Vojtěch Příhoda

21. ledna 2018 19:03

New York City

V tomto cestopise bych vás rád seznámil se svou několikadenní návštěvou města, které jeho obyvatelé rádi označují za to nejlepší na světě. Ano, jde o New York.

Mapa

Úvod

V listopadu 2017 jsme navštívili rodinu mé americké přítelkyně. Z toho důvodu vám bohužel nepředám užitečné informace ohledně ubytování, protože jsme zůstávali u příbuzných. Pokusím se ale popsat, co mě v New Yorku nejvíce zaujalo a co byste při jeho návštěvě neměli vynechat.


New York, město na řece Hudson, tvoří pět hlavních částí - Manhattan, Brooklyn, Queens, Bronx a Staten Island. Jejich mapu najdete tady.

My jsme stihli navštívit pouze Manhattan a část Brooklynu. Manhattan je ostrov v centru New Yorku, kde najdete většinu nejznámějších památek. Jedná se o jedno z nejhustěji obydlených míst světa. Žije zde 1,63 milionu obyvatel na ploše 60 km2.

Osidlování Evropany začalo v sedmnáctém století, a to v jižní části ostrova. Jižní špička Manhattanu má tedy trochu jiný charakter, než zbytek, kde funguje princip číslovaných ulic (1st Street na jihu až 220th Street na severu) a na nich kolmých Avenue (1st Avenue na východě až 11th Avenue na západě). Když se v tomto systému zorientujete, oceníte jeho praktičnost, k orientaci po městě vám budou stačit jen čísla ulic.

Pohled na jižní část Manhattanu z Brooklynu


Letiště v NY City

V New Yorku jsou tři letiště - JFK, které slouží zejména pro mezinárodní lety, ale bývá velmi vytížené. LaGuardia, hlavně pro mezistátní lety, a nakonec Newark, které vlastně není v New Yorku, ale ve vedlejším New Jersey, bývá však méně zaplněné turisty než JFK a letěli jsme z něj i my. Do New Yorku se pak dostanete vlakem, autobusem nebo taxíkem.


Pohyb po městě

Nejlevněji vás vyjde metro, koupíte si papírovou jízdenku, kterou je možné v každé stanici dobíjet. Některé spoje staví v méně zastávkách a využijete je v případě, když jedete na vzdálenější stanici. Toto jsou takzvané ,,Express” vlaky. Naopak ty, které stavějí v každé zastávce se nazývají ,,Local”. Metro je otevřeno 24 hodin denně. Pokud budete ve městě více dní, vyplatí se vám pořídit si týdenní jízdenku.

Taxi, Uber - pohodlná doprava jako v Čechách, s tou výhodou, že v NYC vás nikdo nebude chtít natáhnout.

Další hromadná doprava - bus, trajekty - nevyzkoušel jsem, takže bohužel neporadím.


Postřehy z první návštěvy USA

To se tu nekrade?

Jako vždy, když při výletu mimo ČR pozoruji místní zvyklosti, říkám si ,,Hm, to už by u nás dávno někdo ukradl.” Například, pokud si objednáte balík, doručí vám ho za domovní dveře, ale nikdo z ostatních nájemníků domu se ho ani nedotkne. Nebo, platíte v restauraci, obsluha vám přinese účet, vy pípnete kreditkou, až pak napíšete na lístek výši spropitného a jdete domů. Obsluze věříte s tím, že vám nenaúčtují desetinásobek toho, co jste si přáli zaplatit.

Chodci jsou šílení

Všichni chodci v New Yorku mají zvláštní zálibu v hraní jejich vlastní verze ruské rulety. Bílý panáček na semaforu znamená ,,jdi”, červená ručička znamená totéž.

Cyklisté jsou šílenější

Mluvil jsem o šílených chodcích? Ano, všude na světě, kde cyklisté tvoří větší část městské dopravy, chovají se jako blázni.

Splachování je divný

Ne, vážně, člověk spláchne záchod a všechno se z něj tak nějak vysaje, jako třeba v letadle. O tom se v průvodcích nedočtete. Není zač.

K ilustrování rozdílů přidávám fotku průhledné Pepsi. Jsou tak moc před námi :(



Následovat budou městské památky tak, jak jsme je navštívili my. Nějak zvlášť jsme při tom nespěchali, pravděpodobně byste je tedy vměstnali i do tří dnů, za méně byste ale všechno ze seznamu nestihli.

Den 1

Chrysler Building

Pokud jste přemýšleli, proč je v New Yorku tolik mrakodrapů a proč s nimi začali právě tady, odpověď je jednoduchá. Manhattan je ostrov, kde nedochází k zemětřesením, ale hlavně zde existuje kamenité podloží. Skalnatých útvarů si můžete všimnout, například pokud se budete procházet Central Parkem.

V roce 1930 byl dokončen podle mě ten nejhezčí z mrakodrapů - Chrysler Building. Svými 318,9 metry porazil pařížskou Eifellovu věž a stal se nejvyšší stavbou světa, než ho o jedenáct měsíců později překonala Empire State Building. Kromě charakteristické špičky si všimněte i orlích chrličů, zvětšenin sošek z automobilů Chrysler. Mrakodrap bohužel není možné navštívit, sídlí v něm soukromé kanceláře. Můžete se ale podívat do vstupní haly, kde na vás dýchne atmosféra stylu art deco.