Honza Siska

4. srpna 2018 14:11

Otočka na Islandu (červenec 2018)

Krátká šestidenní návštěva Islandu na přelomu června a července 2018.

Mapa

Užitečné informace

Jazyk - oficiálně se mluví islandsky, tento jazyk však upadá a bez problémů se domluvíte všude anglicky.

Měna - platí se islandskou korunou, za celý pobyt jsme tuto měnu neměli v rukou a všude používali platební karty. Prý i v odlehlých středozemních kempech mají platební terminály, přesto bych při cestě mimo civilizaci nějakou korunu směnil.

Doprava - funguje zde autobusová doprava, která je však velmi drahá a málo frekventovaná. Téměř každý turista mimo "zájezdníky" pronajímá auto.

Bezpečnost - naprosto bezpečná země

Víza - nejsou potřeba


Cesta

Předem bych upozornil, že se nejedná o žádný low budget výlet. Náklady jsem měl hrazené cizím zdroje. Proto ani nebudu vypisovat výdaje, jelikož by se ty naše daly několikanásobně snížit. Tento článek bude primárně sloužit jako inspirace kam se podívat.

Letěli jsme z Prahy (30.6.2018) společností Air Baltic s přestupem v Rize (Lotyšsko). Let patří k dražším, ale vyhovoval časově. Na letišti v Keflavíku jsme si půjčili předem rezervované auto Hyundai i10, podobná auta stojí na týden okolo 500 euro. Cesta z letiště do Reykjavíku trvá asi 40 minut. Ubytovali jsme se v hotelu Fron, dražší hotel v centru města. Večer jsme strávili prohlídkou města, za návštěvu stojí Sun voyager, Harpa, centrum, jezero a katedrála. Procházku zvládnete během odpoledne.

Pohled na Reykjavík od Harpy

1.7.2018 - Druhý den jsem se vydali směrem na východ...Reykjavík -> Kerid crater -> Skálholt -> Faxi waterfall -> Gullfoss -> Geisir area -> Thingvellir national park -> Reykjavík. Okruh zabere celý den, vstup se platí pouze do okolí Kerid crateru (asi 60 kč). 

Gullfoss

Třetí den jsme se vydali směrem na sever...Reykjavík -> Glymur waterfall -> Reykholt village -> Hraunfossar -> Deildartunguhver -> Glanni waterfall -> Grábrók -> Akranes lighthouse -> Reykjavík. K vodopádu Glymur vede turistická trasa, asi hodinu náročnější trasy. Vstupné se platí do majáku, ale není vysoké. Cestou zpět jsme platili za průjezd tunelem (asi 200 kč).

Hraunfossar

Čtvrtý den jsme se vydali na jih, tentokrát jsme se nevrátili do Reykjavíku, ale přespali v hotelu Skaftefell...Reykjavík -> Seljalandsfoss -> Seljavellir pool -> Sólheimjökull -> Dyrhólaye -> Skaftefell hotel. Parkovné se platí u vodopádu Seljaland (asi 130 kč). Cesta je dlouhá a dají se během ní navštívit i jiná místa.

Jedna z pastev podél cesty

Pátý den jsme se vydali zpět do Reykjavíku...Skaftefell hotel -> Jökulsarlón -> Svartifoss -> Reynisfjara beach -> Skógafoss -> Reykjavík... K vodopádu Svartifoss vede turistická trasa, asi půl hodiny nenáročné chůze.

Svartifoss

Šestý den jsme se vydali na poloostrov Reykjanes...Reykjavík -> Kleifarvatn -> Krýsuvík -> Blue lagoon -> Reykjanes lighthouse -> Reykjavík...Vstupné do Blue lagoon stojí okolo 1300 kč, nic po nás. Na poloostrově jsou i další místa k návštěvě. Večer jsme vrátili auto na letišti a nočním letem s ČSA letěli zpět do Prahy.

Kleifarvatn

Zhodnocení

Island je moc pěkná země s různorodou krajinou a počasím. Sice jsme tam strávili jen 5/6 dní, ale poznali jsme téměř vše. Přesto bych rád Island navštívil znovu a pojal ho více turisticky, určitě stojí za návštěvu východní pobřeží a středozemí, s ním spojené několikadenní túry nebo výšlapy na nějakou sopku. 


Ceny

Rád bych se podělil s cenou za celý výlet pro tři osoby, ale nemám dostupné informace o všech platbách, proto tuto část budu muset tentokrát vyřadit. Ale můžu říct, že ceny jsou vysoké ve všech ohledech, avšak se zásadně mění mimo sezónu, kdy však není možné navštívit velkou část míst kvůli sněhu.

Ubytování v hotelu je velmi drahé, platili jsme okolo 10 000 kč za noc pro tři osoby. V Reykjavíku není problém sehnat ubytování levnější, ale v odlehlých částech se ceny za ubytování většinou zvyšují. 

Jídlo je také velmi drahé, v restauraci i šestinásobně oproti českým cenám. V supermarketu jsou ceny přijatelnější, přesto je nákup minimálně skoro třikrát dražší, než v ČR.

Palivo je také dražší, pod 40 kč za litr se cena nedostane.

Vstupy a parkovné se platí spíše sporadicky a v rámci celého výletu většinou tvoří zanedbatelnou část.


Závěr

Vím, že styl našeho cestování na Islandu určitě nikoho neohromí, proto jsem se snažil celý článek klást důraz na jednotlivá místa, která stojí za návštěvu a dle mého názoru vytvoří základní představu o Islandu. Doufám, že jsem alespoň někoho inspiroval pro další cestu a pokud máte nějaké dotazy, neváhejte mě kontaktovat (siska1999@seznam.cz).

Mapa

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se
Zatím žádné komentáře
Pro přidání komentáře se přihlaš