Honza Siska

21. ledna 2019 11:15

Předvánoční Malta (prosinec 2018)

Pětidenní single trip na Maltě týden před Vánocemi.

Mapa

Užitečné informace

jazyk - všichni mluví anglicky

měna - euro

doprava - hromadná autobusová doprava je hustá a v zimních měsících i spolehlivá

bezpečnost - v Česku se cítím bezpečněji, ale žádné problémy jsem neměl

víza - nejsou potřeba


Cesta

V předvánočním období jsem narazil na levné letenky a vyrazil, cestu jsem pojal low cost. Byla to dobrá volba, jelikož během zimních měsíců je ubytování na Maltě velice levné a nesetkáte se s tolika davy turistů. Popravdě si nedokážu představit hlavní sezónu, velká města byla i v tomto mimosezóním období plná turistů. Přepravoval jsem se hromadnou dopravou, k hledání spojů jsem používal google maps nebo přímo aplikaci maltské hromadné dopravy. POZOR, autobus na jednotlivých zastávkách nezastavuje, je potřeba zamávat na řidiče. To samé při výstupu, některé autobusy hlásí zastávky, přesto je to kolikrát nesrozumitelné a nejlepším řešením je říct přímo řidiči kde vás má vyložit.

19.12.2018 jsem odletěl v odpoledních hodinách z Katovic společností Wizz air na Maltu. Po příletu jsem si koupil tallinja card za 21 euro, karta slouží k přepravě hromadnou dopravou po obou ostrovech po dobu sedmi dní. Jsou i další možnosti, 12 jízd za 15 euro nebo samostatná jízda za 1,5-3 eura. Následně jsem se autobusem přepravil poblíž maltské univerzity a ubytoval se v NSTS Campus Residence & Hostel.

20.12.2018 po snídani jsem sedl na autobus směrem k Cirkewwa Ferry Terminal, odtud jsem přeplul na druhý maltský ostrov Gozo. Trajekty jsou frekventované a zpáteční jízdenka stojí okolo 5 euro. Z přístavu jsem se jel autobusem do hlavního města ostrova, tedy do Victorie, což je středobod autobusové dopravy na tomto ostrově. Z Victorie jsem jel na zastávku Onici, odtud pěšky k Wied il-Għasri a mezi políčky jsem pokračoval k bazilice Ta' Pinu. Procházka byla delší a za celou dobu jsem potkal pouze čtyři turisty. Od baziliky jsem doběhl na zastávku Ixtabi a svezl k fallen Azure Window u zastávky Dwejra. Tato domina Malty sice spadla do moře, přesto je okolí pěkné a stojí za návštěvu. Dále jsem se přesunul zpět do Victorie, kterou jsem si během odpoledne prošel, nejvýznamnějším místem města je citadela. Po setmění jsem dorazil autobusem do ubytování Paradise Gardens u zastávky Masser. 

Trajekt na ostrov Gozo

21.12.2018 ráno jsem se přesunul do Victorie a dále pokračoval autobusem do stanice Gharb, poté pěšky k Wied Il-Mielaħ a zpět, opět je procházka delší, ale celou dobu v pěkném prostředí. Ze stejné zastávky jsme přes Victorii dojel do přístavu a vrátil se zpět na hlavní ostrov. Cestou do Sliemy jsem se stavil u Red tower a odpoledne dorazil do Sliemy, kde jsem se ubytoval v Inhawi Boutique Hostel. Večer jsem věnoval prohlídce Sliemy. 

Cittadella Victoria

22.12.2018 po snídani jsem autobusem dojel do Rabatu, prohlídka města zabrala něco přes hodinu a pokračoval jsem autobusem na zastávku Lellux, došel jsem ke kostelu Il-Kuncizzjoni, kde začíná Victoria lines podél které vede stezka napříč ostrovem. Během túry jsme odbočil do města Mosta a po rychlé prohlídce pokračoval v túře až k fort Madliena. Stezka je špatně značená, proto je nezbytné improvizovat a používat google maps. K večeru jsem se dopravil zpět do Sliemy.