Iveta Doudová

28. prosince 2019 12:50

„No jo na Havaji, tam budete mít Havaj“... no spíš maraton.

5 lidí, 17 dní, 8 letů, 40 hodin v letadle, 3 ostrovy..... „358 tisíc“ fotek.Extrémní, rozmanitá, rozdílná, přístupná i divoká, pro povaleče i dobrodruha, jakou ji chceš poznat, takovou ji najdeš.

Galerie Mapa

Oahu nevynecháme, turistů se nebojíme..

Po ¾ roku šetření dovolené bylo Oahu jako první ostrov perfektní volba. Vše je barevné, rozkvetlé, prosluněné. To, že to není úplně reálná Havaj, vám stejně dojde až na ostatních ostrovech, tak proč si ty jemné písečné pláže taky neužít. Většinu dní jsme vstávali na východy slunce nad oceánem, vrcholky kopců v mracích a chytali bronz, abychom mohli zbylé 2 týdny blednout.

Lanikai Beach

Oahu je pořád Amerika, pod každý kopec, k pláži dojedete autem. Pokud ovšem chcete objet a vidět, co nejvíc, budete rádi, že to auto máte. Nejhezčí pláže byly na jižním cípu ostrova, severovýchod byl naopak plný krevet a místních/převzatých dobrot, severozápad asi před turisty ukrývají, army oblast, loďařské oblasti, chudší čtvrtě. Objeli jsme ostrov kolem dokola, jen stručný výčet níže.

Lanikai beach, Diamond Head Crater (placené parkoviště), celé Honolulu s Waikiki, Manoa Falls Trail (placené parkoviště), Koko Head trail, Pearl Harbor Historic Sites, Pillbox trail, Makapu´u Trail Lighthouse

Do výšin k Pillboxu


Do Walmartu pro stan.. Vítej Maui!

Po prvním týdnu, jsme se už naučili, kde si obstarat lepší jídlo za stejnou cenu s méně sacharidy a na první dobrou vcházet jen do kaváren, kde znají espresso. Najednou jsme zjistili, že na Maui je vše zelenější, přírodnější, větší a dojemnější, bez aranžmá. Už jsme si zvykli, okolo ostrova jsou vždy čisté pláže, uprostřed zelené nepřístupné kopce, a podle toho, zda jste na východě/západě od nejvyšší hory, jste buď ve vyprahlé pustině, nebo deštivém pralese.

"Nejdelší výlet" 12 km, Waihe´e Ridge Trail

Soukromé airbnb jsme vyměnili za kempy a stan. Nutno podotknout rozdíly mezi ubytováním, kemp Olowalu a jeho luxusní zelené sprchy pod hvězdným nebem nebo kemp u Road to Hana, kde vám cestou na záchod z igelitové matrace přeskáče přes nohy 10 žab. Opět jsme objeli ostrov dokola a byli jak Alenka v říši divů, co pár kilometrů, jiná krajina. Zelené pralesy, bambusové pralesy, černé pláže, skály, zelené kopce, lávovité vyprahlé louky, sopečná krajina. Poprvé jsme navlékli obsah celého batohu na sebe a i tak jsme 3 000 m n. m. ráno opouštěli hodně rychle s topením na max. Takže celý ostrov projet, ale stručně:

Blowhole, Waihee Ridge Trail, NP Haleakala (Tripass park), Pipiwai Trail (parkoviště Tripass park), Waimoku Falls, Black Sand beach, Hana Harvest Café (nejlepší espresso v životě), Road to Hana

Haleakala Observatory - východ slunce si rezervuj, ale i ten "fee" západ byl překrásný

Big Island, taková větší Šumava

Pořadí ostrovů byla skvělá volba, tropická dovolená na Oahu, rozmanité wau Maui a takový domorodý Big Island. Big Island bych laicky rozdělila na 3 části: Lávové vyprahlé oblasti s chumlem zelinkavé trávy ze savany a stády dobytka, Lávové oblasti s jemnými černými plážemi s každodenním deštěm a zelenými palmovými lesy, Lávovité černočerné oblasti s krátery.

Volcanoes NP - úsměv, než mě to začalo hřát pod zadkem

Na Big Islandu se pro vás zastaví čas. Je to největší ostrov, ale dlouhé kilometry nepotkáte nic než dobytek, pláně a samozřejmě, lávu. I přestože nenajdete klasickou hlínu, ale jen popel a ztuhlou lávu, díky dennodenní dávce deště se vše zelená. Když už ale narazíte na nějaký vodopád nebo NP, je to vše úměrné velikosti ostrova, takže ještě větší než jinde.

Waaipio Valley (pešky), Pu´u Honoa o Honaunau NP (Tripass park), Volcanoes NP,Chain of Craters Road, Petroglyphs (Tripass park), Akaka Falls (placené parkoviště), Punalu´u Beach (želvy), Green Sand Beach (dovezli nás místní 20 USD)

Akaka Falls

Co bych jen dodala prakticky.. Je to západ, je to Amerika, co poradit, kulturní šok nezažijete a přežijete to tam :) Bez auta bychom to nedali, jezdí se přehnaně pomalu, všichni jsou více než ohleduplní a dráž tam prostě je, numbeo.com ti poví. Snad jen, ať máš Accuweather, Google weather, Apple weather, Nory, stejně nebudeš vědět, jak bude :)


Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš