camden marketu můžete kromě trhů a velice zajímavé subkultury naleznout také velké množství barů a restaurací.

Londýn ač je to v centru betonové město jako dnes každé jiné, má mnoho parků. Zapovězený les tu sice nenajdete, ale osobně doporučuji St. James Park kde jsme si pohladili veverky, které k nám bezostyšně přišli a snažili se mi všechny naskákat do kabelky. Můžete tu také sledovat vodní ptactvo. Druhým parkem, který je zároveň tím největším je Hyde Park , nachází se zde památník princezny Diany a také tzv. Speakers' Corner –místo, kde je povoleno vyjadřovat se na jakékoli téma. A v neposlední řadě slavný Greenwich park, který je sice z centra trochu z ruky, ale patří mezi jeden z nejkrásnějších.


Místem, kde nebyl žádný mladý kouzelník nikdy zklamán je Warner Bros studio, kde můžete navštívit kouzelný svět Harryho Pottera a vidět, jak byl vytvořen. To je zároveň poslední zastávka mého cestopisu.


Na závěr bych Vás jen chtěla upozornit, že ty vtipy jsou pravdivý a v Londýně opravdu dost často prší a tak silně doporučuji nepromokavé boty a deštník. 

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš