Adriana Plotzerová

1. dubna 2020 22:20

Praktické tipy k WSH na Novém Zélandu

Už jsou to pomalu 3 měsíce, co jsme se vrátili z báječného roku na Novém Zélandu. Tak jako ostatní jsme byli maximálně nadšení a chtěli bychom se podělit o praktické tipy, které se vám budou hodit k vyřizování všeho kolem vaší cesty. Článek rozdělím na několik sekcí podle jednotlivých fází příprav.

Příprava k získání Working Holiday víz

O pracovní víza na Zéland je takový zájem, že pokud podceníte přípravu, prakticky nemáte šanci je dostat. Kvóta se otevírá jednou za rok a počet žádajících výrazně převyšuje 1200 míst, které má ČR k dispozici. Abyste si zvýšili šance, bude zapotřebí malého triku, proto jsme sepsali podrobný návod jak na WHS na Nový Zéland. Jedná se o instalaci autofillu, který vám pomůže s vyplněním.

K ostrému vyplňování je dobré říct – obrňte se trpělivostí, protože ta bude potřeba. Sever bude padat, nebude se načítat, ale rozhodně to nevzdávejte a pokud vás to vyhodí, přihlašujte se znovu a znovu. Někomu se platba zadaří např. až 2-3 hodiny po otevření kvóty.

Plánování odjezdu – co všechno zařídit?

Letenky

Máte-li víza, můžete slavit a začít plánovat. Po letenkách se začněte dívat asi 3 měsíce před odletem. Dobré ceny má většinou český Skyscanner. O tom, jak hledat výhodné letenky jsme sepsali i praktické tipy, jak hledat levné letenky.

Plná moc

Máte-li letenky, zbývá ještě několik věcí. Určitě se vyplatí někomu doma nechat plnou moc – nikdy nevíte, kdy se může hodit.

Zdravotní a cestovní pojištění

Dále je potřeba se odhlásit na zdravotní pojišťovně – zpětně budete dokládat, že jste byli pojištěni jinde. Odhlásit se ze zdravotního pojištění můžete v případě, že v zahraničí budete déle, jak 6 měsíců.

Na zdravotní pojištění navazuje sjednání cestovního pojištění. Dlouhodobě nejlépe vychází cestovní pojištění od ČPP, které je na Zéland obzvláště vhodné, protože kryje i manuální práci.

Ubytování po příletu

Počítejte s tím, že po příletu strávíte minimálně 6 dní v Aucklandu zařizováním věcí jako je bankoví účet, IRD a sháněním auta. Z vlastní zkušenosti maximálně doporučujeme Couchsurfing, případně i AirBnB. Osobně nám hostitelé ze začátku neskutečně pomohli a jsme jim hrozně vděční, že jsme měli všechno hrozně rychle vyřízené! Pokud se vám s nikým nepodaří spojit na Bookingu je dost hostelů, ale nabídka bývá i měsíc předem dost probraná, proto doporučujeme rezervovat včas.

Finance a novozélandské dolary

Požadavek imigračního je, abyste na Zéland vstupovali s ekvivalentem 4000 NZD v jakékoli měně na vašem účtu, mějte tedy připraven výpis, nebo buďte připraveni na kontrolu internetového bankovnictví.

Novozélandské dolary vyměníte na místě. Banky si ale často účtují za převod kurzů velké „poplatky“ proto je nejlepší si ještě před odjezdem pořídit cestovatelskou kartu Revolut, která nabízí středový kurz pro převody měn a ušetří vám tak dost peněz.

Po příjezdu

Bankovní účet

K založení bankovního účtu budete potřebovat „proof of address“, ten vám v hostelu bez problému vydají a pokud budete u Couchsurferů, ty také můžete požádat, aby vám jej napsali. Doporučujeme zajít na pobočku, co nejvíce mimo centru (v centru vás často objednají až na následující dny). Maximálně můžeme doporučit Kiwibank, která nemá žádné poplatky. Dále jsou oblíbené banky jako ANZ, nebo BNZ.

IRD

IRD číslo budete potřebovat pro zaměstnavatele. Online si ho můžete zřídit na této adrese. Další variantou je pošta, následně ale tvá až 10 dní, než vám přijde dopisem.

Auto

Po příjezdu budete zřejmě uvažovat o koupi auta nebo přebudované dodávky. Každou neděli se v Aucklandu koná velký bazar Ellerslie Car Fair. Určitě bude z čeho vybírat, protože většina cestovatelů sem přijíždí projet ostrovy obytnou dodávkou. Samotný přepis auta je otázka několika minut na poště.

Také se můžete přidat do některé z mnoha novozélandských FB skupin, kam lidi dávají svoje inzeráty s prodejem dodávek. Ceny obytných dodávek jsou na začátku turistické sezóny (listopad – prosinec) vyšší, než na konci sezóny (březen).

Mobilní aplikace

Za ten rok na Zélandu jsme přišli na plno užitečných aplikací, které nám usnadňovali život, ať už šlo o aplikaci na vyhledávání kempu nebo pro vyhledání nejlevnější benzinky v okolí, určitě se podívejte na přehled praktických aplikací na Nový Zéland.

Jak sehnat práci?

Nejrozšířenější portál pro hledání práce je Backpackerboard. Pokud hledáte práci v zemědělství, odjeďte do oblasti, kde jsou sady a klidně se osobně ptejte, na Facebooku také najdete různé skupiny typu „Backpackers jobs“.

Pokud píšete nějaký e-mail maximálně doporučujeme naistalovat aplikaci Grammarly, což je nejlepší korektor AJ textu, který je volně dostupný.

Jak ušetřit na ubytování?

Nikoho nepřekvapí, že je bydlení na Novém Zélandu poněkud drahé. Spousta lidí, tak volí možnost bydlení po celou dobu v dodávce. Taky jsme tak začali – dokud jsme neobjevili house sitting a od té doby bychom už neměnili. Jedná se o službu, kdy majitelům hlídáte dům po dobu kdy jsou pryč.

Plánování cesty po Novém Zélandu

Všechna nejkrásnější místa najdete shrnuta v tomto velké průvodci Novým Zélandem. Dále jsou potom k dispozici průvodce po jednotlivých oblastech:

- Northland (sever severního ostrova)

- Coromandel (severní ostrov)

- Oblast Rotorua (centrální část severního ostrova)

- Tongariro Crossing (nejkrásnější jednodenní výlet na NZ)

- Oblast Queenstown (adrenalinové centrum jižního ostrova)

Pokud by vám cokoliv chybělo, nebo jste se chtěli doptat, můžete nás kontaktovat na blog Czech the World, rádi vám odpovíme na další otázky ohledně WHS.

Přidej se do komunity cestovatelů! Vytvoř si mapu svých cest. Sdílej své zkušenosti s ostatními.

Připoj se

AHOJ

Jmenuji se Jonathan Demme, jsem z Francie, budu vás stručně informovat, jakmile to od vás uslyším, budu se s vámi chtít probrat, ale ne tady v cestoletu napište mi na (jonathandemmi@gmail.com)
S pozdravem
Jonathan Demme

Pro přidání komentáře se přihlaš