Jitka Sedlakova

29. prosince 2018 18:21

Panama – často přehlížený poklad Latinské Ameriky

Panama bývá docela často podceňovanou destinací. Musím říct, že i já jsem ji navštívila proto, že se nacházela na mé cestě z Kostariky do Kolumbie. Nakonec jsem ale byla ráda, že se mi Panama „připletla“ do cesty. :) Nabízí totiž rozmanitá místa k návštěvě, spoustu různého vyžití a milé místní obyvatele. Navíc ostrovy San Blas pro mě byly jedním z nejhezčích míst, které jsem kdy v životě viděla.

Galerie

Panama, podlouhlá zemička, která má potenciál uspokojit snad každého cestovatele. Nabízí tropické pralesy se spoustou exotických zvířat a rostlin, panenské ostrovy v Karibském moři, nebo hlavní město, moderní metropoli, která se rozhodně nepodobá ostatním městům Latinské Ameriky. S obrovskými návaly turistů se zde setkáte jen velmi zřídka, Panama většinou nebývá jedním z „must see“ míst a navíc stát má tolik peněz z Panamského průplavu, že nepotřebuje tolik investovat do propagace turismu. Zní to jako ideální místo k navštívení, že? :)

Ciudad de Panama je jedním z nejbohatších měst Latinské Ameriky.

Místní lidé

Když jsem se během svého cestování bavila s lidmi z Kostariky, Kolumbie nebo Venezuely, často mi říkali, že Panamci jsou jedni z nejméně milých obyvatel Latinské Ameriky. Mně to tak teda rozhodně nepřipadalo. Je pravda, že jsem se setkala i s vřelejšími lidmi, ale i tak považuju Panamce za neuvěřitelně milý a nápomocný. Ve chvíli, kdy jsem potřebovala pomoct (ať už jsem se ptala na cestu, nebo jsem si potřebovala půjčit mobil k zavolání), mě nikdy nikdo neodmítl. Naopak místní udělali vše proto, abych byla v pohodě. :)

Tipy, kam se podívat

Ciudad de Panama

Hlavní město má co nabídnout snad pro všechny druhy turistů s různými zájmy. Casco viejo, historické centrum, je plné koloniálních staveb a barevných domečků. Večer má velmi příjemnou atmosféru. Moderní část s mrakodrapy poskytuje poměrně hezká panoramata, zvlášť z místního metropolitního parku, kde spojení výhledu na moderní budovy s tropickým pralesem za zády a opicemi nad hlavami působí opravdu zajímavě.

Spojení moderního města a tropické džungle na mě působilo opravdu magicky.

V Panamě si můžete zaskočit i na návštěvu Panamského průplavu, který snad všichni známe z učebnic zeměpisu. Takové typy staveb mě nijak extra nelákají, ale právě z pocitu, že se dostanu na světově významné místo, jsem průplav taky navštívila. A musím říct, že rozhodně není tak extra, jak jsem čekala. :D Pro mě to byly jen dva žlábky s projíždějícími loděmi, ale dokážu si představit, že pro větší fanoušky lodí a techniky toto místo může působit neuvěřitelně zajímavě. Pokud se tam vydáte, mám pro vás jeden tip. Cena vstupenky je opravdu vysoká (25 dolarů), platíte za vstup do muzea a výhled z několika teras na průplav. Ve stejné budově se však nachází i jedna luxusnější restaurace. Pokud na pokladně řeknete, že jdete jen do restaurace, dají vám zadarmo lístek (ale jen do restaurace) a vy si pak třeba s pivem za 4 dolary můžete užívat stejný výhled z terasy na průplav, jako lidé, kteří zaplatili mnohonásobně víc (teda pokud vás nemrzí, že se nedostanete do muzea).

Pohled na turistické místo Panamského průlivu, za který můžete zaplatit i 25 dolarů, pokud si dopředu nenajdete informace, jak průliv vidět skoro zadarmo.

Playa Venao

Široká pláž u Pacifického pobřeží, v jejímž okolí je jen pár hotelů a hostelů. Pokud si chcete na chvilku odpočnout, seznámit se s dalšími baťůžkáři a pařit s nimi v noci na pláži, je to ideální místo. Navíc je to vhodná pláž pro surfaře. Pokud chcete spíše klidnější moře, 15 minut chůze od hlavní pláže se nachází opuštěná plážička s bílým pískem a klidným, průzračným mořem. Při cestě autobusem z Playa Venao se můžete zastavit i v nedalekém Pedasí a zažít si tak atmosféru typické panamské vesničky.

Romantika na opuštěné pláži kousek od Playa Venao.

Ostrovy San Blas

San Blas pro mě byly jedním z nejhezčích míst, které jsem kdy v životě viděla. Skupina zhruba 360 ostrovů v Karibském moři je jako ráj na zemi. Nabízí vám bílé pláže, teplé průzračné moře plné nejrůznějších krásných živočichů, ubytování v chýších a také kontakt s domorodými obyvateli Gunas. Být jen v blízkosti těchto obyvatel pro mě byl docela silný zážitek. Zvlášť domorodé ženy byly opravdu velmi zajímavé a krásné. Nosí totiž velmi barevné oblečení, korálkové náramky na celých rukách i lýtkách a náušnice v nose.

Domorodkyně prodávající ručně vyšívané ubrusy (foto: Lonely Planet).

Musím ale říct, že zorganizovat výlet na tyto ostrovy mě stál trošku stresu. Nejedná se totiž o nejlevnější záležitost a agentur, které výlety pořádají, je obrovská spousta, takže člověk neví, na kterou se obrátit, aby se mu draze utracené peníze vyplatily. Pro mě bylo nejužitečnější bavit se s ostatními baťůžkáři na hostelech a utvořit si tak obrázek. Rozhodně nedoporučuju ptát se na radu v hotelu/hostelu, kde jste ubytovaní, protože tam vám budou propagovat agenturu, se kterou mají domluvenou spolupráci, což nemusí být zrovna nejšťastnější volba. Pokud se tam někdo chystáte a před cestou se budete cítit podobně ztraceně, klidně napište. :)

Soubor ostrovů San Blas je opravdovým rájem na zemi.

Bocas del Toro

Turistická destinace, kterou tvoří menší ostrůvky a krásné pláže hned u hranice s Kostarikou. Je to ideální místo pro odpočinek, slunění a taky pro poznávání ostatních batůžkářů. Je to známé party místo, přičemž nejznámější jsou šílené party každý pátek na lodi s all you can drink.

Boquete

Horské městečko kousek na severu Panamy. Ideální pro milovníky přírody, můžete si tu zajít na dlouhé pěší túry, pozorovat tropická zvířata, nebo se vyřádit na raftingu.

Jídlo

Základním jídlem je rýže, která tvoří přílohu snad všech jídel. V Panamě se jí spousta ryb a masa, jedním z typických pokrmů jsou například dršťky, sancocho (dušené maso se zeleninou) nebo ropa vieja (pikantní hovězí kousky s rýží).

Jedno z typických jídel - dršťky s rýží.

Místní doprava

Je docela lehké zorientovat se v systému místní veřejné dopravy. Autobusy se dokonce poměrně řídí i jízdními řády, což je v Latinské Americe někdy docela luxus. Některé autobusy navíc nabízejí i „zpestření“ – jsou vyzdobené okrasnými záclonkami a v uličce mají obrovskou televizi, na které pan řidič pouští nahlas videoklipy latinské hudby. Je to sranda, teda pokud v tom autobuse nejedete třeba šest hodin… :D

Latinské videoklipy jako hlavní zábava při cestě typickým dálkovým autobusem.

Měna

Platí se zde v amerických dolarech. Setkat se můžete i s oficiální místní měnou Balboa, ale to jen v mincích a v maximální hodnotě dolaru. Kurz s dolarem je stejný, tj. 1 balboa = 1 dolar. Ceny jsou poměrně vyšší než ve zbytku Latinské Ameriky (ale nižší než v sousední Kostarice). Za ubytování ve sdíleném pokoji v hostelu zaplatíte zhruba 11 dolarů, v hotelu zhruba 20 USD. V restauraci za průměrné jídlo dáte kolem 10-15 USD.

Víza a očkování

Víza do Panamy naštěstí nejsou potřeba. Při příletu dostanete na letišti zdarma turistické vízum na 90 dní. Stejně jako u spousty ostatních států si ale dejte pozor na to, abyste měli letenku ze země, jinak vás tam nepustí. S největší pravděpodobností ji budou chtít vidět na letišti, ze kterého do Kostariky poletíte.

Očkování vyžadováno není, vystačíte si jen se základní cestovatelskou výbavou (žloutenka, břišní tyfus, tetanus). Doporučuje se i žlutá zimnice, ale pokud budete mít smůlu jako několik mých známých a narazíte na přísný kontroly na letišti, tak očkování žluté zimnice nebude jen doporučené, ale i vyžadované. Setkala jsem se s několika lidmi, které nechtěli pustit do země/ ze země, pokud očkování neměli. Takže za mě osobně toto očkování pro klid duše doporučuju.

Galerie

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

Zdravím :-) Chtěla bych se prosím zeptat ohledně organizace pobytu na ostrovech San Blas. Máte uvedeno, že pokud se někdo bude cítit ztraceně, může se ozvat :D Mohla byste mi dát prosím nějaké bližší informace? Moc děkuji. E-mail je alice.rekova@seznam.cz

Pro přidání komentáře se přihlaš