Filip Mihok

3. dubna 2020 19:00

Nejkrásnější pohled na svět je ze sedla kola, ale …..

Bez zkušeností s cestováním na kole jsem se vydal na cestu kolem Pyrenejského poloostrova, kterou jsem měl v plánu zakončit v horách nedaleko Barcelony. Tam se měl odehrávat rituál s šamanem, kterého jsem se měl zúčastnit. Bohužel cestu jsem musel dříve ukončit, po tom co jsem na jihu Španělska skoro umřel v horách. Jak moje pouť probíhala a co všechno jsem zažil, se dozvíte v několika článcích.

Jak to začalo?

K myšlence cestování na kole mě přivedl můj kamarád, který na kole závodil. Jednou mi tak ze srandy řekl, že bych mohl zkusit cestovat na kole.

Poprvé mi ten nápad přišel hloupý a bláznivý, jelikož jsem naposledy na kole seděl asi v deseti letech a nevěděl jsem, jestli si to vůbec ještě pamatuji.

Čím více jsem o tom, ale přemýšlel tím více se mi to zamlouvalo. Přece jenom cestování na kole vám otevírá spoustu nových možností. Máte větší svobodu než při stopování a máte možnost si více užít navštívenou zemi. Pohybujete se pomaleji než v autě, takže vnímáte více detailů, jak se třeba mění krajina, jak žijí místní lidé, cítíte nové vůně a pachy, tohle v autě nemáte možnost zažít. Takže jsem si řekl, proč to nezkusit. Když mě to nebude bavit, můžu přece kdykoliv cestu ukončit a odletět zpět domů.

NÁKUPNÍ HOREČKA

Už jsem zmiňoval, že na kole jsem neseděl dobrých (asi :D) devět let. Což znamenalo, že si musím všechno cyklo-vybavení koupit a to včetně kola! Po větším průzkumu kol na internetu a přečtení pár bikepackingových blogů jsem měl jasno. Chtěl bych celo-ocelové kolo bez odpružení, ať jsou případné opravy eliminovány jen na to nejjednodušší. A ocelové protože se a dá se lehce svařit, kdybych ho náhodou rozbil někde ve škarpě.

Našel jsem si kolo, které mi jak stavbou, cenou tak i vzhledem vyhovovalo a to Marin Pine Mountain. Ještě jsem to probral s kamarády co mají o dost větší přehled ve světě kol. Dostal jsem zelenou, že je kolo dokonalé na mou expedici, takže teď ho jenom koupit.

Ale marně….

U nás v Česku po dlouhém a marném hledání jsem neměl to štěstí a na konec jsem musel k naším polským sousedům do Varšavy.

Old school není cool

Co se týče brašen, chtěl jsem jet co nejvíce na lehko, takže jsem se dal na bikepackingovou úpravu :D. Navíc mi to příjde více sexy než ty old-schoolové postranní brašny, ale tím nechci říct, že je na nich něco špatného. Podpořil jsem českou značku a zvolil si firmu Acepac. Koupil jsem si od nich řídítkovou a podsedlovou brašnu a zbytek brašen tak různě po internetu a Decathlonu, přece jenom měl jsem low budget.

“Měl jsem asi měsíc abych se naučil složit a opravovat kolo. Výzva přijata!“

Čím víc se datum odletu blížilo, tím jsem z toho měl větší a větší strach. Ta představa, že budu cestovat na kole o kterém vím prd jak funguje a navíc v cizí zemi, kde z doslechu vím, že je problém se domluvit anglicky, mě děsila. Začal jsem sledovat na YouTube videa jak opravit kolo. V mobilu jsem měl složku s názvem „Poslední naděje“ kde byly stáhnuté všechna videa co jsem našel na internetu o opravě kol a v předvolbě jsem měl číslo na kamaráda, co kola opravuje a živí se tím. Takže si myslím, že jsem byl připraven.

PLÁNOVÁNÍ TRASY

Cestu jsem plánoval podle Google maps a ukládal jsem si to Mapy.cz. Dost jsem se inspiroval přes cyklotrasy EuroVelo a bikepacking.com, kde jsou zajímavé trasy po celém světě.

Plán byl začít ve městě Porto, odkud bych pokračoval dolů na jih Portugalska, pak zatočil na východ jel k parku Sierra Nevada a přes hory zase rovně k Barceloně. Jednoduchá trasa, kde nebylo možné zabloudit rovně, doprava, přes hory a zase rovně.


PROČ PORTUGALSKO A ŠPANĚLSKO?

Jak jsem se v úvodu zmiňoval, měl jsem domluvenou ceremonii s mexickým šamanem, kterou jsem si pár měsíců zpět zarezervoval v Londýně. Měl to být třídenní seminář a přišlo mi super tam dojet na kole.

Nikdy v životě jsem ve Španělsku a Portugalsku nebyl a po přečtení knihy Alchymista jsem chtěl vidět tu romantickou Andalusii, chtěl jsem se potloukat na kole Španělskem jako Don Quijote de la Mancha a v Portugalsku popíjet Portské a sledovat západ slunce nad oceánem.

KONEC

Moc Vám děkuji jestli jste můj článek dočetli až do konce. V dalším díle, se dozvíte jak jsem si poradil se zabalením kola do letadla, jaký byl let a jak jsem strávil první noc v Portugalsku ve spacáku pod lavičkou na letišti

SEZNAM VĚCÍ

PS. Tady nechávám seznam věcí, které jsem měl s sebou. Když si ho čtu, říkám si jak jsem tohle všechno mohl tahat.


Kolo Marin Pine Mountain 2017

Oblečení:

Péřová bunda Decathlon, cyklo pláštěnka Kilpi, šustka Decathlon, červená Decathlon mikina, termo tričko decathlon, 2 funkční trika, 1 krataso-kalhoty, 1 sportovní kraťasy, 1 leginy, 2 trenky, 2 ponožky, brýle sluneční, čepice, reflexní vesta

Lékárnička a drogerie:

Kartáček, pasta malá, deodorant, hřeben, šampon malý, jelení lůj, toaleťák, krém na opruzeniny, paralen, černé uhlí, náplast, opalovací krém, hygienicky gel, ručník, kleštičky na nehty

Nářadí:

Multitool, nýtovač, imbusy, pumpička, lepení, duše 2, montpáka, klíč na pedály, olej na řetěz, eska pásky, el.lep.paska

Něco

skládací zámek a U zámek +klíče!!!!, Helma,ofocený doklad ke kolu, pas, občanka, karty ČSOB a Revolut, šňůry paracord na krabici od kola jako úchyty, stahovací pásky od batohu na něco k připevnění na kolo, k brašně….

Brašny

Řídítková a podsedlová Acepac, rámová, brašna na mobil a doklady, řídítková na láhev a batoh 30l Decathlon

Zábava:

Trx na cvičení, expander guma, E-book, deník a propisku, švihadlo

Elektronika:

Mobil Cat S41, foťák canon eos m10, nabíječky, solární panel, powerbanka (nabitá), flashka, SD karty, světla na kolo a USB kabel, sluchátka, příruční světlo

Spaní:

Karimatka zig zag, stan Jurek AT 1.5, bivak high point, letní spacák letní od Pinguin, polštář nafukovací Tesco

Kuchyň:

Vařič na dřevo – dřívkáč, závětří aliexpress, nůž Opinel, lžíce, křesadlo, ešus, hrnek, hořčík doplněk stravy

Jídlo do letadla a PET láhev (a něco na cestu na začátek – lovečák, sušené ovoce a oříšky, sýr, proteinová tyčinky a škvarky)

Odkaz na stránky, kde jsem bral inspiraci na mou trasu s GPS souřadnicemi.

https://euroveloportugal.com/en/

https://bikepacking.com/routes/altravesur-bikepacking-route/

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Ahoj :D,
to jsem rád, že se článek líbil. Další díl bude zítra nebo pozítří :). Omlouvám se, že odepisuji až po týdnu.

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš