Jan Macháček

6. prosince 2018 9:35

Omán – 13 věcí, co musíte vědět před cestou + 4 místa, co navštívit

Omán je schovaný ve stínu zářící Dubaje a právě toho dělá zajímavým. Jsou tu krásné pláže, hory, málo turistů, pouště anebo tropy a historická města. Je tu prostě všechno. Aby se vám v té nádheře lépe orientovalo, sestavil jsem manuál s tipy, co byste měli vědět před cestou a kam musíte určitě vyrazit. Po přečtení se vám vaše ománská cesta naplánuje úplně sama.

Galerie Mapa

1. Země, která má všechno – pouště, tropy, hory, moře, města,...

Máte chuť na koupačku v moři? No problem, je tu parádní a ještě k tomu uvidíte obrovské želvy. Nebo spíš radši někde trekujete? To si zalíbíte ománské hory s jedním z nejhlubších kaňonů světa. K tomu si přidejte poušť s obrovskými dunami, tropy na jihu nebo historická města na severu. Když si půjčíte auto, tak se z Ománu stává ideální země na epický roadtrip.

2. Budete potřebovat vízum

Při cestách do Ománu platí vízová povinnost, vše se dá velmi snadno vyřešit online na webu Royal Oman Police. Zaregistrujete se, zadáte cestovní pas, který musí být minimálně 6 měsíců platný i po vypršení víza. Připravte si také kopii pasu a vaši fotografii. Poté si vyberete vízum, které vám nejvíce vyhovuje. Já měl 10 denní vízum za 5 OMR. Dále můžete zvolit 30 denní (single entry) za 20 OMR a nebo 30 denní (multi entry) za 50 OMR. Vízum bylo vystaveno během jednoho dne. Jo a pozor, vízum musíte využít do jednoho měsíce od jeho obdržení.

Kontrola víz na ománské straně probíhala v místnosti, kde byly reklamy motivující k návštěvě Ománu a v televizi zrovna dávali záběry Škody Fabia R5. Trochu bizár.

3. Ománský riál je jedna z nejsilnějších měn světa

Ománská měna je jedna z nejsilnějších na světě. Za jeden tamnější OMR (tak se jejich měna jmenuje) dostanete cca 60 Kč. Musíte si dát pozor v obchodech, abyste si ceny nepletli s eury. Dost to k tomu svádí. Jestli si vybíráte peníze z bankomatu, může se stát, že dostanete bankovku s 50 nebo dokonce 100 OMR. Skočte do banky a rozměňte si je. Ulehčíte si tím život.

Omán je obecně poměrně drahá země, především organizované turistické aktivity nebo hotely jsou za extrémní ceny. Naopak jídlo v restauracích a v obchodech je za podobné ceny jako v ČR. Jinak tamějším “halířům” se říká baisa. 1000 baisa je 1 OMR. Já to na začátku nevěděl a chvíli mi trvalo, než jsem to pochopil.

Ománská měna je jednou z nejsilnějších na světě. Za 1 OMR dostanete cca 60 Kč. "Halíře" se jmenují baisa – 100 baisa je jeden 1 OMR.

4. Jak nejlevněji do Ománu? Z Dubaje autobusem

Nejlevnějším způsobem, jak se z ČR dostat do Ománu je letět do Dubaje, a pak chytit přímý autobus Dubaj-Muscat. Jezdí třikrát za den oběma směry (6:00, 15:00 a 23:00). Autobus je velmi pěkný, má USB konektor a měla by v něm fungovat WiF (mně nefungovala). Cesta by měla trvat 6 hodin, ale záleží na provozu a zdržení na hranicích. Připravte si vodu a sváču, cestou se nedá nic moc koupit.

Dopravce se jmenuje MwaSalat. Lístek nejde koupit online, s místem v autobusu by ale neměl být problém. Když jsem jel já, bylo max. 30-50 % obsazených míst. Podívejte se na mapu odkud přesně jede autobus z Dubaje (z letiště se tam dostanete v pohodě MHD) a z Muscatu.

Tip: Podrobný popis (v Aj) cesty autobusem mezi Dubají a Muscatem na blogu Travel with Pedro.

Cestou autobusem mezi Dubají a Muscatem zastavíte nejdřív na straně SAE, zaplatíte poplatek 35 AED a pak směřujete k ománské straně, kde vám zkonrolují obsah zavazadla a prověří vaše vízum. Cestou zpět do Dubaje zastavujete jednou v Ománu a pak v SAE na pasovce a na kontrole zavazadel.

5. Na tradiční ománské jídlo jen tak nenarazíte

V Ománu prý žije zhruba 2,5 milionu Ománců a skoro ten samý počet lidí ze zahraničí, a to převážně z Indie, Pákistánu a nebo Bangladéše. To ovlivňuje místní kuchyni. Tím úplně nejlevnějším, co si můžete dát, jsou indické/pákistánské/bangladéšské bistra. Malé wrapy s falafelem nebo kuřetem vás většinou vyjdou od 0,3 až do 0,7 OMR. V turistických oblastech i trochu dráž. Větší jídla jako je kuře s rýží je kolem 1-2 OMR. V McDonaldu vás menu vyjde cca na 2,5 OMR. Jen se připravte, že na tradiční ománské jídlo narazíte velmi zřídka. Já jsem ho úplně minul.

Asi moje nejlepší jídlo v Ománu. Za tohle všechno jsem platil 6 OMR, což není špatné. Ceny v restauracích jsou na tom podobně jako u nás.

6. Simkarta – 4G chytnete i v poušti nebo v horách

V Ománu prý nedávno zrušili turistické sim karty. Nemusíte si ale moc zoufat. Sim kartu si obstaráte i tak a nebude to trvat déle než deset minut. Já jsem používal sim kartu od operátora Ooredoo. Nabízí dvě zajímavé alternativy: 1) 1 GB za 3 riály a 2) 2 GB za 5 riálu (tu jsem si zvolil já). Vše je bez volání. Má vynikající pokrytí, signál jsem chytal bez problému, jak v poušti, tak i v horách.

Alternativou k operátoru Ooredoo byl Omantel. Ten nabízel 3 GB za 7 riálu. Ze zkušenosti můžu říct, že Omantel měl horší pokrytí. Jo a ještě jedna důležitá informace. Audio hovory přes Whatsapp a FB Messenger jsou v Ománu blokovány. Tak na to myslete.

Printscreen, který jsem udělal v poušti. V jeho horním rohu můžete vidět, že i tam jsem chytal 4G. S internetem v Ománu nebo mininálně v jeho severní části nebudete mít problém.

7. Ubytování – super drahé hotely a kempování zdarma

Pokud plánujete v Ománu využívat hotely, tak počítejte s tím, že sáhnete hluboko do kapsy. Vyjdou vás minimálně na 2 000 Kč za noc. Připravte se na velmi omezenou nabídku. Jako alternativa k hotelům je v Ománu kempování, kde jsou možnosti neomezené, kempovat můžete naprosto všude. Jinak nebojte, spánek venku je naprosto bezpečný. Nikdo se na vás neopováží sáhnout. Sám jsem pod širákem 4 krát a vždy bez problémů. Jedině počítejte s velmi otravnými komáry, kteří vám noc dokáží hodně znepříjemnit.

Do Muscatu jsem první den dorazil v 5:00 ráno. Potřeboval jsem se trochu prospat, tak jsem si našel asi to nejlepší místo na spánek – zahrada u Mešity sultána Kábúse. Jinak spánek venku je v Ománu naprosto bezpečný. Nikdo se na vás neopováží ani sáhnout. Je to fajn způsob, jak ušetřit. Hotely tu mají extrémně drahé.

8. Půjčení auta – 4x4 potřebovat nebudete

Z toho co jsem viděl, tak mohu říct, že na většinu zajímavých míst v Ománu automobil s 4x4 potřebovat nebudete. Stačí si půjčit obyčejnou malou předokolku, která vás vyjde levněji. Vlastně jediné místo, kde vám stačit nebude, je poušť. Tam se ale můžete nechat odvézt. Takže nemá cenu platit obrovské částky za super off-road, když ho využijete jenom jeden den. Více informací o půjčení auta je v článku Radky Staňkové, ta na rozdíl ode mě Omán v půjčeném autě procestovala.

Skoro všude vám na severu Ománu bude stačit si půjčit předokolku, jedině v poušti byste mohli mít problém. Tam vás ale za úplatu dovezou místní. Jinak někteří turisté si půjčení auta v Ománu představují trochu jinak.

9. Nebe autostopu je v Ománu

Do Ománu jsem jel sám, půjčení auta pro jednoho nemělo smysl a autobusová doprava v Ománu není úplně rozšířená. Proto jsem se rozhodl stopovat a ukázalo se, že autostop je velmi rychlým a efektivním způsobem cestování po Ománu. Nikdy jsem nečekal více než minutu a když mi to extra nešlo, tak mi zastavilo až páté auto.

Fotka autostopu na fotce vypadá beznadějně, ale věřte, že opak je v Ománu pravdou. Stačí si stopnout k silnici a do minuty vám zastavuje auto. Omán je autostopu ráj.

Pokud jste ve stopu naprostí začátečníci, Omán je dobrý začátek. Počítejte, že vás vaši řidiči často pozvou na čaj, kávu nebo datle a velmi rádi vám ukáží domy, kde bydlí. Kdybych měl auto půjčené z půjčovny, možná bych z Ománu viděl více, ale díky autostopu a mým ománským řidičům jsem zemi poznal více do hloubky. Zkuste to aspoň jeden den, užijete si to.

Často se stane, že vás vaši řidiči pozvou k sobě domů, nabídnou datle, čaj nebo kávu a příjemné povídání. Zkuste tu stopovat aspoň jeden den. Je to zajímavý zážitek.

Tip: Pro web Stopujeme východ jsem sepsal své zážitky ze stopování Ománem. Je tam vše a to včetně lehce bizarního zážitku s lehce uchýlným Ománcem, který si mě pozval domů. Tak mrkněte na článek Omán – země, která má vše – pouště, hory i dlouhé pláže.

10. Počasí v Ománu – v zimě tu mají 30 °C

Sezóna začíná od listopadu a končí v lednu. Teploty jsou relativně příjemné (max. 30-35 °C). V horách se připravte, že může klesnout až k nule. Naopak letním měsícům se v Ománu vyhněte. Teploty běžně překonávají 45 °C a v poušti šplhají dokonce až k šíleným 55 °C. Proto ať už jste v Ománu kdykoliv a kdekoliv, mějte vždy dostatek pitné vody.

Vidět déšť je v Ománu celkem rarita, ale vidět duhu, tak to je zázrak. Já viděl oboje.

11. Brutální klimatizace vás pořádně zchladí

Pro ty, kteří často cestují do Asie nebo na Blízký východ, to nebude nic nového. Mířím spíše na nováčky. Všude je brutální klimatizace, která jede na plné obrátky. Připravte se, že vám bude zima v obchodních centrech, v hotelech, taxících a autobusech. Vždy mějte při sobě minimálně lehkou mikču. Zamezíte tím případnému nachlazení.

12. Efektivní MHD po hlavní městě Muscatu

Z mapy to moc nevypadá, ale věřte, že Muscat je asi tím nejvíce roztahaným městem na světě. Je všude a zároveň nikde. Táhne se asi 50 km po pobřeží Indického oceánu. Takřka se po něm nedá pohybovat pěšky. Buď musíte taxíky (budou vás chtít napálit) nebo autobusem. Ten je ale překvapivě efektivní, pohodlný a je za dobrou cenu.

Páteřní linka se jmenuje 1 a jezdí od východu na západ. Na ní se napojují další linky. A jak se v nich orientovat? Stačí mít ománskou sim kartu, pak zapnete Google Maps a máte to. Prostě zadáte odkud a kam chcete, přepnete na mód s veřejnou dopravou a už jezdíte. Je to velmi snadné. Jen se do autobusu oblečte, je tam velká zima.

Překvapivě efektivním způsobem, jak se dopravovat po hlavním městě Muscatu je autobus. Jezdí relativně často, je poloprázdný a vždy uvnitř řádně vychlazený (bez mikyny budete nemocní).

13. Přestup v Muscatu – kam vyrazit?

Aerolinka Oman air má často zajímavé akce do Asie. Nelétá z Prahy, ale z Mnichova a ten je kousek. Pokud máte minimálně jeden den, tak vše důležité stihnete úplně v pohodě (vlastně stačí i půl den). Hlavní atrakcí je za mě určitě mešita Sultána Kábuse, kde mají jeden z největších koberců světa a lustr těžký 25 tun. Vstupné se neplatí. Připravte si minimálně dlouhé kalhoty a ženy by měli mít zahalené vlasy.

Asi nejzajímavější místo, které v Muscatu můžete navštívit je Mešita sultána Kábúse. Je obrovská, vstupné je zdarma a uvnitř mají jeden z největších koberců světa a lustr, který váží 25 tun (více v galerii pod cestopisem).

Dalším zajímavým místem, co navštívit v Muscatu je místní trh. Říkají mu Mutrah Souq je plný zlata, elektrických spotřebičů, oblečení a turistických serepetiček. Jestli nevíte, co a kde nakoupit pro své blízké, tak tady jste na správné adrese. Připravte se na smlouvání. Trh je poblíž oblasti Ruwi, kam se dostanete výše zmíněnou autobusovou linkou 1.

Kde se nejlépe nakupují suvenýry pro doma? Odpověď je jednoduchá – v bazaru v Muscatu, který se jmenuje Mutrah Souk. Připravte se na smlouvání.

4 tipy na místa, co navštívit

1. Wadí – nebezpečně krásné oázy v poušti

V Ománu se řekám říká wádí. Většinou se jedná o vyschlá koryta řek, která se mění v mocné toky až když zaprší. To se nestává zase tak úplně často, ale když ano, následují bleskové povodně. Suchá ománská země prostě není schopna přijmout jakoukoliv vodu a vše po ní steče. Hlídejte si počasí.

Wádí se v Ománu říká vyschlým koritům řek, která se stávají extrémně nebezpečná, jakmile trochu zaprší. Velká voda se přiřítí během pár sekund. Jedním z koryt se šlo asi 45 minut k Wadi Shab, kde je skvělá koupačka.

To bylo nebezpečí a teď ta krása. V některých wádí jsou nádherné treky a v některých můžete dokonce spojit trekování s pěknou koupačkou. Sám jsem navštívil dvě taková místa. První bylo Wadi Shab, u kterého jdete zhruba 45 minut vyschlým korytem řeky, až se dostanete na místo, odkud se dále pokračuje pouze mokrou nohou. Nebojte se, batoh klidně odložte. Nikdo vám na něj ani nesáhne. Když budete pokračovat dál, doplavete do jeskyně, ve které je vodopád. Neskutečný zážitek.

Wadi bin Khalid je snáze dostupné než Wadi Shab. Mě bavilo o trošku víc.

Méně náročným wádí (Wadi Shab bych asi nedoporučoval dětem) je Wadi bin Khalid. Jelikož není tak náročné, musíte počítat s turisty. Na druhou stranu i tak je to velmi pěkné a pro mě asi lepší než Wadi Shab. Jsou tam prostě hezké výhledy. Ani u jednoho z wádí neplatíte vstupné. Jedině u Wadi Shab počítejte s 1 OMR, kterým zaplatíte krátký odvoz loďkou.

Vstupné se ani u jednoho neplatí. Jedině u Wadi Shab dáte 1 OMR za krátkou projížďku loďkou, která vás hodí na druhý břeh.

2. Balcony walk – procházka nad jedním nejhlubších kaňonů světa poblíž hory Jebel Shan

Představte si, že se procházíte po úzké cestičce, kde na jedné straně je hluboká propast a na druhé vysoká skála. Máte to? Tak to přesně je trek Balcony walk poblíž hory Jebel Shan. Pro lidi, kteří mají závratě ideální místo k překonání sama sebe. Určitě to ale za překonání stojí.

Jeden z nejhlubších kaňonů světa se jmenuje Wadi Nakhr Canyon. Místy je to ďuzna o 1000-1500 metrech. Impozantní výhledy zaručeny.
Pokud jste odvážní, tak v klidu můžete jít zkoumat okraje kaňonu. Nikdy vám v tom nebrání. Já se odvážil jenom jednou.

Jak se tam dostanete? Vyrazíte do města Al Hamra a pak budete sledovat ukazatele a budete podle nich pokračovat pořád do kopce. V jednu chvíli asfaltka zmizí a pak se zase objeví proto, aby mohla zmizet. Nástupní místo na Balcony walk je jenom jedno a to až na samotném konci cesty. Jiný nástup vlastně není ani možný. Jinak někde se můžete dočíst, že místo je dostupné pouze autem s 4x4. Nevím, co je na tom pravdy. Viděli jsme hodně malých předokolek, které se tam dopravili úplně v pohodě.

Zhruba uprostřed kaňonu je úzká cestička, které se říká Balcony walk. Měří 5 km a procházka po ní je pořádný zážitek. Lidi se závratěmi si ji vysloveně užijí.

Pokud si netroufáte na trek, který je dlouhý 5 km tam a 5 km zpět, tak i tak se má cenu se sem vypravit. Minimálně si projeďte silnici podél kaňonu, který je prý jedním z nejhlubších na světě. Jmenuje se Wadi Nakhr Canyon a místy je hluboký 1000 až 1500 metrů. Jestli chcete bližší info, tak mi buď napište (poradím, kde přespat a kam vyrazit na výhled z úplně jiného pohledu) anebo se mrkněte na blog Radky Staňkové. Hezky popisuje samotný trek.

 
Zajímavostí na Balcony walk je fakt, že je velmi složité dopředu odhadnout, kudy cestička povede. Je to jasné max 100-200 metrů dopředu. Na druhou stranu se tu nedá ztratit, na jedné straně je skála a na druhé sešup dolů.

Tip: Podrobnější popis procházky po Balcony walk včetně mapy s nástupním místem najdete ve článku Omán – procházka nad jedním z nejhlubších kaňonů světa, který jsem sepsal pro Lonely Planet. 

3. Nizwa – kupte si kozu vašich snů na páteční trhu

Budu upřímný, města mě v Ománu nějak extra neuchvátila. Často totiž ani nebylo poznat, že už člověk v nějakém je. Většinou to vypadá tak, že jsou sem tam nějaké domy, ke kterým nevede ani pořádná cesta. Jediným způsob, jak se pohybovat je auto. Na chození pěšky můžete zapomenout. Všechno je daleko. Možná právě proto se mi město Nizwa zarylo do paměti. Jako jedno z mála mělo něco jako historické centrum, kde se dalo vše pohodlně zvládnout po svých.

A proč se mi tam líbilo? Jednak je uprostřed města pevnost, která se né moc kreativně jmenuje Nizwa fort. Vstupné vás vyjde na 5 OMR (300 Kč) a nebudete litovat. Z pevnosti je nádherný výhled na město a na hory, které jsou kolem. Vyražte sem 1,5 hodiny před západem slunce a výhledy vás přímo uchvátí.

Nejlepší výhled na město Nizwa je před západem slunce z pevnosti, která se tyčí nad samotným centrem.

Když vám to výjde tak, že v Nizwě budete v pátek ráno, tak vyražte na zvířecí trh, na který se sjíždí celé okolí. Převážně se vše točí kolem koz. Pokud si nějakou hodláte koupit, přivstaňte si, mezi 6 a 7:30 probíhá veškerý business. Ti, kteří chtějí výhodně nakoupit sedí/stojí v improvizovaném kruhu uprostřed, kterého je ulička pro prodejce a jejich kozi. V zásadě se jedná něco jako o módní přehlídku, kde si svojí vysněnou modelku můžete hned koupit.

Pokud budete ve městě Nizwa v pátek, tak si ráno přivstaňte a vyražte na slavné ranní trhy. Mimo jiné uvidíte něco mezi modní přehlídkou a dražbou koz. Zážitek na celý život. 

4. Poušť Wahiba Sands

Každý rok, chci navštívit minimálně jednu poušť. Letos padla volba na Omán a poušť Wahiba Sands, která je obrovská. Paradoxně jsem měl ale problém přijít na to, jak se do ní dostat a jak to udělat, aby to bylo za relativně normální peníze.

Není nic lepšího než být v poušti na západ slunce. Což jsem byl, jen měl smůlu na mraky. Přesně na zlatou hodinku se zatáhlo.

Jak jsem psal výše, organizované turistické skupiny a hotely jsou v Ománu brutálně drahé a v poušti to platí dvojnásob. Abyste mohli spát v pouštním kempu, musíte si připravit minimálně 30-40 OMR a auto s pohonem 4x4. Pokud auto s 4x4 nemáte, místní vám neváhají naúčtovat 15-20 OMR za půl hodinovou jízdu pouští.¨

Nezdá se to, ale výběh na dunu je extrémně fyzicky náročný. Až vylezete na svojí první, vzpomenete si na mě.

I když pouště miluji, přišlo mi to šíleně moc. Zjistil jsem, že město Bidyah je nejblíže poušti a právě z něj se nejvíce jezdí do pouštních kempů. Povedlo se mi najít super Couchsurfera a díky kterému jsem se zadarmo dostal do pouště. Pak mě ubytoval u sebe ve volném pokoji ve městě. Kdyby to byla moje pouštní premiéra, asi bych se plácl přes kapsu. Každopádně byste neměli vynechat poušť v Ománu, je jedna z nejhezčích na světě.

Tam, kde končí civilizace a kde začínají stovky písečných kilometrů dun, je ve městě Bidyah poměrně jasné.

Pokud máte jakékoliv otázky, neváhejte se mě zeptat tady do komentářů. V Ománu jsem toho viděl daleko víc, ale už se mi to bohužel nevešlo do cestopisu. Jen tak namátkou, abyste věděli, na co si ještě můžete ptát - navštívil jsem Bimmah Sinkhole, neskutečnou jeskyni Majlis al Jinn, město Sur, pláže se želvami,...

Jinak mrkněte na moje soukromé album na Facebooku. Je tam podrobně popsaná moje cesta Ománem a pro zájemce tu mám ještě jednou s názvem Moji řidiči v Ománu. Jsou tam vyfocení všichni, kdo mi v Ománu zastavili a popovezli.

Galerie

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Pro přidání komentáře se přihlaš